Helycsere a politikai palettán
A segélyrendszer átalakítása, az ellátáshoz jutás feltételekhez kötése is jobboldali program, de sikeressége mégis elsősorban azon múlik, hogy a baloldali értelmiség hogyan fogadja. Az emberek többsége ugyanis szívesen hallja, hogy "szűnjön meg az ingyenélés".
Szabados emlékeztet rá, hogy a romák munkaerő-piaci helyzetének javítására sok program indult már, de egyik sem volt sikeres. Kivétel kormányzása idején a Fidesz, amikor bevezette, hogy csak az kap segélyt, akinek a gyermeke rendszeresen jár iskolába. A választások után ezt a szigorítást az SZDSZ nyomására eltörölték, mert a liberális párt szerint az intézkedés elsősorban a romákat sújtotta.
- Érdekes, hogy ez a program, kicsit más formában, 2008-ban éled újjá - folytatja az elemző. Úgy véli, hiába álltak elő különböző kormányok már eddig is olyan programokkal, amelyek adó- és járulékkedvezményeket ígértek a vállalkozásoknak, amennyiben munkát vittek a hátrányos helyzetű térségekbe, azok mind csődöt mondtak, mert ezekben a régiókban a munkaerő-állomány képzetlen. Szabados szerint az egyetlen megoldás az lenne, ha ezek a munka nélküli tömegek szakképzetté válnának.
A munkatesztről és a közmunkaprogramok bővítéséről azt mondja, ezek az intézkedések visszaadhatják azoknak az embereknek az önbecsülését, akik a tartós munkanélküliség miatt már apátiába zuhantak.
Az elemző szerint azt még nem lehet előre jelezni, Orbán és Gyurcsány mennyire lehetnek sikeresek egymás térfelén. - Magyarország Kádár népe, mindig az a párt győzött, amelyik többet ígért. '94-ben a háromhatvanas kenyérrel, '98-ban a tandíj eltörlésével, 2002-ben a nyugdíjasoknak tett ígéretekkel lehetett győzni. Kizárólag 2006 volt kivétel - állítja.