Begyűjtik a veszélyeseket
Mostantól a veszélyes hulladékot is begyűjtik - tudatta tegnap, lomtalanítási szezonnyitó sajtótájékoztatóján az FKF Zrt. menedzsmentje, amely az idén se veri nagydobra, hol és mikor szedik össze a kacatokat.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-nél megelégelték, hogy a lomtalanításra szánt holmi közé rendszeresen kiteszik a veszélyes hulladékokat is. A cég vezetősége úgy döntött, hogy - a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. (FTSZV) segítségével - mostantól ezeket az anyagokat is begyűjtik. A lomtalanítási körzetekben egy-egy délutánra kijelölnek egy-egy helyet, ahol ingyen átveszik, ami veszélyes a környezetre: a sütőzsiradékot, a festékmaradékot, az olajos műanyag palackokat, az oldószereket, hígítókat, akkumulátorokat, elektronikai szemetet, gumiabroncsot, fénycsövet, izzót. Az összegyűlt mennyiséget ártalmatlanítják vagy újrahasznosítják - nagyjából 40 millió forintért. A kipakolást a közterület-felügyelet ellenőrzi; ha a lom között a mostani opció ellenére mégis veszélyes hulladékot talál, megpróbál utánajárni, ki volt a tettes. Ha megvan, az anyagot visszapakoltatják vele, ha nincs, a társasházi közösség felel a környezetszennyezésért, ami szabálysértésnek minősül, tehát bírsággal sújtandó.
A február végétől november végéig tartó lomtalanítási szezonban, ahogy a múlt évben, úgy most sem hirdetik meg a konkrét körzeteket és időpontokat, csak az érintetteket, azaz a lakókat tájékoztatják. Mint tavaly megírtuk, az új szisztémát nem mellesleg azért vezették be, hogy kevesebb legyen a guberáló, vagyis kisebb a rendetlenség. A sajtótájékoztatón felvetettük: nem érzékeltük, hogy a guberálófronton különösebb változás állt volna be, tehát kérdés, hogy van-e értelme a titkolózásnak. A cég műszaki vezérigazgató-helyettese, Varga László közölte: ők viszont úgy érzékelték, hogy valamivel kevesebb volt a lomizó tavaly, tehát jól döntöttek.