A fúziós erőműtől a biztonságos kibertérig
A huszadik század húsz legfontosabb alkotását gyűjtötték csokorba az amerikai szakemberek. Szerintük többek között az autó, a repülőgép, a telefon, a számítógép, a légkondicionálás, a nukleáris technológia, az űrhajó, a rádió és a televízió alapvetően megváltoztatta életünket. De mi áll előttünk? A tengerentúli mérnökök 14 olyan problémát, technikai kihívást soroltak fel, amelyek megoldása a közeljövő feladata.
2029-re az emberek agyában már apró robotok működhetnek - állítja Ray Kurzweil amerikai feltalál
Íme a lista:
A BBC-nek nyilatkozó Kurzweil szerint már most része életünknek, hogy képességeinket gépekkel tágítjuk, az ember és gép összeolvadása pusztán ennek a tendenciának a folytatódása lesz. Robotok dolgoznak helyettünk, a számítógépek helyettünk végeznek el feladatokat, műszerek adnak olyan információkat a köröttünk levő világról, amelyekre az emberi érzékszervek nem alkalmasak. A következő lépés például az lehet, hogy az úgynevezett nanorobotok (nanotechnológiával létrehozott parányi robotok) javítják emlékezőképességünket.
Kurzweil azon 18 befolyásos gondolkodó egyike, akiket arra kért fel az amerikai mérnöki akadémia, hogy nevezzék meg az emberiség előtt álló technológiai kihívásokat a XXI. században. E szakértői bizottság tagja volt a Google keresőprogram egyik kifejlesztője, Larry Page és a génkutatás egyik úttörője, Craig Venter is.
"A Föld olyan bolygó, amelynek a forrásai korlátozottak, és a növekvő lakosság olyan ütemben fogyasztja őket, amely tarthatatlan" - vélik a szakértők, akik szerint új energiaforrásokat kell kifejleszteni oly módon, hogy közben viszszafordítsák a környezetromlást. Anélkül, hogy a kihívásokat rangsorolta volna, William Perry, a szakértői bizottság elnöke a megfizethető napenergiát és a nukleáris fúzió beható ismeretét említette mint két olyan célt, amelyet szerinte öt-tíz éven belül el lehet érni. A fúziós energia előállítása nem is olyan távoli eshetőség. Az ITER-nek nevezett kísérleti berendezés építése jövőre kezdődik, 2016-ra pedig már elindulhatnak a kísérletek. A cél az, hogy a fúziót hosszabb távon is fenntartsák, illetve több energiát nyerjenek, mint amennyit befektettek. Ha a kísérletek eredményre vezetnek, 2040 körül megépülhet az első, a hálózatra elektromos energiát termelő fúziós erőmű.
"A fúzió utáni kutatás elérte a mérnökök leleményességének a határát, de az ígéretes eredmények arra engednek következtetni, hogy fúziósenergiagyártás célja tíz éven belül elérhető" - idézte az MTI Perryt, aki hozzátette: még ha számításba is vesszük ezeket a sikereket, kevéssé valószínű, hogy a fosszilis energiahordozókat rövid távon sikerül felváltani.