Művészek a városképért

Kamarakiállítás és köztéri művészet. Első hallásra nehezen képzelhető el e két műfaj/esemény összeházasítása, de pont erre vállalkozott a Miskolci Városszépítő Egyesület és a megyei építészkamara.

 

 

Pénteken Lugossy Mária szobrászművész tárlata nyílt meg a miskolci Kós-házban, ahol június közepéig heti váltásban mutatkoznak be azok a szobrászok, iparművészek és építészek, akik valamilyen műalkotásukkal a városhoz kötődnek.

A Kós-házba belépve azonnal nyilvánvalóvá válik, hogy a kamarajelleget itt most tényleg szó szerint kell érteni, fényképeken csodálhatjuk meg a különböző, főleg budapesti és székesfehérvári közterületeket díszítő Lugossy-műveket.

- Két munka között gyakran készítek ilyet - mondja a művésznő, rámutatva az egyetlen "élő" alkotásra, mely ismert köztéri szobrait idézi. Lugossy egyébként az egyetlen a kiállítók között, akinek végül is nincs köztéri műalkotása Miskolcon, igaz sokan szeretnék, ha lenne. Egyszer már tervbe is volt véve, de a város végül lemondta a megrendelést.

- Ez lett volna a Szinva-parti látványosság című installáció - mondja a megnyitón, és kiderül, hogy a kiállított műve a meg nem valósult miskolci szobor előtanulmánya. Fedor Vilmos alpolgármester szerint a lemondásnak anyagi okai voltak. Mindenesetre hangsúlyozza, hogy a város a jövőben mindenképp szeretné visszacsábítani a művésznőt.

Azt már a tárlatsorozat szellemi gazdája, Litwin József kovácsmester, iparművész teszi hozzá, hogy a kiállítássorozat tulajdonképpen felhívás: mivel a miskolci belváros az utóbbi években számos átalakításon, felújításon esett át, a művészek úgy érzik, hogy a városszépítés során nem használták ki a bennük rejlő lehetőségeket.

- Ha például a város egy-egy szabvány lámpatest helyett egyedit rendelt volna meg, nem került volna többe, de arculata sokkal markánsabb lenne - állítja Litwin.

Változások azért vannak. Míg a korábbi városvezetés némely belvárosi utcát díszítő kandelábereket az egyik barkácsáruházban szerezte be, most már valóban egyedi gyártásúak díszítik az utcát - már amennyit a hétvégi kocsonyafesztiválra érkezett embertelen tömeg látni engedett.

- A város jelenleg azokat a kültéri szobrokat kedveli, amelyek beilleszkednek a környezetbe, és így alakítják a teret - mondja Fedor Vilmos rövid belvárosi sétánkon. - Az itt élők azokat a műveket kedvelik leginkább, amelyek megérinthetők, és a turizmus szempontjából is aktívak, azaz akár közös fotóra alkalmasak. Ilyen a lillafüredi József Attila, a Mancs és a miskolci lányok szoborcsoport - itt nyári hétvégéken sorban állnak a fényképezkedni vágyók. Az utált műalkotások listáját a Városház téri - sokak szerint riasztó - Széchenyi-szobor vezeti.

Fedor Vilmos arról is beszélt, hogy a miskolciak jelentős kultúrpolitikai lépésre szánták el magukat. Csatlakoznak a debreceniek programjához: e szerint 2010-ig ők is megvalósítják az európai kulturális főváros pályázatukban felvázolt terveket. Még a grandiózusnak számító, az egyetem egykori hőerőműve épületében kialakítandó kulturális pláza is elkészül - uniós pénzekből.

- 2010-re Debrecennel karöltve készen állunk, hogy Európa kulturális fővárosa legyünk - nyomatékosította szándékaik komolyságát az alpolgármester.

Lugossy Mária és a Szinva-parti látványosság előtanulmánya
Lugossy Mária és a Szinva-parti látványosság előtanulmánya
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.