Romaügyi látványpolitika?
A magyar kormány és a szocialista-liberális tábor képviselői ugyanerről másként vélekednek. De előbb lássuk, miről is van szó. A dokumentumot a Roma integráció évtizede programot irányító nemzetközi bizottság ülésén, egy budapesti szállodában írták alá. A kétoldalas szöveg emlékeztet arra, hogy az Európai Unió tagállamaiban ma mintegy tízmillió roma él: nagy részük mélyszegénységben, társadalmi kirekesztéstől és diszkriminációtól sújtva. A felhívás párbeszédet kezdeményez egy európai roma stratégia elfogadásáért, amely az oktatásra, a foglalkoztatásra, a lakhatásra, az egészségügyre és a képviseletre koncentrálna, figyelembe venné a hátrányos megkülönböztetés elleni fellépés és a nemek közötti esélyegyenlőség elvét.
Járóka Lívia érveinek erejét gyengíti, hogy az általa kifogásolt felhívást - Göncz Kinga külügyminiszter, Lamperth Mónika szociális miniszter, Lévai Katalin és Mohácsi Viktória, az Európai Parlament MSZP-s, illetve SZDSZ-es képviselője, valamint Rita Süssmuth, egy szakértői munkacsoport elnöke mellett - ő maga is aláírta. Hogy miért? A fideszes politikus kérdésünkre ezt a körülményekkel indokolta, ugyanakkor nem zárta ki annak lehetőségét, hogy lépéseket tesz egy "javított változat", azaz a jelenleginél tartalmasabb szöveg elfogadásáért.
Ürmös Andor, a szociális tárca főosztályvezetője ezzel szemben úgy látja, a legfontosabb az, hogy az aláírók kinyilvánították: egyetértenek a közös európai stratégia kidolgozásával. Hiszen bizonyos problémák megoldásához, például a szegregáció és a szegénytelepek felszámolásához európai szintű fellépésre van szükség. Lehet, hogy valaki túlságosan soknak találja a protokolláris eseményeket - tette hozzá Járóka bírálataira utalva -, de ezek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a "megfelelő keretek" kialakításáról politikai és szakmai egyezség szülessen.
Az SZDSZ-es Mohácsi Viktória szerint értékelni kell a gesztust, és nem lenne jó, ha a kezdeményezés pozitívumait háttérbe szorítanák a fideszes ellenérzések. Mohácsi reméli, hogy minél több ország csatlakozik majd a "roma évtized" programhoz, az uniós forrásokban pedig nevesítve megjelennek a kifejezetten romákra szánt pénzek.