Belgrád magyar pálfordulásban bízik

Tudjuk, hogy a magyar kormány bejelentette Koszovó elismerésének szándékát, és nagyon sajnáljuk, hogy Magyarország ezen az úton halad - mondta Goran Gvozdenovics, a budapesti szerb nagykövetség első tanácsosa a Népszabadságnak. A nagykövet hiányában a külképviseletet vezető diplomata még nem ismeri ugyan az államtitoknak minősített akciótervet, amellyel Belgrád a Koszovót elismerő országok lépésére reagál, de a kétoldalú kapcsolatok jelentős megromlását elkerülhetetlennek tartja.


Szerbia előző nagykövetének lejárt a mandátuma, és bár kijelölték utódát, Belgrád kivár, hiszen ha a magyar kormány elismeri a szerintük törvénytelenül elszakadt tartományt, akkor amúgy sem képviseltetik magukat nagyköveti szinten Budapesten. Gvozdenovics nem kívánta kommentálni a Politika című szerb napilap értesülését, miszerint a belgrádi magyar nagykövetnek is nehezebb lesz a feladatait ellátnia, mivel a szerb kormány tárcavezetői a jövőben nem állnak szóba a nemzetközi jogot szerintük megsértő országok diplomatáival. - Reménykedünk, hogy Budapest még meggondolja magát - mondta a diplomata, aki elítéli a belgrádi külképviseleteket ért múlt heti támadásokat.

Az utóbbi években a nagykövetség szerint sokat fejlődtek a kétoldalú kapcsolatok. Ezt jelezte Vojiszlav Kostunica kormányfő látogatása, de a politikai előrelépésen túl jelentős gazdasági együttműködés is elkezdődött. Belgrádban hálával nyugtázták, hogy Magyarország az EU-ban mind a csatlakozás, mind a vízumszerzés liberalizálása tekintetében képviselte Szerbia érdekeit. A kedvező változás azonban Koszovó elismerésének pillanatában semmissé válik. - Ha a politikai párbeszéd megszakad, az a gazdasági kapcsolatokra is kihat - figyelmeztet Gvozdenovics, aki látja a "fejlődés" jeleit a magyar közvéleményben.

Az asztalon a lapunk tegnapi számában közölt Tamás Gáspár Miklós-cikk hever, a Szerbiára nézve különösen előnyös megállapításokat aláhúzták. Előfordul viszont, hogy a nagykövetség fordítói lassabban dolgoznak, mint a szerb hazafiak, akik órákon belül teljes terjedelmükben a világhálón teszik közzé a magyar sajtóban az ő pártjukat fogó írásokat. - Nagy figyelemmel kísérjük, mit írnak a véleményformálók, és haladást olvasunk ki a cikkeikből - mondta a diplomata.

Belgrád továbbra is bízik abban, hogy újra tárgyalóasztalhoz ülhetnek a pristinai vezetéssel. Szerintük eddig az volt a baj, hogy az albánoknak az Ahtisaari-terv elfogadásához kötötték a függetlenséget, és nem a szerbekkel való megegyezéshez, így egy pillanatra sem akartak valóban tárgyalni. - Mi bemutattuk, hogy képesek vagyunk a kompromisszumra, amikor a Hongkong és Kína közt létrejött megállapodást ajánlottuk fel Pristinának, de az elszakadás egy olyan határ átlépése, amit soha sem fogadhatunk el - mondta a korábban Kínában szolgált diplomata.

April Foley amerikai nagykövet kijelentését, miszerint Washington elvárja Budapesttől az új állam elismerését, nem kívánta kommentálni. Gvozdenovics hozzátette: tudják, hogy hatalmas nyomás nehezedik a magyar kormányra, de Szerbia az elmúlt években bebizonyította, hogy kívülről érkező presszió alatt is képes független külpolitikát folytatni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.