Ismét több ezer szerb tüntet Kosovska Mitrovicában

Szerbia a csütörtöki belgrádi zavargások utóhatásait éli. Az unió felszólította Belgrádot, hogy védje meg a követségeket. Eközben Ismét tüntetnek Koszovóban. Oroszország a nyugatiakat teszi felelőssé a zavargásokért.

Jól van a TV2 Belgrádban bántalmazott operatőre
Éjszaka Szegeden ellátták a sérüléseit, és hazaengedték a TV2 operatőrét, akit csütörtökön este bántalmaztak Belgrádban a Koszovó függetlenségének kikiáltása miatt rendezett nagygyűlésen - közölte maga az érintett az MTI-vel pénteken.
Baji Tibor elmondta, a szegedi egyetem sürgősségi osztályán az elmúlt éjjel megröntgenezték, és összevarrták a fejbőrén keletkezett négy centiméteres sebet, majd hazaengedték.
A körülményekhez képest jól van.

Csütörtökön két kollégájával a belgrádi parlament előtti tér felé igyekeztek, amikor egy tízfős társaság észrevette a stáb kameráját, amelyet igyekeztek megszerezni. Valaki hátulról fejbe csapta egy léccel, a kamerát kitépték a kezéből, és földhöz csapták - idézte föl a történteket az operatőr. Hozzátette: a támadás egyértelműen a kamera, nem a stáb tagjai ellen irányult.

Belgrádban csütörtök estére elszabadult az erőszak a Koszovó függetlenségének kikiáltása miatt rendezett nagygyűlésen.
Pénteken újra több ezer szerb tüntetett az észak-koszovói Kosovska Mitrovicában a volt szerbiai tartomány függetlenné válása ellen.

A tüntetők kora délután köveket és üvegeket dobálva rátámadtak az ENSZ rendőreire, akik a várost kettéválasztó Ibar folyó hídját vigyázzák. A mintegy ötezres tömeg, amely a hídon át be akart hatolni Mitrovica déli, albánok lakta részébe, szerb zászlókat lengetett, és azt skandálta, hogy "Koszovó a miénk!".

A hidat nagy erőkkel védte a koszovói rendőrség és az ENSZ-misszió nemzetközi rendőrsége. A levegőben helikopterek köröztek.

A korábbi beszámolókkal ellentétben azonban a rendőrök nem vetettek be könnygázt a tömeg távoltartására. A durranások a tüntetők által dobált petárdák robbanásai voltak - jelentette a helyszínről az AP amerikai hírügynökség, helyreigazítva korábbi hírét.

Több száz, Szerbiából autóbuszokon útnak induló és tüntetni kívánó egyetemista nem léphetett be Koszovó területére, miután az ENSZ-közigazgatás, az UNMIK rendőrsége, a koszovói rendőrség és a KFOR békefenntartó katonái megszigorították a koszovói határátkelők ellenőrzését.

Kosovska Mitrovicában, amely hagyományosan forró pontnak számít, ötödik napja tartanak a tüntetések, azóta, hogy az albán többségű Koszovó vezetése kikiáltotta a volt szerbiai tartomány függetlenségét.

Tízezres tüntetés Montenegróban

Több mint tízezren vonultak az utcára pénteken Montenegróban, hogy tiltakozzanak Koszovó Szerbiából való kiválása ellen. A Szerbiával 2006-ig - Szerbia-Montenegró néven - államközösséget alkotó fiatal állam fővárosában, Podgoricában a túlnyomórészt szerb származású tüntetők azt követelték, hogy a kormány ne ismerje el független államként Koszovót.

A tiltakozás résztvevői olyan országok zászlóit lengették, amelyek nem tartoznak a Koszovót önálló államként elismerők közé vagy éppen kifejezetten ellenzik azt: szerb, orosz, görög és spanyol zászlókat lehetett látni a tömegben. Voltak, akik Slobodan Milosevic volt szerb elnök portréját vitték magukkal a tüntetésre, másoknál Vlagyimir Putyin orosz elnök képe volt. "A montenegrói szerbek mindent meg fognak tenni Koszovó visszatéréséért" - jelentette ki Andija Mandic, a Szerbia-párti ellenzék vezére.

