Soha nem látott támadást indítottak a falak ellen a tagelők, miután híre ment: a városvezetés - civil támogatással - programot indít a falfirkálás ellen.
Az ember azt hinné, ennek a városnak a falaira, kapuira, hídjaira, áramszekrényeire és villamosaira már nem fér fel több neoluxos irkafirka, mondhatni, az összes függőleges felület megtelt. Rosszul hisszük.
A városháza, a Szeretem Budapestet Mozgalom és a Lát-Kép Egyesület a minap bejelentette: akciót indítanak a falfirkálás ellen. A program egyik lába, hogy a rendőrség és a közterület-felügyelet intenzívebben fogja üldözni a firkálást és a firkálókat. A másik, hogy beindítják a 24 órás antifalfirka kommandót: a közterület-fenntartó zrt. emberei a kerületek és a lakóközösségek anyagi hozzájárulásával legkésőbb egy nap alatt eltávolítják az ákombákomokat a falakról. A harmadik láb a kommunikáció, konkrétabban: minden lehetséges módon és helyen elkezdik propagálni, hogy az a pár száz fiatal, aki összefujkálta, savas folyadékkal összebarmolta és telegravírozta a falakat, BKV-járműveket, hidakat, kirakatokat, akár egy perc alatt milliós károkat tud okozni (ehhez jön még, hogy a firkálás az
Bojár Iván András városarculati tanácsnok szerint a társasházaknak maximum ötezer forintjába kerülne havonta a falak és kapuk tisztán tartása. Ennyi pénzt kellene épületenként bedobni a közös kalapba ahhoz, hogy a 24 órás firkamosó szolgálat hatékonyan működhessen. Eddig csaknem száz közös képviselő jelezte, méltányosnak tartják az összeget, és beszállnának a programba. A mostani tagroham miatt nyilván hamarosan még többen lesznek. A városháza egyébként segít kompenzálni a házak hozzájárulását: ettől az évtől a fővárosi felújítási alapból a tageltávolításra is kérhető pályázati pénz.
ingatlanárak alakulására is hatással van, ronda házban nehezen és olcsóbban adhatók el a lakások). A tagelők - ellentétben az igazi graffitisekkel, akik viszont kapnak legális felületeket a fővárostól - nem néznek se istent, se embert, nincs olyan felület, amely meghatná őket, összerondítják a műemlékeket is, elég megnézni csak a Lánchidat, a Vár oldalát vagy a Rudas fürdőt. Budapest belső része ma Európa egyik legjobban öszszefirkált területe, az unió más nagyvárosaiban ilyen mérvű tagszennyezettséggel csak rossz hírű külvárosokban lehet találkozni. Egy szó, mint száz, a program ötletgazdái azt szeretnék, ha a városlakók is beszállnának a harcba, ha mással egyelőre nem is, hát azzal, hogy ha firkálókba botlanak, azt bejelentik. A közterület-felügyeletnek erre két ingyen hívható, azaz zöldszáma is van: (80) 220-220, (80) 330-330.
A Szeretem Budapestet Mozgalom jelezte lapunknak: úgy tűnik, hogy a falfirkaellenes erőknek még több dolguk lesz, mint hitték (pedig az se volt kevés). Miután bejelentették, hogy elindul az offenzíva, a tagelők gyors ellenoffenzívát indítottak, azt a pár négyzetmétert is összefujkálták/savazták/gravírozták, amit eddig békén hagytak. A soha nem látott roham a város összes fontosabb útján, látványosabb helyén nyomon követhető, a legcsúnyább kép a Nagykörúton, azon belül is a József körúton tárul a szemek elé.
Nincs már tiszta függőleges felület a városban