Több ezer kilométert repültek a magyar kerecsensólymok
Európában mintegy 450 pár kerecsensólyom van, amelyeknek csaknem a fele Magyarországon és Szlovákiában fészkel. A nagyobb kiterjedésű sík területeket kedvelik. A legtöbb pár a Hortobágy, a Kiskunság és a Fertő tó környékén található.
A populációban történt enyhe gyarapodás, ám ez nem olyan mértékű, amint az a kirepült fiókák száma alapján várható lenne - mondta Prommer Mátyás, az MME munkatársa. Az Európai Unió LIFE-Nature programjának támogatásával indult program célja a veszélyeztetett faj táplálékszerzési, vonulási szokásainak megfigyelése. A madarakra szerelt napelemes nyomkövető súlya mindössze 18 gramm, s egyáltalán nem zavarja "viselőjét".
A szakember tájékoztatása szerint a tíz madár közül kettő nem sokkal a fészek elhagyása után elpusztult. Nyolc megérte az őszi vonulási időszakot. Négytől a mai napig rendszeresen érkeznek jelek.
Több napot töltöttek Szerbiában az MME munkatársai a már említett hím madár megfigyelésével. A jelek szerint talált egy kis szántóföldet, ahol pockokra vadászik. A megfigyelés ideje alatt kétszer is sikeresen zsákmányolt. Egy fiatal tojó is feltűnt a közelében.
Két kerecsen, egy tojó és egy hím Szicíliában tartózkodik. A hím több mint 15oo, a tojó pedig 12oo kilométernyi repülést követően állapodott meg a szigeten. A negyedik adó két hónapon át - ismeretlen okból - nem továbbított jeleket. Jelenleg jól működik, s arról tanúskodik, hogy "gazdája" Pozsony környékén tartózkodik.
Az elnémult nyomkövetők közül kettőről Afrikából érkezett az utolsó jel. Az egyik tojó négy nap alatt 1670 kilométert tett meg, Dél-Magyarországtól a líbiai partvidékig, ahol sajnos eltűnt. Feltételezésünk szerint - mondta Prommer Mátyás - solymászati célra befogták, vagy egy homokvihar áldozata lett. A másik tojó Görögországon át Egyiptomba repült, majd onnan Líbiába. Innen a Földközi-tenger felé fordult. Újabb 60 kilométert repült a víz felett, amikor elhallgatott a nyomkövető. Legalább 3100 kilométert tett meg vonulása során.
Két madár telelt át Magyarországon, Makó, illetve Királyhegyes térségében. A rájuk szerelt jeladók elnémultak. A madármegfigyelőktől érkező jelentések szerint azonban élnek, hiszen rendszeresen láthatók a környéken.
A szakember tájékoztatása szerint a program ebben az évben folytatódik. 2008-ban húsz fiatal és három idősebb kerecsenre helyeznek fel nyomkövetőt.