Áldozatok, összefüggések

Akkor tudjuk igazán megérteni a kommunizmussal összefüggő pusztítást és gyászolni áldozatait, ha az eseményeket számunkra közelebbi személyes és történeti összefüggésekbe helyezzük - mondta Sólyom László köztársasági elnök hétfőn Pécsett, a kommunizmus áldozatainak emléknapján.

- A kommunizmus áldozatainak számát a világban százmillióra becsülik. Bár minden ember életének kioltása súlyos tragédia és az égbe kiált, önmagában a számokból csak a bűn súlyosságát érezhetjük - fogalmazott az államfő a Pázmány Péter Utcai Általános Iskolában mondott beszédében. Rámutatott: Magyarországon hivatalosan csak az életüktől és a szabadságuktól megfosztottakat tekintik a kommunista rendszer áldozatainak, de felmérhetetlen azok száma, akiket nem börtönöztek be, nem vették el vagyonukat, ám tönkrement, megnyomorodott az életük.

Sólyom László utalt rá, hogy a kommunizmus emléknapja nem kivégzéshez, nem tömeges erőszakhoz, hanem a pécs-patacsi születésű Kovács Béla (1908-1959) kisgazda pártfőtitkár 1947. február 25-i elhurcolásához és huszonöt évi kényszermunkára ítéléséhez kötődik. - Kovács Béla ügyével tűnt el a tisztesség a háború utáni magyar politikai életből. Sorsa előre vetítette a kommunista rendszer módszereit - mondta.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke Szombathelyen azt mondta, hogy a szabadság és a demokrácia világa mindig többre képes, mint a diktatúra, ne higgyük hát el, hogy a diktatúra jobb egészségügyet, mindenki számára elérhetőbb oktatást tudott teremteni, mint amire a szabadság világa képes lehet.

Az SZDSZ Új Generáció a Corvin közben ünnepelt, ahol Eörsi László történész rámutatott: nem annyira a kommunizmus, mint a sztálinizmus áldozataira emlékezünk ezen a napon.

Iskolások hallgatják az államfő beszédét
Iskolások hallgatják az államfő beszédét
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.