Nem lesz parlamenti ülés a Déli Áramlatról
Mandur elmondta: a testület ülésén nem volt egyetértés a Fidesz kezdeményezéséről, ezért a külföldön tartózkodó házelnököt helyettesítve, nem hívja össze a rendkívüli plenáris ülést. Az alelnök ezt azzal indokolta, hogy a házszabály szerint az ülés kezdeményezésétől számítva 48 órát kell hagyni a napirend kiküldésére és arra, hogy a képviselők megismerhessék a javaslatot, ráadásul a frakciók sem tudnák garantálni a határozatképességet. A Fidesznek arra a felvetésére, hogy korábban is volt példa arra, hogy egy nap alatt sikerült összehívni a parlamenti ülést, azt válaszolta: emiatt az Alkotmánybíróság utólag el is marasztalta az Országgyűlést.
Mandur László emlékeztetett arra, az országgyűlési képviselők megkaphatták a tájékoztatást és kifejthették a véleményüket a szerződésről a három parlamenti bizottság együttes ülésén.
Gyurcsány aláír
Gyurcsány Ferenc nem halasztja el a Déli Áramlatról szóló megállapodás csütörtöki, moszkvai aláírását - közölte Budai Bernadett arra reagálva. A kormányszóvivő elmondta: kormányközi megállapodásnál nincs mód arra, hogy utólag parlamenti ratifikációt kérjenek, mert ez csak államközi megállapodásnál lehetséges. Répássy Róbert felvetését csak az alkotmány felrúgásával lehetne megoldani, amit a kormány nem tehet meg - tette hozzá.
Budai Bernadett hangsúlyozta, a kormány minden információt kész megadni az Országgyűlésnek és a pártoknak. Felidézte, a három parlamenti bizottság együttes ülésén három miniszter volt jelen, és válaszolt az összes felmerülő kérdésre.
Fidesz: a miniszterelnök parlamenti ratifikációhoz kötve írja alá a szerződést
A Fidesz azt kérte a házbizottságtól és frakcióktól, hogy közösen kezdeményezzék: a miniszterelnök ne írja alá a szerződést csütörtökön Moszkvában - közölte Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója azt követően, hogy kiderült: nem hívják össze a parlament rendkívüli ülését. Hozzátette: a frakciók csütörtökre ígértek választ ez ügyben.
Répássy Róbert szerint az a lehetőség is fennáll, hogy a miniszterelnök parlamenti ratifikációhoz kötve írja alá a szerződést. Véleménye szerint az Országgyűlésnek lehetősége lenne rá, hogy bizonyos kérdésekben megkösse a kormány kezét, és részt vegyen a szerződési feltételek kialakításában.
MSZP: hisztériakeltés zajlik
Göndör István szerint hisztériakeltés zajlik, a Fideszt a politikai nyilatkoztat tétel után az már nem érdekelte, hogy lesz-e rendkívüli parlamenti ülés. A szocialista frakcióvezető-helyettes a házbizottság szerdai ülése után azt mondta, a képviselőknek hetekre előre lekötött programjaik vannak, váratlanul nem tudják összehívni őket.
Véleménye szerint azok a képviselők, akik tényleg akartak tájékozódni az ügyben, részt vettek délelőtt a három parlamenti bizottság együttes ülésén. Mint mondta, reményei szerint az ott elhangzottakat el tudták vinni a frakciójukhoz.
Göndör István hangsúlyozta: a Fidesz kezdeményezése a házszabálynak megfelel, rendkívüli ülésen a szocialisták is részt vennének. Felidézte, ilyen ülés összehívására a házszabály szerint nyolc napja van a Háznak, így ezt a jövő héten le lehet bonyolítani, ha van rá igény. Kérdésre válaszolva hozzátette: az MSZP is megtárgyalja a Fidesz azon kezdeményezését, hogy a pártok közösen szólítsák fel a miniszterelnököt arra, halasszák el a megállapodás aláírását.
SZDSZ: jogosnak tartják az ellenzéki igényt
Gusztos Péter szerint az SZDSZ kész lenne részt venni rendkívüli parlamenti ülésen, mert jogosnak tartják azt az ellenzéki igényt, hogy az Országgyűlés összeüljön egy ilyen jelentőségű szerződés aláírása előtt.
Az SZDSZ frakcióvezető-helyettese hangsúlyozta: a Déli Áramlatról szóló megállapodás aláírását nem egyszerűen energiapolitikai kérdésnek, hanem kiemelt jelentőségű biztonságpolitikai és geostratégiai ügynek tekintik. Gusztos Péter hangsúlyozta: az SZDSZ-frakció sem tudta volna garantálni, hogy teljes létszámban ott legyenek egy ilyen rövid idő alatt összehívott rendkívüli ülésen.
Hozzátette: az SZDSZ is megtárgyalja a Fidesz azon kezdeményezését, hogy a pártok közösen szólítsák fel a miniszterelnököt arra, halasszák el a megállapodás aláírását. A politikus személyes vélemény szerint a legjobb megoldás az volna, ha a megállapodás aláírását el lehetne halasztani a hétfői parlamenti ülés utánra, így a Háznak a szokásos menetrendben tárgyalhatna a kérdésről.
A KDNP a Nabuccot támogatja
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) az Európai Néppárt tagszervezeteként a Nabucco vezeték megépítését támogatja - közölte a párt szóvivője szerdán. Halász Zsuzsa szerint mindaz, amit most történik, hogy a semmiből előkerül ez az ügy, azt a kérdést veti fel: csak nem az a fajta szocialista gyakorlat folytatódik, hogy mint bukott vezető, Gyurcsány Ferenc átmenti magát egy jó, "zsíros" Gazprom-állásba. "Csak nem erről szól ez a történet?" - tette fel a kérdést a párt szóvivője.
Veres, Kákosy, Göncz szerint nem problémás a szerződés
A Déli Áramlattal kapcsolatos magyar-orosz kormányközi megállapodásnak nincs olyan feltétele, amely a már meglévő, illetve a később megkötendő más szerződések tartalmát bármilyen módon befolyásolná vagy korlátozná - mondta Veres János pénzügyminiszter szerdán összevont parlamenti bizottsági meghallgatáson.
A gazdasági és informatikai, a külügyi és az európai integrációs bizottság összevont ülésén a miniszter elmondta: Magyarország érdekelt a többoldalú gázellátásban, s a biztonságos ellátást az is segít, ha több vezetéken érkezik a gáz, s ha az ország növeli tárolókapacitásait. Ezt szolgálja a csütörtökön aláírandó kormányközi megállapodás.
Kákosy Csaba gazdasági miniszter a meghallgatáson kifejtette: az Európai Uniónak nem jelent problémát, ha Magyarország a Déli Áramlat megépítésben is részt vesz, csak az a fontos, hogy támogassa és segítse a Nabucco létrehozását is. Hozzátette: a Déli Áramlat növeli Európa ellátásbiztonságát, s Magyarország továbbra is aktívan részt vesz a Nabaucco projekt megvalósításában.
Göncz Kinga külügyminiszter a meghallgatáson hangsúlyozta: a Déli Áramlat akkor is megvalósulna, ha Magyarország nem venne részt az építésében, csak akkor elesne a vezeték nyújtotta előnyöktől. Hozzátette: az unió és az Egyesült Államok is tudomásul veszi, hogy Magyarország szuverén államként a saját nemzeti érdekei szerint dönt ebben az ügyben.
(forrás: MTI)