Moszkvában aláírták a Déli Áramlat szerződését
A dokumentumot Viktor Hrisztyenko ipari és energiaügyi miniszter, valamint Veres János pénzügyminiszter látta el kézjegyével.
Az ünnepélyes ceremónián jelen volt Dmitrij Medvegyev első miniszterelnök-helyettes, az orosz elnöki poszt
Előzőleg a magyar miniszterelnök és a hivatalából a vasárnapi orosz elnökválasztás után távozó, a továbbiakban várhatóan kormányfőként dolgozó Vlagyimir Putyin szűk körben megbeszélést folytatott.
A Déli Áramlatról folyó orosz-magyar tárgyalások a legutóbbi napokban gyorsultak fel: pénteken Moszkvában tárgyalt Veres János, majd még aznap bejelentették, hogy Dmitrij
Medvegyev Szerbiába és Magyarországra látogat. Az utolsó részletekről, így arról, hogy a létrehozandó közös vállalat paritásos alapon jön létre, Medvegyev és Gyurcsány Ferenc hétfői budapesti megbeszélésén született megállapodás.
A Déli Áramlat gázvezeték a krasznodari területen lévő Beregovaja kompresszorállomástól indul, s a Fekete-tengeren át jut el Bulgáriába, Várna környékére. Onnan szárazföldön megy tovább, egyik ága Dél-Olaszország felé, másik ága Közép-Európa irányába, s az utóbbi ág halad át Magyarországon, az ausztriai
Baumgarten felé.
A tervek szerint a vezetékrendszer évi körülbelül 30 milliárd köbméter gázt szállít Oroszországból Európába, s ebből a magyar-orosz megállapodás értelmében a magyarországi ágon legalább évi 10 milliárd köbméter halad át.
A vezeték megépítésének költségeit mintegy 10 milliárd dollárra becsülik, s moszkvai számítások szerint 2013-ban helyezik üzembe.
A magyar szakasz megépítésének költségét mintegy 2 milliárd dollárra becsülik.
Nem lesz változás az orosz-magyar kapcsolatokban a vasárnapi orosz elnökválasztás után - hangsúlyozta Vlagyimir Putyin orosz államfő rövid beszédében. Hangsúlyozta: a Déli Áramlat vezeték megépítése hozzájárulás az európai energetikai biztonsághoz.
Végül köszönetet mondott Gyurcsány Ferencnek az eredményes, gyümölcsöző és nagyon őszinte kapcsolatért, amely - mint mondta - mindkét nemzetnek és Európának egyaránt javára válik.
Gyurcsány Ferenc válaszában elmondta: 2002 után fordulat következett be a kétoldalú kapcsolatokban, mert Magyarország megértette, hogy az Oroszországgal való együttműködésnek nincs alternatívája. Megismételte, hogy jelentősen nőtt a kétoldalú kereskedelmi forgalom.
Gyurcsány Ferenc emlékeztetett arra is, hogy időközben Magyarország az Európai Unió tagja lett, és így az uniót is képviseli immár. Az EU és Oroszország között partneriek a kapcsolatok. Vannak ugyan viták, de lehet vitatkozni és együttműködni egyidejűleg - mondta. Kijelentette: meggyőződése, hogy az Európai Uniónak szüksége van Oroszországra, és nem csak az energetika területén.
A magyar kormányfő hangsúlyozta: a kétoldalú kapcsolatokban az eltelt években véget is ért egy szakasz, amikor Vlagyimir Putyin két évvel ezelőtti magyarországi látogatásán világossá tette véleményét 1956-ról, és visszaszolgáltatta a sárospataki könyvtár kincseit, ezzel mintegy begyógyítva a lelki sebeket.
Gyurcsány Ferenc köszönetet mondott Putyinnak a magyar-orosz kapcsolatok mindkét ország érdekeit szolgáló fejlődéséhez való személyes hozzájárulásáért, s azért, hogy bár sok vita volt, mindet sikerült megoldani. Elmondta, hogy Dmitrij Medvegyev elnökjelöltben jó tárgyalópartnert ismert meg, s ezért neki is köszönetet mondott.
