Szerbek megtámadtak egy koszovói határállomást

Megsebesült tizenkilenc koszovói rendőr hétfőn Koszovó és Szerbia határán, miután volt szerb tartalékos katonák mintegy százötven fős csoportja rájuk támadt - közölte a koszovói rendőrség.

A Koszovó függetlensége ellen tiltakozó támadók kövekkel, üvegekkel és fémdarabokkal dobálták meg a rendőröket, akik könnygázt vetettek be a tömeg feloszlatására.

Az összecsapás Pristinától 35 kilométerre északkeletre, Merdare átkelőnél történt.

KFOR-egységek érkeztek a határőrposzt közelébe, hogy távol tartsák a tiltakozókat - közölte Veton Alishani, a koszovói rendőrség szóvivője. Elmondása szerint a tüntetők Szerbiából érkeztek, és külön teherautón hoztak magukkal köveket és üvegeket. Dejan Milosevic, a veteránok vezére közölte, hogy a tiltakozók a határállomás közelében maradtak.

A Koszovó elszakadása ellen tiltakozó szerbek a múlt héten több koszovói határátkelőt is feldúltak.

Kétezer szerb tüntetett Kosovska Mitrovicában

Folytatódott a szerbek tüntetéssorozata hétfőn Kosovska Mitrovicában: az etnikailag megosztott város szerb részében közel kétezren tiltakoztak Koszovó függetlensége ellen. A tüntetők a szerb és az albán városrészt összekötő központi hídnál gyűltek össze, a koszovói rendőrség és az ENSZ-rendőrség, illetve a békefenntartó erő csaknem száz tagja ügyelt a rendre.

A tiltakozók, jobbára a Mitrovicába áthelyezett pristinai egyetem diákjai, szerb nemzeti zászlókat lobogtattak, transzparenseiken "Koszovó az Szerbia" felirat volt olvasható. Az egyetemi hallgatók Pandóra szelencéjét jelképező dobozt hagytak a hídfőnél: azt kívánták ezzel jelezni, hogy Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása számtalan baj forrása lehet szerte a világban.

A demonstráció ezúttal békés volt, rendbontás nem történt, mindamellett a résztvevők EU-zászlókat gyújtottak fel és elégettek egy plakátot, amelyen Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter volt látható Boris Tadic szerb elnök társaságában. A mérsékelt irányvonalat képviselő szerb elnök Vojislav Kostunica miniszterelnökhöz hasonlóan ellenzi Koszovó függetlenségét, de vele ellentétben a jó gazdasági és politikai kapcsolatok fenntartását is szorgalmazza az Egyesült Államokkal és más nyugati országokkal.

Amerikai külügyi szóvivő: Koszovó sohasem lesz újra Szerbia része

Koszovó sohasem lesz újra Szerbia része - jelentette ki az amerikai külügyminisztérium szóvivője hétfőn Washingtonban. "Igyekszünk a jövőben is együttműködni a kérdésben mind az oroszokkal, mind a szerbekkel, de mindenki számára világosnak kell lennie, hogy Koszovó sohasem lesz újra Szerbia része" - fogalmazott Tom Casey szóvivő. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az Egyesült Államoknak nem áll szándékában elszigetelni Szerbiát; Washington azt szeretné, ha siker koronázná Szerbia európai integrációs törekvéseit.

Lavrov figyelmeztet

Az orosz külügyminiszter hétfőn óva intette a Nyugatot attól, hogy erőt alkalmazzon a koszovói szerbek ellen. Szergej Lavrov egyúttal arra figyelmeztetett, hogy Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása veszélyes precedenst teremthet más regionális konfliktusok esetében, többek között a Közel-Keleten is.

Az orosz külügyminiszter a Vesztyi 24 hírtelevízió heti politikai összefoglaló műsorában nyilatkozva emlékeztetett arra: egyes palesztin politikusok máris felvetették, hogy hiábavaló tárgyalásokat folytatni Izraellel, és már hallatszanak olyan hangok, hogy Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása után ugyanígy kell tenni a palesztin állam ügyében. Akkor az ENSZ olyan helyzetbe kerül, hogy lesz két állam (izraeli és palesztin), de nem lesz köztük semmiféle megállapodás, de még csak elképzelésük sem arról, hogyan kellene a világ e kevéssé stabil, sőt, robbanásveszélyes térségében fenntartani a biztonságot.

Az EU és a NATO nem vonul vissza Koszovó szerbek lakta részérőlSem az Európai Unió, sem a NATO nem szándékozik visszavonulni a több mint egy hete függetlenségét kinyilvánító Koszovó szerbek lakta északi részéről - szögezte le hétfőn Brüsszelben Javier Solana és Jaap de Hoop Scheffer.

Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, valamint az atlanti szervezet főtitkára ezt újságírói kérdésre adott válaszában erősítette meg, miután együttes ülést tartott az EU-országok politikai és biztonsági bizottsága (PSC), valamint a NATO nagyköveti tanácsa.

A NATO vezette KFOR haderő egész Koszovó biztonságáért felel, mondta De Hoop Scheffer. Solana ugyanígy, az EU rendőri és igazságügyi missziója vonatkozásában kijelentette, hogy a misszió feladatköre egész Koszovóra kiterjed. (forrás: MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.