Összefogásra szólít a szlovén külügyminiszter
A miniszter kijelentette: elfogadhatatlan, hogy a térség bármelyik országa akadályt gördítsen egy másik ország elé a kommunikáció és az együttműködés terén. A szerdán kezdődött kétnapos tanácskozáson Szerbia és Koszovó képviselői is részt vesznek. Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása óta ez az első eset, hogy a két ellenérdekelt fél tisztségviselői egy asztalhoz ülnek. Koszovó nem önálló államként vett részt az ülésen, hanem az ENSZ három tisztviselője, illetve Besim Beqaj, a koszovói kereskedelmi kamara elnöke képviselte.
Vuk Jeremic szerb külügyminiszter ismét kijelentette, hogy Belgrád nem hajlandó elismerni a Szerbiától elszakadt tartomány függetlenségét, és ragaszkodik ahhoz, hogy Koszovó önállóan nem vehet részt nemzetközi fórumokon. Jeremic elmondta, hogy Szerbia fontosnak tartja a regionális együttműködés elmélyítését, ám ehhez minimális feltételnek tekinti a térségbeli status quo fenntartását.
A találkozón részt vevő Sven Alkalaj bosznia-hercegovinai külügyminiszter közölte: Bosznia-Hercegovina nem áll készen arra, hogy Koszovót független államként elismerje, ám ha erre mégis kénytelen lesz, akkor az utolsó országok között fogja megtenni.
Erhard Busek, az Európai Unió délkelet-európai stabilitási egyezményének koordinátora azt hangsúlyozta, hogy Koszovó a Stabilitási Paktumban való részvételével részese a térségben folyó együttműködésnek, és ennek a jövőben is így kell maradnia a régió egésze érdekében. "Itt az ideje, hogy a jövőre koncentráljunk, és ne a múlttal foglalkozzunk" - mondta Busek.
A megalakítás előtt álló regionális együttműködési tanácsban a térség valamennyi országa kivétel nélkül részt fog venni a nehézségek ellenére is - mondta Ivajlo Kalfin bolgár külügyminiszter. Éppen az a cél, hogy egyetlen állam se maradjon ki az együttműködésből, hiszen az csak negatív következményekkel járna - tette hozzá. (MTI)