A vizitdíj a kampánykedvenc

Hitbéli kérdéssé tette a kampány a vizitdíjról szóló vitát. Miközben a Fidesz a kormány megbuktatását, a szabad demokraták a szocializmus megszüntetését ígérik, a vizitdíj értelméről szinte már szó sem esik.


A vizitdíj adó vagy nem? Kiváltja a hálapénzt vagy nem? Emelni készül a kormány, vagy fordítva, az új biztosítók úgyis átvállalják? Az emberek megszokták, most már jobb nem bolygatni, vagy alig várják, hogy megszabaduljanak tőle? Az előbbi az MDF, az utóbbi a Fidesz álláspontja. Háziorvosok aláírásgyűjtésbe kezdtek a megtartása mellett, mások az aláírás szervezőjét támadják. A háromkérdéses népszavazás kampánya egyre inkább a vizitdíjra fókuszál.

Csütörtök délutánra már több mint 200 orvos és körülbelül 2000 egyéb foglalkozású támogató állt ki a vizitdíjért egy internetes aláírásgyűjtés keretében. Sőt, mára már azok sem mindannyian pártolják az eltörlését, akik (MDF) annak idején nem szavazták meg a parlamentben a bevezetését. Csáky András, a Demokrata Fórum országgyűlési képviselője a párt honlapján terjedelmes írásban jelzi: a vizitdíj eltörlése káros lenne. Az emberek már hozzászoktak, elfogadták. A politikus lapunknak azt mondta: meggyőződése, ha megszüntetik a vizit- és a kórházi napidíjat, és nem kompenzálják az összeget, komoly feszültségek keletkeznek. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint azonban a kormány úgysem engedheti, hogy a vizitdíj eltörlése miatt bedőljön a rendszer, ezért biztosan fog kompenzálni. Sajnálatosnak, de érthetőnek ítéli Csáky András, hogy a szakma ebben a politikai légkörben nem meri kimondani, hogy fél a vizitdíj eltörlésétől. Szerinte a kompenzáció lehetőségének két komoly gátja van: egyik a konvergenciaprogram, amelyben arra vállal kötelezettséget a kormány, hogy a ciklus végéig az egészségügyi ráfordításokat egy százalékkal csökkenti (250-300 milliárdról van szó). Másrészt az Alkotmánybíróság döntése arról, hogy a vizit- és a kórházi napidíj nem költségvetési tétel, ezért elméletileg a költségvetésből nem is lehet pótolni. Ezt Horváth Ágnes egészségügyi miniszter is megerősítette lapunknak. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke viszont szónoklatról szónoklatra követeli a - szerinte - majdani ellentételezést.

Egyelőre úgy fest, hogy a vizitdíj esetleges eltörlésének legnagyobb vesztesei a háziorvosi vállalkozások lehetnek. Ezek a praxisok havonta 100-200 ezer forint bevételhez jutnak ebből. Kaló Zoltán közgazdász a Hírszerzőnek adott nyilatkozatában határozottan állítja: nem azért találták ki a vizitdíjat, hogy az orvosoknak több pénzük legyen, hanem azért, hogy a betegek költségtudatosabbá váljanak. S azokban az országokban, ahol a politika nem csinál körülötte hajcihőt, ez a módszer jól működik.

A vizitdíj egy évvel ezelőtti bevezetése óta kevesebben fordulnak orvoshoz. Ennek oka lehet, hogy immár háromhavi gyógyszeradagot lehet felírni. Egy sor korábban csak orvosnál hozzáférhető szolgáltatás - például a vérnyomásmérés - szabadon megkapható eszközzel kiváltható már. Más vélemények szerint azonban olyan embereket is távol tart a rendelőktől, akiknek szükségük lenne az orvosi ellátásra. A GfK Hungária júliusi felmérése szerint leginkább az alacsony iskolai végzettségűeket és a rossz anyagi körülmények között élőket.

A vizitdíj - amennyiben ez egyáltalán mérhető - alig csökkentette a hálapénzt, a kórházi napidíjból az orvosok és az ápolók egyelőre nem sokat láttak. Egy frissen elfogadott jogszabály alapján viszont márciustól a vizit- és napidíjbevétel 30 százalékát a dolgozók bérezésére kell fordítani.

Fehéren-feketén igen-nem

1. A vizitdíj adó, tehát kompenzálható - Nem adó, nincs kárpótlás.

2. Távol tartja az embereket az orvostól - Nem, mert a rászorultakat eleve mentesítik.

3. Hamarosan emelik - Nem, sőt a biztosítók átvállalhatják.

4. Nem váltja ki a hálapénzt, sőt megduplázza a fizetnivalót - Jelentősen csökkenti a hálapénzt.

Tovább erősíti a nemdohányzók védelmét a kormány. Márciusban a parlament elé kerül egy tervezet, amely főszabályként valamennyi közforgalmú intézmény és munkahely zárt légterű helyiségében megtiltja a dohányzást. Az aluljárókban, az oktatási intézmények udvarain és a játszótereken is. Épületen belüli dohányzóhelyet is csak kivételesen engedélyeznének, például pszichiátriai intézményekben.

Vizitdíj-automata Borsod megyében. A fotókról mindenki megtudhatja: az emberek "nekik köszönhetik"
Vizitdíj-automata Borsod megyében. A fotókról mindenki megtudhatja: az emberek "nekik köszönhetik"
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.