Új elnök, új politika Cipruson?
Krisztofiasznak szovjet történészdiplomája van, de például egyik elődje, Georgiosz Vasziliu a budapesti Marx Károly Közgazdasági Egyetemen végzett. Egyesek Londonban, mások Kelet-Európában szereztek diplomát, ám ez nem jelenti, hogy ne kötnének jó üzleteket a kelet-nyugat válaszfal legkülönbözőbb oldalain.
Krisztofiasz szabályos pártfunkcionáriusi életutat futott be. Most reformkommunistának vagy "eurokommunistának" jellemzik, miközben ez a hetvenes évekből származó fogalom mára már elvesztette relevanciáját. Tény, hogy az új elnök nem vitatja: Ciprus kapitalista ország. Ráadásul sikeres.
Az elnökválasztás második fordulójában a képviselőház eddigi elnöke a voksok 53,36 százalékát kapta meg. Konzervatív vetélytársára, Joannisz Kaszulidesz korábbi külügyminiszterre, akit a jobboldali Demokratikus Tömörülés (DISZI) támogatott, a szavazók 46,64 százaléka voksolt.
Krisztofiasz 1988-ban lett az AKEL főtitkára. (Emlékszem a találkozóra, ahol a pártlap ünnepségére érkezett küldötteket fogadta. A pártszékház valóságos erőd volt. A ciprusi kollégák némi aggódással figyelték a magyarországi eseményeket. A pártlapot kiadó cég és a nyomda már akkor a sziget legnagyobb vállalatai közé tartozott.) Az AKEL, Ciprus legerősebb pártja, tavaly nyáron kilépett a kormánykoalícióból, mivel úgy döntött, hogy az idén elnöknek jelöli Krisztofiaszt a hivatalban lévő államfővel, Taszosz Papadopulosszal szemben.
Kampányában Krisztofiasz azzal állt elő, hogy ő majd végre rendezi a ciprusi békefolyamatot. Viszonya a korábbi ENSZ-ihlette megállapodáshoz ellentmondásos. A nyilvánosság előtt ellenezte, miközben most azt mondják: az ellenzése nem is volt olyan erős. Krisztofiasz és pártja mindig is szoros kapcsolatokat ápolt a ciprusi törökökkel és "elnökükkel", Mehmet Ali Talattal.
Megfigyelők felvetik, hogy az AKEL, amely meglehetősen euroszkeptikus, és a globalizációt is ellenzi, milyen gazdaságpolitikát folytat majd. Külpolitikai téren a NATO-val szemben óvatos ciprusi kommunisták széles körű kapcsolatokat ápolnak Moszkvával.
A ciprusi kormányzás elnöki típusú, tehát az új államfőnek nagy befolyása van alakítására. Ebbe azonban beavatkozik még sok tényező, például: a nagy testvér, Görögország, az északi részt megszálló Törökország vagy a támaszpontokat fenntartó Nagy-Britannia.