Puccs
Néhány órával azt követően, hogy az Európa-szerte számon tartott svájci lap e véleményt közzétette, Orbán Viktor Losoncon több mint kétszáz szlovákiai és magyarországi résztvevő, parlamenti és önkormányzati képviselő, régiófejlesztési szakember jelenlétében rendezett konferencián bejelentette, hogy Magyarországon puccs van. A nem kifejezetten belbiztonsági feladatokra specializálódott hallgatóság meglepődhetett azon, hogy ezt a súlyos információt épp rájuk bízzák ott, Szlovákiában, e korai órán. Csak a legéberebbek kötötték össze ezt a drámai felütést azzal, hogy néhány óra múlva Moszkvában a puccsistának nevezett magyar miniszterelnök aláírja a kormányközi megállapodást a Déli áramlat gázvezetékrendszer létrehozásáról. A szignó elé kellett odavetni a (vas)kesztyűt.
A puccs vagy államcsíny a hatalom megragadására irányuló tevékenység, többnyire erőszakosan, katonai erőt alkalmazva. A hatalmat ilyenkor egy szűk réteg ragadja magához törvénytelenül. Napjainkban Dél-Amerikára, afrikai és óceániai régiókra jellemző - a lexikon szerint. Orbán Viktor másként látja. Hatalmon lévő kormány puccsolja magát még inkább kormányra - vagy mi? Nyomában tegnap Szijjártó Péter és Répássy Róbert is bejelentette: itt a puccs.
Ez azonban nem számít. Navracsics Tibor, szintén a Fidesz második vonala nevében ugyanezekben az órákban - megtekintve a szerződést - közölte, hogy a Fidesz továbbra is kifogásolja, hogy a Déli áramlat gázvezetékről szóló orosz-magyar szerződést az aláírás előtt nem ismerhette meg a magyar közvélemény. Kifogásolják - ez nem az a nyelv, amit a pártelnök használ. De ez sem számít.
Csak Orbán számít. Neki van tömeghatása a Fideszben. Márpedig a puccs kifejezés mögött tömeget érez az ember. Puccsistákkal szemben minden megengedett, hiszen a puccsista maga rúgja föl a törvényeket. Orbán Viktor 2006 szeptembere óta kivált erőteljesen használja a megfélemlítés verbális eszközeit. Azóta érzékelteti, hogy bármi megtörténhet, bár ő szeretné, ha nem így volna, de - sugallja - megértené, ha nem az ő demokratikus elkötelezettségéé lenne az utolsó szó. Sőt: a népszavazás az utolsó alkotmányos lehetőség a kormány távozásra bírásának - mondta. És utána? A kormány vagy enged a népszavazásban megjelenő népakaratnak, vagy elkergethetővé válik - ez is Orbán közlése. A "bármi megtörténhet" érzést hívja elő a puccs fogalmának hadba állítása is.
Mintha az Aranybulla ellenállási záradékát hozná fel. Ez a püspökök és főurak jogává, sőt, kötelességévé tette az ellenállást, ha a király az Aranybulla rendelkezéseit önkényesen megszegné. Négyszáz év eltelt, mire Bocskai először hivatkozott erre a pontra. Orbánnak gyorsabban megy. A kormány - megint - elhagyta az egyeztetést, ahogy Orbán is tette, mielőtt éppen Gripeneket vásárolt volna. Az ellenzék és a parlamenti nyilvánosság kihagyása ilyen horderejű ügyekből nem fair, de a jogállamiság szabályrendszerét nem sérti. Mégis azonnal hadi helyzetet sugall a Fidesz elnöke, mintha még mindig a szovjet csapatokat kellene kivernie - kedvező történelmi helyzetben. Ez a háttér azonban megszűnt. Maradtunk magunkra. A Neue Zürcher Zeitung szerint nagyon elegünk van a belső hidegháborúból. A svájci újság felől úgy látszik, hogy a politika színfalai mögött normalizálódás körvonalazódik. Bár igazuk volna.
Innen e kulisszák hasogatásának ütemes, hideg csattanásai hallatszanak.