Bezárt a Banja Luka-i amerikai konzulátus

Biztonsági okokból bezárt az Egyesült Államok konzulátusa Banja Lukában - jelentette be a bosznia-hercegovinai amerikai nagykövet. A boszniai Szerb Köztársaságban létesült diplomáciai képviselet épületét a hét folyamán kétszer is megdobálták a Koszovó függetlensége ellen tüntetők - nyilatkozta Charles English Szarajevóban. Mint mondta, kapcsolatba lépett a boszniai szerb hatóságokkal, de nem kapott tőlük megnyugtató biztosítékot arra nézve, hogy a jövőben nem fordulnak elő hasonló támadások.

Belgrádba látogat a leendő orosz elnök

Hétfőn Belgrádba látogat Dmitrij Medvegyev, az orosz államfői cím várományosa, hogy tárgyaljon Vojislav Kostunica szerb miniszterelnökkel - tudta meg pénteken a Tanjug szerb hírügynökség. A megbeszélés témája Koszovó, Szerbia és Oroszország gazdasági együttműködése, valamint általában a két ország kapcsolatainak a javítása lesz.

Megfigyelők szerint a látogatás egyértelműen demonstratív jellegű. A csütörtök esti belgrádi pusztítás, követségek felgyújtása után egyértelműen azt mutatja, hogy Moszkva változatlanul kiáll a Koszovó megtartásához ragaszkodó - azt véghezvinni viszont nem tudó - Belgrád mellett.

Amerikai-orosz diplomáciai szópárbaj


Az amerikai külügyminisztérium egy vezető tisztségviselője felszólította pénteken az orosz kormányt, hogy határolódjék el NATO-nagykövetének fenyegető kijelentésétől. Dmitrij Rogozin előzőleg Brüsszelben közölte: Oroszország "nyers erőhöz" folyamodhat tekintélye védelmében, miután a nyugati kormányok Moszkva tiltakozása ellenére elismerték Koszovó függetlenségét.

A washingtoni külügyminisztérium harmadik embere, Nicholas Burns államtitkár "nagyon felelőtlennek" minősítette Rogozin nagykövet kijelentését. "Nyomatékosan tanácsoljuk Oroszországnak, hogy legyen felelősségteljesebb a Koszovót illető nyilvános kommentárjaiban" - jelentette ki Burns. Az államtitkár - aki egy online fórumon fejtette ki véleményét - úgy értékelte: "Oroszország a héten elszigetelődött, nagyon kevés ország támogatja álláspontját".

Rogozin stratégiai hibának minősítette Koszovó elismerését, ugyanakkor arról biztosította a NATO-t, hogy Oroszországnak nincs szándékában fegyveres viszályba keveredni Koszovó miatt. Mint kifejtette, egyes nyugati országok "Koszovó egyoldalú függetlenségi nyilatkozatának elismerésével tönkretették a nemzetközi jog egész rendszerét". Ha az Európai Unió egységes álláspontot dolgoz ki (Koszovó elismeréséről), a NATO pedig túllép jelenlegi koszovói mandátumán, akkor összeütközésbe kerülnek ezek a szervezetek az ENSZ-szel, és "akkor mi is abból indulunk ki, hogy nyers erőt kell alkalmaznunk, ... hogy tiszteljenek bennünket" - foglalt állást Rogozin.

Burns szerint a moszkvai kormánynak el kell határolódnia a NATO-nagykövet cinikus és történelmietlen véleményétől.


Az ENSZ BT elítélte a rombolást

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa csütörtökön  erőteljesen elítélte, hogy a szerb fővárosban randalírozó tüntetők  megtámadták több nagykövetség épületét. A testület egyhangúlag elfogadott, New Yorkban kiadott állásfoglalásában emlékeztetett rá, hogy az államok közötti  kapcsolatokban alapelv a diplomáciai képviseletek sérthetetlensége,  egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a fogadó ország kötelessége  megvédeni a külföldi missziókat.


(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.