Már csak az élesítésre vár a gázáremelési javaslat

A gazdasági tárca nem talált kifogást a következő negyedévre előterjesztett 13,5 százalékos gázáremelési javaslatban, de hogy ez mikortól lépne érvénybe, azt az illetékes szakállamtitkár a Népszabadság tegnapi szakkonferenciáján sem árulta el. Az előadók a Déli áramlatról kötött orosz-magyar megállapodást többnyire üdvözölték.

 

 

 

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) nem talált szakmai kifogást a Magyar Energia Hivatal (MEH) jelenleg közigazgatási egyeztetésen lévő, következő negyedévre tett gázár-módosítási javaslatában - jelentette Felsmann Balázs, a tárca szakállamtitkára a Népszabadság tegnapi, a Mol, az E.ON Földgáz Trade, az Emfesz és a Magyar Gázipari Egyesülés együttműködésével tartott konferenciáján. Mint korábban megírtuk, a MEH - a piaci fejlemények miatt - áprilistól 13,5 százalékos áremelést tart szükségesnek. A szakállamtitkár többet nem kívánt elárulni, így azt sem taglalta, a drágulást mikortól érzékelhetik a fogyasztók. Későbbi áremelésekről szólva Porpáczy Dezső, a Magyar Energiafogyasztók Szövetségének alelnöke kifejtette: mindenképpen el kellene kerülni, hogy a piacnyitást azonnal drágulás kövesse. Ehhez azonban a gázpiac "szekrényéből" ki kell takarítani a még ott lévő csontvázakat - tette hozzá Horváth J. Ferenc, a MEH elnöke. Ezek közül talán a legjelentősebb, hogy a hatósági árakat nem igazították a piaciakhoz. Emiatt a nagykereskedelmi vállalatnál, az E.ON Földgáz Trade-nél még mintegy 35 milliárd forint a hiány - állította a vállalat igazgatóságának elnöke, Klaus Hammer. Ezt az öszszeget a jelenlegi hatósági árba építették bele, vagyis a fogyasztók folyamatosan törlesztik. A tervezett liberalizációig az összeget mindenképpen rendezni kell, különben a felszabadított piacon az újonnan belépők versenyelőnyökhöz juthatnak, mivel nekik ezt a tételt nem kell beépíteniük a tarifájukba - hangzott el. A GKM szakállamtitkára ezzel egyetértve megjegyezte: amennyiben a tételt nem rendezik, úgy a piac felszabadítása után egyre csökkenő körnek kell kifizetnie a terhet. Egyre többen vásárolnának ugyanis az olcsóbb, új szereplőktől, s mind kevesebben maradnának az E.ON-nál. Az Emfesz Kft. részéről Góczi István ügyvezető igazgató hangsúlyozta, hogy eddig 27 város fűtőüzemét látják el, és már a lakossági fogyasztók számára is kidolgoztak egy csomagot. Ebben 8 százalékos diszkontot ígérnek a jelenlegi árakhoz képest, amit mindenképpen tartani szeretnének. (Az Emfesz tehát már most elindította azt a lakossági gázszolgáltatást, amelynek leendő részletes szabályairól egyelőre csupán a szakmai vita zajlik.)

 

Postán az első Emfesz-szerződések

Az Emfesz Kft. a nála bejelentkező ügyfeleknek kiküldte első gázszolgáltatási szerződésajánlatait – derül ki az ukrán hátterű társaság tegnapi közleményéből. Szerintük ha valaki meglévő gázszolgáltatója helyett őket választja, semmilyen kockázatot nem vállal, mert szabályzatukat a Magyar Energia Hivatal is jóváhagyta. Az Emfesz az első cég, amely – a vonatkozó részletszabályok megjelenése előtt – alternatív gázszolgáltatást kínál a lakosságnak, mégpedig átszerelés nélkül. Korábban a cégnél azt ígérték, hogy a gas.hu internetoldalon keresztül velük szerződők számára a mindenkori hatósági árnál 8 százalékkal adják olcsóbban a gázt. A legutolsó hírek szerint a szolgáltatás február eleji indítása óta közel négyezren jelentkeztek be náluk. (A hazai lakossági gázfogyasztók száma több mint hárommillió.) Az elmúlt hetekben kiderült: a jelenlegi szabályok alapján az ügyfél a szerződéskötést, illetve -bontást követő negyedik hónapban kerül csak át az új szolgáltatóhoz. A hagyományos gázszolgáltató cégek eddig különösebben nem reagáltak az eseményekre. (M. I.)

Az még bizonytalan, hogy mennyi idő lesz leépíteni a mintegy 35 milliárdos hátralékot, azaz mikor nyílik meg teljesen a piac. A résztvevők kiemelték: jó gázpiaci törvénynek kell hatályba lépnie, amelynek kidolgozása nem megy egyik napról a másikra. Ezért úgy vélték, az eredeti terveknek megfelelő júliusi liberalizáció korai lenne. A GKM szakállamtitkára szerint a részletszabályok kialakításával a tárca az eredeti, vagyis a júliusi indulásról szóló tervet veszi figyelembe. Hozzátette, a hatálybalépést egy módosító indítvánnyal könnyen el lehet tolni.

 

Az új gázvezetékről, a Déli áramlatról hétfőn született magyar-orosz megállapodásról egybehangzóan úgy vélték: az Oroszországból induló cső javítja az ellátás biztonságát, ám nem zárja ki a Brüsszel által tervezett Nabucco vezeték megépítését sem. Góczi István szerint a Déli áramlat fontos eleme az ellátásbiztonság javításának, és szerepe lehet a "korrekt ár" kialakulásában is. A megállapodást már csak azért is lényegesnek tartja, mert eddig tranzitvezeték nem ment át Magyarország területén. Felsmann Balázs szerint a több lábon állásnak is számos eleme lehet: ezek közül az egyik a Déli áramlat, hiszen így egy újabb útvonalon juthat gázhoz az ország. Klaus Hammer azonban úgy fogalmazott: a megépülő vezetékbe éppen úgy orosz gázt táplálnak be, mint az Ukrajnán keresztül érkezőbe, vagyis Magyarország gázforrásai valójában nem bővülnek. Ezzel együtt a fejlesztést hasznosnak tartja.

Zsuga János, a Mol-tulajdonú FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója egészen más szemszögből közelített. Ők márciusban kezdik meg a tárgyalásokat a kelet-közép-európai országok hálózatainak összekötéséről. Amennyiben ez megvalósul, a régióban már egységes hálózatról lehet beszélni, így mindegy lesz, hogy egy-egy tranzitvezetéket milyen útvonalon építenek ki - magyarázta.

A konferencián több előadó is hangsúlyozta, hogy az E.ON Földgáz Trade-nek csupán 2015-ig van hosszú távú szerződése a Gazprommal, miközben több szállító is megállapodott már 2025-2030-ig szóló együttműködésről. Klaus Hammer kifejtette: a késlekedés oka az új gáztörvény hiánya. Úgy véli, bizonytalan jogi helyzetben nehéz ilyen megegyezést kötni.

A gázpiac megnyitásáig még elkelne egy nagytakarítás
A gázpiac megnyitásáig még elkelne egy nagytakarítás
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.