A Nabucco vezeték tervére utalva megjegyezte, hogy úgy tartja, egy vezetéknél több a két vezeték, s a három még a kettőnél is több. Az utolsó, mosolyogva tett megjegyzést annak ellenére tette, hogy az MTI értesülése szerint a tervezettnél közel egy órával tovább tartó szűk körű megbeszélésen Putyin elnök többször is igyekezett rábeszélni a magyar felet, hogy tegyen le erről a tervről.
A szerződés aláírását és Gyurcsány Ferenc látogatását Moszkvában egyébként szokatlanul nagy érdeklődés kísérte, olyan, amilyen csak Oroszország legjelentősebb partnereinek esetében szokott megnyilvánulni: a Kreml honlapján szerepelt, több csütörtöki lap is írt róla, és egész nap vezető helyen szerepelt a hírekben.
Putyin: a legfontosabb az energetikaVlagyimir Putyin orosz elnök biztos abban, hogy a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakasza megvalósul. Ezt az orosz elnök Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel találkozva jelentette ki, az orosz-magyar gázvezeték-megállapodás aláírása előtt tartott megbeszélés kezdetén. A szűk körű találkozón rész vett Dmitrij Medvegyev első miniszterelnök-helyettes, az orosz elnöki poszt várományosa, a Gazprom gázipari óriáscég igazgatótanácsának elnöke, Leonyid Rejman, információtechnológiai és kommunikációs miniszter és Veres János pénzügyminiszter is.
Putyin szerint Oroszország senkivel sem akar versenyezni. Felajánlja azt, amije van, és partnerének le kell ülnie számológéppel kiszámítani, hogy mivel járnak jobban. A Déli Áramlat megvalósítható, és van mögötte forrás, vagyis gáz. Ha valaki csak úgy fel akarja túrni a földet, s egy vascsövet akar oda fektetni, tegye, ennek semmi akadálya - közölte az orosz politikus a Déli Áramlattal konkuráló Nabuccóra (a tervezett közös európai gázvezetékre) utalva.
"Önök (a Déli Áramlat) gyorsabbak voltak, mint a Nabucco" - mondta Gyurcsány Ferenc. A magyar kormányfő egyetértett Putyinnal abban, hogy az energetika fontos szerepet játszik az (orosz-magyar) együttműködésben.
Putyin is úgy vélte, hogy a magyar-orosz gazdasági együttműködésben a legfontosabb az energetika. Megjegyezte, hogy nemcsak egy gerincvezetékről van szó, hanem egy egymilliárd köbméter gázt befogadó tárolóról is. "A Déli Áramlat és a Magyarországon épülő egymilliárd köbméteres tároló együtt azt jelenti, hogy Magyarországon és az Európai Unióban nő az energiaellátás biztonsága" - mondta.
A Déli Áramlat a tervek szerint a krasznodari területről indul majd ki, és a Fekete-tengeren át halad, Bulgáriában "ér majd partot", innen vezetik tovább Olaszországba, illetve Szerbián keresztül Magyarországra, majd tovább Nyugat-Európába.
Moszkvában arra számítanak, hogy 2013-ban helyezhetik üzembe. Teljes kapacitása körülbelül évi 30 milliárd köbméter gáz lesz, ebből a magyarországi szakaszra legalább 10 milliárd jut. Becslések szerint megépítése 10-14 milliárd dollárba kerül majd, a magyarországi szakaszra ebből kétmilliárd jut.
