Menekültmentes pekingi olimpia?

Egyes sajtóvélemények szerint az olimpiára "menekültmentes övezetté" nyilvánítják a kínai fővárost. Néhány hete bejelentették: Kína megengedi negyvenhárom, Dél-Korea pekingi nagykövetségén, illetve az ENSZ menekültügyi főbiztosának helyi hivatalában tartózkodó észak-koreainak, hogy az Egyesült Államokba vagy Dél-Koreába mehessenek. Peking és Phenjan közötti egyezmény értelmében a menekülteket vissza kell toloncolni Észak-Koreába (ahol nagy valószínűség szerint súlyos büntetés vagy halál vár rájuk).

Kína szerint az említett észak-koreaiak "gazdasági okokból" érkeztek hozzájuk. Ez azt is jelentheti, hogy Kína menekültügyi politikája megváltozott. Más elemzők azonban úgy gondolják, hogy Kína meg szeretné előzni az olimpia helyszínével kapcsolatos kellemetlenségeket. Az Asia Times mérvadó internetes folyóirat úgy véli, hogy a háttérben a kínai vezetés döntése áll, amely nem enged teret a világjátékok színhelyén a menekülteknek. Az újság szerint Peking attól fél, hogy a menekültek az olimpia reflektorfényét felhasználva esetleg nagy nyilvánosság előtt próbálnának meg bejutni külföldi diplomáciai képviseletekre.

Úgy tűnik azonban, hogy Peking csak a nagykövetségekre vagy nemzetközi szervezetekhez bejutott, diplomáciai védelmet élvező menekültekkel szemben engedékeny. Ha esetleg máshol kapják el az új életre vágyó, hányattatott sorsú külföldieket, akkor kitoloncolják őket. Egyébként igencsak fájtak Pekingnek azok a közelmúltban bemutatott televíziós tudósítások, amelyekben azt jelezték: igen könnyen átjárható a kínai-észak-koreai határ. Egyes becslések szerint az elmúlt tíz évben közel félmillió észak-koreai vándorolt át Kínába a hazájukban pusztító, több mint egymillió ember életét követelő éhínség elől menekülve.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.