Érmek és érmék

Athénhoz képest a duplájára (egyéni versenyszámban nettó 20, csapatban 12 millió forintra) emelte a kormány a pekingi olimpián győztes sportolók jutalmát. Tudósítóink segítségével körülnéztünk Európában: hol, mennyit érnek a diadalok? A kép igen tarka.

Csehországban az egyéni sportoló egymillió koronát (hozzávetőleg 10 millió forintot) kap az aranyéremért, 750 ezret kasszíroz az ezüstérmes, félmilliót a harmadik helyezett. A további pozíciókban végzők nem kapnak pénzjutalmat. Ha valaki párosban vagy négyesben szerez érmet, akkor az összeg minden egyes éremszerző után ötven százalékkal emelkedik. A csapatsportokban 10 millió, 7,5, illetve 5 millió koronát fizetnének az egyes érmekért - tájékoztatta lapunkat Jan Martinek, a Cseh Olimpiai Bizottság szóvivője.

Pozsonyi kollégája, Lubomir Soucek közölte: Szlovákiában ugyancsak egymillió koronával (mintegy 7,6 millió forinttal) díjazzák az aranyérmest, 600 ezerrel az ezüstérmest és 400 ezerrel azt a sportolót, aki a dobogó harmadik fokára áll. Jutalmat kap a negyedik (200 ezer), az ötödik (140 ezer), a hatodik (100 ezer), a hetedik (70 ezer) és a nyolcadik (50 ezer) helyezett is. Párosban vagy négyesben ugyanaz a kulcs érvényesül, mint Csehországban. A csapatsportokban csupán a vízilabdázóknak van minimális esélyük a pekingi szereplésre, a többi sportágban már a selejtezők során elvéreztek a szlovák együttesek. Ezért a megszabott prémiumok (10, 5, illetve 3 millió korona) feltehetően az olimpiai bizottság és a szlovák oktatás- és sportügyi minisztérium (a jutalmak felét ez a tárca fizeti) kasszájában maradnak. Mindkét országban 19 százalékos adó alá esnek a kifizetett összegek - jelentette pozsonyi tudósítónk, Szilvássy József.

Németországban nem az állam, hanem a Sportsegély Alapítvány folyósítja a pénzt az olimpiai bajnokoknak. Az egyéni aranyérmesek - Sydney óta - 15 ezer, a másodikak 10 ezer, a harmadikak 7500 eurót kapnak, vagyis a győzelem az aktuális árfolyamon nagyjából 3 millió 850 ezer forintot ér - tudta meg Berlinben Dési András.

Őfelsége kormánya, ahogyan korábban, a pekingi olimpia után sem jutalmazza érmet szerzett sportolóit - írja Londonból R. Hahn Veronika. Teszi ezt annak ellenére, hogy az athéni játékokat követően - az akkori csapat 271 tagja között elvégzett felmérés alapján - a versenyzők közel háromnegyede jó néven vett volna némi anyagi elismerést. Mint érdeklődésünkre a Brit Olimpiai Bizottság szóvivője elmondta, a csapat felkészülését részben a kormány, részben a szerencsejátékok bevételéből a sport számára elkülönített alap finanszírozza. Ugyanakkor a sportolók kizárólag saját erkölcsi megbecsülésükért küzdenek, de minél több az érem, hosszabb távon annál nagyobb mértékben növekszik a felkészülési támogatások összege is.

Az olimpián győztes osztrák sportolók 11 ezer eurót (kevesebb, mint 3 millió forintot) tehetnek zsebre. Az összeget stílszerűen nem készpénzben, hanem színaranyból vert, értékálló aranyéremben kapják - jelentette Bécsből Szászi Júlia. A második helyezés 9 ezer, a harmadik 7 ezer eurót ér, és hasonló összeg dukál az élen végző csapatok tagjainak is. E jutalom hosszú ideje változatlan, s - bár hivatalos közlemény ez ügyben még nincs - minden valószínűség szerint Pekingre is irányadó.

Csábító, soknullás prémiumokat ígér Bukarest azoknak a román sportolóknak, akik az olimpián érmet szereznek - értesült kolozsvári tudósítónk, Tibori Szabó Zoltán. A jutalmak egy részét a kormány, másik hányadát a Román Olimpiai és Sportbizottság állja. A kabinet már tavaly novemberben határozatot fogadott el, melynek értelmében az aranyért 70 ezer euró (18 millió forint), az ezüstért 56 ezer, a bronzért 42 ezer jár. A még pontot érő helyezésekért a sportolók 28 ezer, 21 ezer, illetve 14 ezer eurót kasszírozhatnak. Mindezen felül az olimpiai bizottság - saját szponzorai jóvoltából - az aranyérmeseket 10-10 ezer euróval, valamint egy-egy 17 ezer euró értékű terepjáróval ajándékozza meg. Bukarest egyébként korábban is bőkezűen honorálta a román sportolók teljesítményét: négy éve az athéni olimpia aranyérmesei 55 ezer eurót (14 millió forintot) kaptak a kormánytól.

Itáliában még nem döntöttek arról, hogy változtatnak-e a sikeresen szereplők anyagi elismerésén Athénhoz képest: ami biztos, kevesebbet most sem ér majd egy-egy érem, mint négy esztendeje. Akkor 130 ezer euróval (kb. 33,5 millió forinttal) jutalmazták a győzteseket, 65 ezerrel a második, 45 ezerrel a harmadik helyezetteket. A prémiumok a csapatsportágakban érdekeltek esetében is ugyanekkorák voltak. Római tudósítónk, Sárközy Júlia érdeklődésére Danilo di Tommaso, az Olasz Olimpia Bizottság sajtófőnöke elmondta: ebben a témában január közepén a MOB is megkereste szervezetüket.

A legjobban alighanem orosz sportolóként éri meg olimpia bajnoki címet szerezni - derül ki moszkvai tudósítónk, Nyilas Gergely jelentéséből. Arrafelé akár egymillió dollárt (170 millió forintot!) is érhet egy pekingi arany. Bár a kormány csupán 50 ezret (8,5 millió forintot) fizet az első helyért, 20 ezret a másodikért és 10 ezret a harmadikért, a fekete aranyból meggazdagodott helyi milliárdosok csillagászati összegekkel fejelik meg a hivatalos prémiumokat: az Orosz Birkózó Szövetség elnöke, Iszlam Kerimov például félmillió dollárral jutalmazza sportágának minden aranyérmesét, s ha sportolói legalább tíz aranyérmet szereznek, akkor fejenként egymillió dollárral gazdagodhatnak.

Kovács Katalin párosaranyat hozott Athénból. Mára változott az árfolyam
Kovács Katalin párosaranyat hozott Athénból. Mára változott az árfolyam
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.