MSZP-SZDSZ csaták a Budapest-politika középpontjában
Az elemző arra hívja fel a figyelmet, hogy a korábbi évek tapasztalataitól eltérően a szocialista-liberális városvezetés a városháza és a kerületek közötti forrásmegosztás kapcsán a kerületekkel - a jobbos vezetés alatt állókkal is - hamar dűlőre jutott. Az anomáliák valószínűleg azért maradtak el, mert Budapest és a kerületek megegyeztek, hogy a közös bevételek arányát (a kerületek javára) 47-53 százalékos elosztási arányban rögzítsék.
Ennek függvényében érdemes emlékeznünk Újpest polgármesterének (Dr. Derce Tamás) epés megjegyzésére, miszerint nem tudja, hogy milyen számítások alapján jutott kerülete az idén 750 millióval több pénzhez, mint a tavalyi évben.
Az elemzés rámutat: a főváros idén is tetemes hiánnyal kezdi az évet és az évi büdzsé 512 milliárdos főösszegéből, 200 milliárd jut beruházásokra, melyből az egyik legnagyobb tételt a négyes metró-projekt viszi el, hetvennégy milliárddal.
Felhőtlennek azonban nem nevezhető a fővárosi koalíciós pártok viszonya szakpolitikai kérdésekben. A Méltányosság Politikaelemző Központ által közzétett dokumentumban szerepel: az MSZP új egészségügyi Budapest-modelljét egyelőre nem támogatja sem az SZDSZ, sem a közgyűlés egészségügyi bizottsága.
A Budapest-politika című elemzés az elmúlt hetek legnagyobb sajtóvisszhangot kapott ügyeként a BKV busz-beszerzési tenderét nevezi meg. Az eset kapcsán konfrontálódott egymással a két koalíciós partner, a fővárosi ellenzék és az MSZP, a civil szféra képviselői pedig elsősorban a BKV-vezetéssel, másodsorban a koalíciós erőkkel vívtak kommunikációs csatát.
Mint ismeretes: a BKV nyolcvannégy darab használt autóbuszt akart beszerezni negyvennyolc millió forintos árért, miközben becsült piaci értékük darabonként nem haladta meg a harminchat millió forintot. Az ügylet megvalósulása esetén egy milliárdnyi extraprofithoz jutott volna a forgalmazó cég. Nem történt meg. A közgyűlés felkérte a BKV felügyelőbizottságát a buszbeszerzés teljeskörű vizsgálatára.
Miként nyomja rá bélyegét az országos politika a budapesti közéletre? Milyen témákkal képes a főváros önállóan is megjelenni a címlapokon? Érezteti-e hatását Budapesten is az országos szinten tapasztalható civil és szakszervezeti „reneszánsz”? A reformokkal szembeni lakossági és szakmai együttműködések kapcsolódásai a nagyobbik ellenzéki párthoz. Részletek Pétervári Zsolt elemzésében>>>>>
(forrás: Méltányosság Politikaelemző Központ)