Amerika nem akar "gázvezeték-háborút"
A Nabucco azért prioritás az Európai Unió számára, mert stratégiai és kereskedelmi szempontból is van értelme. Ez a leginkább költséghatékony gázvezeték-opció arra, hogy nagy mennyiségben szállítson diverzifikált földgázkészleteket Magyarországra és annak közép-európai szomszédaihoz. Becsléseink szerint bőven van annyi gáz Azerbajdzsánban, hogy megépüljön mind a Törökország-Görögország- Olaszország, mind a Nabucco vezeték. Ha szükséges, további földgázkészletekhez lehet hozzájutni a Kaszpi-tenger keleti partján és Irakban. Szakértőink becslései szerint a kaszpi régió földgázának kitermelése és Magyarországra juttatása 2020-ban a Nabuccón keresztül több mint 40 százalékkal lehet olcsóbb, mint a létező és rehabilitált orosz vezetékeken keresztül.
Üdvözöljük a magyar kormány nemrégiben tett erőfeszítéseit a Nabucco támogatására, beleértve a projektről a múlt nyáron megrendezett világkonferenciát és a miniszteri szintű utazásokat Azerbajdzsánba a gázellátásról történő tárgyalások megkezdésére. Úgy gondoljuk, most alapvető fontosságú, hogy a fókusz továbbra is a Nabucco megvalósítása legyen, amely oly erős gazdasági előnyökkel rendelkezik a Déli áramlattal szemben, és amely csökkenteni fogja Magyarország 85 százalékos függését egyetlen szolgáltatótól.
Moszkva a Nabucco-projekt előrehaladására a Magyarországra és szomszédaira gyakorolt nyomás erősítésével válaszolt, hogy gyors egyezményeket hozzon tető alá a Déli áramlatról. Most hallottuk a magyar kormány nyilvánvaló döntését, melynek értelmében ilyen egyezményt köt Oroszországgal. Nagyon keveset tudunk azokról a tárgyalásokról, melyek ehhez a felálláshoz vezettek. Azt azonban tudjuk, hogy a Gazprom vezérigazgatója, Alekszej Miller hétfőn nyilvánosan azt a kijelentést tette, hogy "...úgy számítunk, hogy a Déli áramlat Dél- és Kelet-Európa teljes gázigényét kielégíti". Ez nem úgy hangzik, mintha a Gazprom vezérigazgatója olyan Európát képzelne el, ahol a Nabucco egymás mellett él a Déli áramlattal.
Az amerikai álláspont az, hogy nem akarunk "gázvezeték-háborút". Inkább segíteni próbálunk európai barátainknak és szövetségeseinknek abban, hogy kölcsönösen előnyös és megbízható, hosszú távú kapcsolatot építsenek ki a Gazprommal. Csak a Nabucco fogja elősegíteni a verseny támogatásához szükséges feltételeket, megóvni Magyarországot és más EU-országokat az ellátási zavaroktól, továbbá növelni az átláthatóságot az energiaszektorban.
Ez nem alkalmas pillanat arra, hogy figyelmünket olyan vezeték terelje el, amely legalább háromszor olyan drága lesz, mint a Nabucco, és amelyet egy monopolista a verseny elfojtására hoz létre. Azzal, ha Magyarország a fő gázvezetékprojektként továbbra is világosan a Nabuccóra összpontosít, a következő előnyöket mondhatja magáénak:
- 25 százalékkal csökkenti az egyetlen szolgáltatótól való függését az egyik legfontosabb árucikk tekintetében, ahelyett, hogy 90 százalékra növelné azt;
- féken tartja a gázáremelkedést a magyar fogyasztók számára;
- elősegíti az átlátható üzleti gyakorlatot;
- Magyarországot versenyen és tiszteleten alapuló, kölcsönösen előnyös helyzetbe hozza a Gazprommal való kapcsolatában.
A szerző az Amerikai Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese