Fico: Koszovó önállósulása ellenkezik a nemzetközi jog alapelveivel
Koszovó egyoldalú önállósulása szöges ellentétben áll a nemzetközi jog alapelveivel - jelentette ki Pozsonyban Robert Fico szlovák kormányfő, aki arra is utalt, hogy Koszovóval Szlovákiát is veszélyeztető precedens jött létre.
Fico a kormányülést követő sajtótájékoztatóján úgy vélekedett: nagyon sokat kell majd tenni annak érdekében, hogy Koszovót független országként "hozzáigazítsák" a nemzetközi jogi normákhoz.
"Ha majd így lesz, akkor mindenre készek leszünk. Jelenleg azonban attól tartok, hogy ez a helyzet csak nagyon nehezen teremthető meg" - fogalmazott a TASR szlovák hírügynökség szerint a szlovák kormányfő, aki a Koszovóval kapcsolatos döntés következményeit inkább aggasztónak, mint bíztatónak tartja.
Fico úgy ítéli meg, hogy a Koszovóval kapcsolatos lépés "senkinek sem kedvez, nyomában majd csak a senki által sem kívánt feszültség fokozódása" következik be.
Eddig úgy lehetett tudni, hogy Szlovákia kivár Koszovó elismerésével, de elemzők szerint Fico most ennél határozottabb üzenetet fogalmazott meg, amikor arról beszélt, hogy Koszovó nemzetközi jogi státusában igencsak "alapvető változásokat kell eszközölni ahhoz, hogy a Szlovák Köztársaság elismerje" a minap létrejött országot.
Mint mondta, Pozsony az Európai Uniótól és az ENSZ Biztonsági Tanácsától "az eddiginél konkrétabb állásfoglalást vár el", s ha ez nem így történik, Szlovákia nem engedheti meg magának, hogy független és önálló országnak minősítse Koszóvót, mert "azért egy kicsit Szerbia érdekeire is tekintettel kell lenni. Hiszen tessék csak elképzelni, hogy valaki rendjén valónak találja és tétlenül nézze, ahogyan országának integráns részét kiszakítják."
Elemzők úgy látják, hogy "rejtjeles utalással" ugyan, de Robert Fico ismét Dél-Szlovákia elcsatolásának veszélyével riogatja a szlovákokat.
Valójában ugyanazt teszi, amit koalíciós partnere, Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke, aki több mint másfél évtizede állítja, hogy a szlovákiai magyarok autonómia-törekvései végső soron Szlovákia területi integritása ellen irányulnak. Teszi ezt annak ellenére, hogy az 1998-tól 2006-ig kormányzati pozícióban levő Magyar Koalíció Pártja (MKP) többször kinyilvánította, hogy nincsenek autonómia-törekvései, mert az önkormányzatiság elveinek maradéktalan érvényesítésétől, a közös Európa demokratikus kereteitől várja és reméli a szlovákiai magyar közösség jogainak érvényesítését és nyugalmát.
(MTI)