Intézkedések a Rába habzásának megakadályozására
A bizottság ülésén Kóthay László vízügyi szakállamtitkár, a bizottság elnöke felszólította az osztrák felet a tavaly nyáron aláírt szerződéses vállalások betartatására, továbbá javasolta a szennyezők szigorú ellenőrzését és szankcionálását. A magyar fél kezdeményezte, hogy közös vízminőségi hossz-szelvény vizsgálati pontokat fogadjanak el a Rába osztrák szakaszán, hogy mindkét fél a másik területén is végezhessen méréseket.
Mint arról lapunkban korábban hírt adtunk, Fodor Gábor fellépésének eredményeképpen a tavaly nyáron a két miniszter által aláírt megegyezés szerint a folyó állapota 2009. után - a fürstenfeldi geotermikus fűtőmű 2008-as, magyar nyomásra bekövetkező teljes leállásának, és az osztrák területen lévő bőrgyárakba kérésünkre beszerelt szűrők hatására - áll vissza a természetes szintre, de addig sem megengedhető az ilyen mértékű intenzív szennyezés. Ezért az ülésen a magyar fél azt kérte, hogy a szennyezés mielőbbi megszüntetésének érdekében az osztrák hatóságok gyorsítsák fel a szűrők engedélyezési eljárását és azok beépítését az érintett üzemekbe, valamint a mostani habzásért felelőssé tehető wollsdorfi bőrgyár - a Boxmark-csoporthoz tartozó más bőrgyárakhoz hasonlóan - cserélje le azon gyártási segédanyagait, amelyeknek naftalin-szulfonát-tartalma magas.
A tárgyaláson elhangzott: a wollsdorfi bőrgyár szennyvíztisztításának benyújtott fejlesztési terveihez a magyar fél csak szigorú feltételek betartása mellett adja meg hozzájárulását. Ennek értelmében a gyárnak vállalnia kell, hogy az üzemből kibocsátott szennyvíz minősége már az első ütemű fejlesztést követően megfelel a rendeletben előírt legszigorúbb kritériumoknak, illetve a gyorsított ütemű fejlesztés engedélyezési terveinek benyújtási határideje ez év vége legyen.
A folyó szennyezésének megszüntetése mellett kiemelkedő fontosságú, hogy az ott élő emberek, horgászok, látogatók és a vízi sportok kedvelői újra zavartalanul élvezhessék a folyó által nyújtott lehetőségeket. Ezért a Rába rehabilitációja még az idén megkezdődik: ennek keretében 40 millió forintot fordítanak arra, hogy az EU rendelkezéseinek megfelelően áttervezzék a szentgotthárdi duzzasztót, illetve elkezdődjön néhány fontosabb holtág rehabilitációjának megtervezése.