Rendkívüli parlamenti ülést kezdeményez a Fidesz
Az Országgyűlésnek és a magyar közvéleménynek joga van megismerni a megállapodás részleteit, tekintettel arra, hogy a beruházás évtizedekre határozza meg Magyarország pályáját, nemcsak energiapolitikai, hanem kül- és biztonságpolitikai szempontból is - fogalmazott Navracsics.
A fideszes frakcióvezető közölte: Szili Katalin házelnöknél kezdeményezte, hogy a parlament rendkívüli ülésen tárgyalja meg azt a határozati javaslatot, amelyben felkérik a kormányt: még a megállapodás aláírása előtt teljes körűen számoljon be az Oroszországgal és Gazprommal folytatott tárgyalásokról, a Déli áramlat magyarországi szakaszának megépítéséről és működtetéséről, valamint arról, a beruházásnak milyen hatásai vannak a közös uniós energiapolitikára, illetve a tervezett Nabbucco-gázvezetékre.
A frakcióvezető kérdésre válaszolva azt mondta, szerdán délután, de akár csütörtökön délelőtt is meg lehetne tartani a rendkívüli ülést. Emlékeztetett arra, korábban - amikor a köztársasági elnök visszaküldött egy törvényt a parlamentnek - már volt példa arra, hogy egy nap alatt sikerült összehívni egy parlamenti ülést, pedig akkor ez nem volt indokolt.
Navracsics megjegyezte: bár csütörtökön reggel együttes ülést tart a gazdasági, a külügyi és az integrációs bizottság, ez nem pótolja a plenáris ülést, hiszen annak a nyilvánosság miatt sokkal nagyobb a súlya.
"Nem akadékoskodásról van szó" - hangsúlyozta a frakcióvezető.
Hozzátette: a miniszterelnök még egyetlen mondatot sem mondott a magyar Országgyűlésben a több száz milliárdos beruházásról, annak ellenére, hogy hétfői napirend előtti felszólalásában még arról beszélt, ezután minden kérdésben konzultálni kíván.
Navracsics kiemelte: az Európai Unióban is úgy tekintik, hogy a Déli áramlat lehetetlenné teszi a Nabucco megvalósítását, Magyarország pedig korábban egyértelműen elkötelezte magát a Nabucco mellett.
Hangsúlyozta: semmit sem tudnak a készülő szerződésről. Azt sem, pontosan mennyibe fog kerülni a beruházás, ki finanszírozza, hogyan viszonyul a Nabuccóhoz és az uniós energiapolitikához, kik vesznek részt a konstrukcióban, milyen társaság üzemelteti majd a magyarországi szakaszt, és a társaságban milyen szavazati arányok lesznek majd. Átláthatóságot akarunk, mert jelenleg ez az ügylet nem átlátható - jelentette ki.
A Fidesz szerint a kormány titkolózik ebben az ügyben, hiszen az is kiderült, hogy Veres János pénzügyminiszter korábban többször is titokban Moszkvában járt és tárgyalt a megállapodásról.
Gyurcsány hétfőn Budapesten tárgyalt Dmitrij Medvegyevvel, az Oroszországi Föderáció első miniszterelnök-helyettesével és ezt követően jelentette be, hogy várhatóan csütörtökön Moszkvában megállapodást köt a magyar és az orosz kormány a Déli áramlat nevű gázvezeték magyarországi szakaszának megépítéséről.
A magyar miniszterelnök azt mondta, a Déli áramlat nem veszélyeztetné a Nabucco-projekt megvalósítását, Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetvezetője ugyanakkor hétfőn úgy vélte, a Déli áramlat pénzügyileg ellehetetleníti a Nabucco-projektet, az Oroszországból induló gázvezeték ráadásul növeli Magyarország egyoldalú függőségét.
Dmitrij Medvegyev, aki egyben az orosz állami gázvállalat, a Gazprom elnöke és az orosz elnöki poszt várományosa, a tárgyalás után azt mondta: egy közös vállalat üzemeltetné a vezetéket, amelyben 50-50 százalékban részesülne a két állam. Az orosz félt a Gazprom képviselné.
Gyurcsány közlése szerint a magyarországi szakaszhoz egy 1 milliárd köbméteres gáztározó tartozna.
Az MSZP nyugat-európai példákra hivatkozik
Navracsics Tibor előbb hozzájuthat a ma még oly drámai hangon hiányolt információkhoz a Déli Áramlat gázvezetékkel kapcsolatban. Holnap ugyanis az előzetes egyeztetéseknek megfelelően – frakcióvezető úr mai rendkívüli sajtótájékoztatója nélkül is – összeül a témában érintett három parlamenti bizottság, amelyekben ott ülnek a Fidesz képviselői is – reagált a Fidesz közleményére Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezető-helyettese.
A közlemény szerint a Déli Áramlat gázvezeték megépítése nem veszélyezteti az EU Nabucco-projektjét, ahogyan a szintén EU-tag Ausztria és Olaszország csatlakozása sem veszélyeztette.
Franciaország legnagyobb gázipari cége, a Gaz de France éppen a közelmúltban jelentette be, kiszáll a Nabucco-vezeték építéséből – figyelmeztet a szocialista frakcióvezető-helyettes.
„Felteszem, mindezek ellenére az előbb említett országok elkötelezettsége az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai érdekeinek megvédésében, vagy a közös európai energiapolitikai kialakításában éppúgy nem megkérdőjelezhető Navracsics Tibor és a Fidesz számára, mint az, hogy ezek az országok a gázellátás diverzifikációjának új és újabb megoldásait keresik. Ezt teszi Magyarország is – két vasat tart a tűzben -, megkétszerezni igyekszik az ország energiabiztonságával kapcsolatos lehetőségeit.” – írja Mesterházy.
(MTI, OS)