A boszniai szerbeknek tilos az elszakadás
Az 1995-ös egyezmény védnökei, az EU, az USA, illetve Oroszország képviselői a belga fővárosban egyeztetve egyhangúlag “mélységes aggodalmukat” fejezték ki annak kapcsán, hogy a Republika Srpskában a függetlenségre buzdító hangot felerősödtek Koszovónak a hónap közepén kinyilvánított önállósága nyomán. – Ha fenyegetés éri a békét, a stabilitást, a daytoni békeegyezmény tiszteletben tartását, úgy nem fogok a legkevésbé sem habozni, hogy éljek-e a Bonnban (1997-ben) kapott jogköreimmel - hangoztatta Lajcak.
Ez utóbbiak a vezető tisztviselők elmozdítására és a jogalkotásra is kiterjednek. Nem sokáig persze: a főképviselői hivatalt a tervek szerint júniusban bezárják. Az EU áprilisban stabilitási és társulási egyezménnyel kötné magához Boszniát, ennek azonban előfeltétele a rendőrségi reform és mindkét (szerb, illetve bosnyák-horvát) entitás teljes együttműködése a hágai Nemzetközi Törvényszékkel. A központi intézményrendszer igen gyenge az országban.
Az EU külügyminiszterei azzal “vették tudomásul” Koszovó kinyilvánított törekvéseit – ha magát a függetlenséget nem is, az ehhez való viszonyát ugyanis minden tagország maga alakíthatja ki -, hogy a Szerbiától elszakadt tartomány helyzete “önmagában való”, “nem példaértékű”.
(Brüsszeli tudósítónktól)