Otthagyták a szocialisták a közgyűlést
Az MSZP javaslata ellenében az ellenzékkel szavazva az SZDSZ napirenden tartotta a költségvetés tervezetét a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén. A szocialisták szerint a büdzsét a fővárosi fenntartású kórházak közös holdingba szervezésével együtt kellene tárgyalni a jövő héten. A szocialisták ezért tegnap indítványozták a napirendről való levételét, ezt azonban több szabad demokrata képviselő az MDF-fel és a Fidesszel közösen megakadályozta.
Szolnoki Andrea, az egészségügyi bizottság SZDSZ-es elnöke szerint a szocialisták által szorgalmazott kórház-összevonási javaslat "visszakacsintás a szocializmusra", a liberálisok ezt a központosítást elfogadhatatlannak tartják. Emlékeztetett arra, hogy a főpolgármesteri kabinet már kétszer is elutasította a javaslatot. John Emese SZDSZ-frakcióvezető szerint pedig nem költségvetési, hanem politikai kérdésről van szó.
Súlyos következménye volna, ha az MSZP nem szavazná meg a költségvetést - ismételte meg a főpolgármester érveit Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) gazdasági főpolgármester-helyettes, hozzátéve, ha március közepéig nem lesz büdzséje Budapestnek, a fővárosi intézmények elesnek a havi 4,5 milliárd forintos állami támogatástól.
Steiner Pál szocialista frakcióvezető értetlenségének adott hangot, amiért a főpolgármester - más SZDSZ-esek mellett - az ellenzékkel szavazott, a koalíciós partnerrel szemben. Ez az MSZP szerint a koalíciós szerződés megsértése. John Emese szerint viszont nem, hiszen nem új témát javasoltak napirendre venni, hanem egy korábban már benyújtott anyag tárgyalását kérték. (A büdzsé tervezetét egyébként még a városháza szakbizottságai sem véleményezték, szerdán a pénzügyi bizottság is elnapolta a kérdést.) A frakcióvezetők mindenesetre abban egyetértettek, hogy továbbra is fennmaradt az MSZP-SZDSZ-koalíció.
Az ebédszünet után azonban ennek nem látszott sok jele. A szocialista képviselők ugyanis - a két főpolgármester-helyettest, Hagyó Miklóst és Horváth Csabát, valamint Steiner Pált kivéve - nem tértek vissza az ülésterembe. Emiatt nem volt meg a koalíciós többség, így az ellenzéki interpellációkra adott válaszok nagy részét nem fogadta el a közgyűlés. Ezek az ügyek a városházi szakbizottságok elé kerülnek.
Az MSZP eközben közleményben magyarázta távolmaradását; mint írták, az SZDSZ durván és több ponton megsértette a koalíciós szerződést, amiért az ellenzékkel szavazott. Az MSZP ezért nem vesz részt a költségvetési vitában, valamint kezdeményezi a koalíciós egyeztetési tanács haladéktalan összehívását. (Erre információink szerint jövő kedden kerülhet sor.) A költségvetésről végül nem tárgyalt a közgyűlés, mert hiába volt napirenden a téma, mire sorra került, az SZDSZ-esek is elhagyták az ülést, így az határozatképtelenné vált. John Emese ezt azzal indokolta, hogy semmiképp nem akarnak a koalíciós partner nélkül erről a fontos kérdésről tárgyalni. A közgyűlés várhatóan jövő szerdán, rendkívüli ülésen tárgyal a kérdésről.
Demszky Gábor az ülés végén azt mondta: az 511 milliárd forintos főösszegű büdzsével kapcsolatban mindössze egy hatmilliárdos csomagról folyt a vita a kormánypártok között, amikor az MSZP előrukkolt követelésével. A főpolgármester úgy fogalmazott: felmerülhet a lehetőség, hogy az SZDSZ az ellenzékkel egyezkedjen a büdzséről, de ez az MSZP-vel kötött koalíciós szerződés megsértése volna.
Az ellenzéki képviselők erősen kifogásolták, hogy a kormánypártok nem veszik komolyan a költségvetési vitát, ami - Tarlós István Fidesz-frakcióvezető szerint - azt mutatja, hogy "nincs vezetve a város". Demszky sajnálatát fejezte ki emiatt, és az ellenzék bocsánatát kérte, mondván, "én nem tehettem többet", valamint elismerte, hogy "működési módunkkal valóban nincs minden rendben".
A Fővárosi Közgyűlés felkéri a BKV felügyelőbizottságát, hogy vizsgálja meg a közlekedési vállalatnak az AAM Zrt.-vel kötött tanácsadói szerződéseit - erről ellenzéki javaslatra, egyhangúlag határoztak a városatyák. Az Index internetes portál számolt be arról, hogy a BKV összesen 2,8 milliárd forint értékben kötött rövid és hosszú lejáratú szerződéseket a céggel olyan feladatok elvégzésére, amelyekhez a cégnek bőven van apparátusa. Ennek nyomán döntött úgy a városüzemeltetési bizottság, hogy a közgyűlésben számoltatja be a BKV-t az ügyről. Balogh Zsolt vezérigazgató-helyettes és Balogh Árpád, a DBR Metró Projekt Igazgatóság vezetője elmondta: az AAM-mel összesen hat - vállalkozási és megbízási - szerződést kötöttek, ezek közül kettő 2012 végéig szóló keretszerződés. A tanácsadó cég eddig ötezer darab, összesen negyvenezer oldalnyi dokumentumot állított össze, többek között "projektmenedzsment-támogatás", "koordináció", valamint "általános vezetői folyamatok és döntés-előkészítés támogatása" címén.
Balogh Zsolt szerint annyi anyagot készítettek, hogy azt ki sem tudják osztani a képviselőknek, legfeljebb DVD-re kiírva. (A városatyák ezért nem is kaptak írásos tájékoztatót, de ígéretet arra igen, hogy bármelyik anyagba később betekinthetnek.) Az AAM-nek eddig több mint 120 millió forintot fizetett ki a BKV, a cég nagyjából nyolcezer tanácsadói órát számlázott le, átlagosan mintegy húszezer forintos óradíjjal. Balogh Zsolt vezérigazgató-helyettes azt mondta, "nincs tudomása" arról, hogy jegyzőkönyvvezetés címén kilencmilliót fizettek volna a tanácsadó cégnek, egyes szerződéseket pedig azért kötöttek 2012-es lejárattal, mert erre a 2011-ben elkészülő első metrószakasz utólagos elszámolása és dokumentációja miatt szükség van, valamint mert akkorra épülhet meg a
4-es metró második szakasza.