Belgrád nem békül
Vendéglátója, Vojiszlav Kostunica nem javította ki, miszerint az 1999-es háború óta a szerb törvények nem vonatkoznak az ENSZ-irányítás alá eső tartományra - ahogy az év elején Belgrád nem is engedte az elvileg saját állampolgárainak tartott albánokat szavazni az elnökválasztáson.
A szerb kormányfő inkább azokat az államokat figyelmeztette, amelyek már elismerték Koszovó függetlenségét. Amíg nem vonják vissza döntésüket, ezekkel az országgal nem normalizálódnak a kapcsolatok - adta tudtul az egyik belgrádi villában megtartott találkozás után Kostunica. A tárgyaláson azt is közölték: a Koszovó elszakadását elutasító többi állammal azon dolgoznak majd, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa semmisítse meg Pristina február 17-i lépését.
Borisz Tadics szerb államfő újra visszafogottabb nyilatkozatot tett nagy riválisánál, Kostunicánál. Az elnöki közlemény mindössze arról tájékoztat Koszovó kapcsán, hogy Tadics személyesen köszönte meg Moszkva elmúlt hetekben tanúsított elvhű támogatását.
Szerb elemzők fokozott érdeklődéssel figyelték hétfőn az orosz miniszterelnök-helyettes vezette küldöttség tárgyalásait - jelentette újvidéki tudósítónk. Igazából azt szerették volna kifürkészni, kitart-e Putyin elnök a maga meghirdette kemény Koszovó-politika mellett, vagy pedig Medvegyev közvetítésével Oroszország csendes kihátrálásról tájékoztatja Kostunicát. A kíváncsiskodók végül nem lettek okosabbak a sajtónak szánt orosz nyilatkozatokból.
Lényegesen feszültebb találkozóra került sor közben a függetlenségét alig egy hete kikiáltott tartományban. Kostunica egyik minisztere tárgyalt Pristinában az ENSZ-misszió vezetőjével. Joachim Rücker korábban kitiltotta Koszovóból Szlobodan Szamardzsics szerb tárcavezetőt, mert a politikus több nyilatkozatával is üdvözölte az elmúlt napok erőszakos cselekményeit. Az UNMIK élén álló német diplomata végül két feltétellel oldotta fel a beutazási tilalmat: ha a miniszter tartózkodik az indulatok gerjesztéséről, illetve ha találkozik vele személyesen is. A tárgyaláson Rücker elismételte az ENSZ-misszió álláspontját, és annak széles jogkörének elismerésére kérte tárgyalópartnerét egész Koszovó (benne a szerbek lakta területek) felett.
- Bevallom, nem vagyok teljesen elégedett Szamardzsics úr válaszaival, találkozónk egyetértés nélkül ért véget - mondta Rücker. Bár a koszovói ügyekkel megbízott szerb miniszter a látogatás érdekében ígéretet tett az óvatosabb megnyilvánulásokra, Pristinában újra a nemzetközi közösséget bírálta élesen. Belgrád elveti az erőszakot, főleg az olyat, amely nemzetközi jogot sért - közölte, és ebből könnyen kivehető: felelősnek továbbra is a Koszovót elismerő országokat tartja. Az új állam albán vezetése provokációnak minősítette Szamardzsics látogatását.