A Fidesz kifogásolja a kormány eljárását a szerződés aláírása kapcsán
A Fidesz továbbra is kifogásolja, hogy a Déli Áramlat gázvezetékről szóló orosz-magyar szerződést az aláírás előtt nem ismerhette meg a magyar közvélemény, ugyanakkor támogatja, hogy ötpárti nyilatkozat legyen az európai Nabucco gázvezeték melletti magyar elkötelezettségről. Erről Navracsics Tibor, az ellenzéki párt frakcióvezetője beszélt sajtótájékoztatóján. Az MSZP szerint a Déli Áramlat gázvezeték nem valamivel szemben, hanem az európai uniós Nabucco-vezetékkel együtt valósul meg.
"Értékelem a pénzügyminiszter úr gesztusát, hogy velem, Navracsics Tibor adófizető állampolgárral megismertette a szerződést, fájlalom ugyanakkor, hogy rajtam kívül 10 millió másik magyar állampolgárral nem ismertette meg ezt a szerződést" - mondta a Fidesz frakcióvezetője, miután csütörtökön a Pénzügyminisztériumban - a másik négy parlamenti párt frakcióvezetőivel együtt - betekintett a szerződésbe.
Szerinte az lett volna méltó a magyar demokráciához, ha az Országgyűlés plenáris ülésén előzetesen megvitatják a témát, meghallgatják az érveket, és akkor nyilvánvalóan eloszlott volna a bizalmatlanság ebben az ügyben.
Hozzátette: azt még inkább fájlalja, hogy a miniszterelnöknek egyetlen mondata sem volt a megállapodásról a magyar közvélemény számára. A helyzet az, hogy Gyurcsány Ferenc idegenül mozog a demokráciában, úgy gondolja, hogy egy részvénytársaságot vezet, azonban Magyarország 1990 óta demokrácia, így Gyurcsány Ferencnek is lett volna ideje megszokni, hogy egy demokráciában milyen a döntéshozatal - fogalmazott a fideszes politikus.
Mivel a szerződés az aláírásig államtitoknak minősül, Navracsics Tibor annak tartalmáról nem beszélhetett a sajtótájékoztatón, de annyit elmondott, hogy a betekintés során kért a szerződésben némi módosítást, és Veres János ígéretet tett arra, hogy ezt egyeztetik az orosz féllel, és ennek megfelelően írják alá a megállapodást.
Arra a kérdésre, hogy hatástanulmányokat, számításokat is mutattak-e a frakciók képviselőinek a Pénzügyminisztériumban, a fideszes frakcióvezető azt mondta: csak a szerződés szövegét látta, a beszélgetés során hangoztak el kalkulációk.
Mint mondta, annyit elértek a találkozón, hogy egy ötpárti nyilatkozatot fog elfogadni az Országgyűlés, amely hitet tesz az Európai Unió közös energiapolitikája és a Nabucco gázvezeték mellett.
Navracsics Tibor emlékeztetett arra, hogy jelenleg is van egy ilyen javaslat a Ház előtt, amelyet a Fidesz 2007. március 23-án terjesztett be, azonban a kormánytöbbség 13 alkalommal szavazta le sürgős tárgyalását.
Hangsúlyozta: az ügy kezelése nem megfelelő a kormány részéről, mert nem csak a kész helyzetről kellett volna tájékoztatni a közvéleményt. Egy olyan megállapodásról van szó, amely külföldön is kisebb-nagyobb vitákat eredményezett, hiszen a nemzetközi közvélemény elfogadja magát a tényt, de további garanciákat kér arra, hogy Déli Áramlat melletti elkötelezettség nem jelenti a Nabucco háttérbe szorítását - tette hozzá a frakcióvezető. Mint mondta, a Fidesz szeretné, hogyha erre anyagi garanciákat is láthatna.
Nyakó István, az MSZP szóvivője az MTI-nek azt mondta: a Déli Áramlat gázvezeték nem valamivel szemben, hanem valami mellett, azaz az európai uniós Nabucco-vezetékkel együtt valósul meg.
Elmondta: Magyarországnak nemzeti érdeke, hogy az energiaellátást ily módon két forrásból is biztosítsák. (MTI)