A háziorvosok többnyire egyetértenek a vizitdíjjal
Mindensetre a pártolók egy csoportja néhány napja aláírásokat gyűjt a vizitdíj megtartásáért a családorvosok körében. Eddig a 6800 orvosból mintegy nyolcvanan írták alá az ívet. A szervezők, mint fogalmaztak, tisztában vannak azzal, hogy fizetni senki sem szeret, de talán a betegek is jobb érzéssel adják a 300 forintot, ha tudják, pénzükből az ellátás minőségén tudnak javítani.
Az egészségbiztosító adatai szerint az orvos-beteg találkozás után fizetendő összeg - a praxis nagyságától függően - havonta 100-250 ezer forint bevételt jelent a családorvosi vállalkozásoknak. Komáromi Zoltán budapesti háziorvos, az aláírásgyűjtés egyik szervezője szerint nála szinte megszűnt a várakozás, viszont a bevételből még egy asszisztenst tud alkalmazni. Komáromi azt állítja: a háziorvosok nem szeretnének belpolitikai csatározás alanyai vagy célpontjai lenni, de számukra fontos a jó rendszer melletti kiállás. Ha ugyanis a kormány a népszavazás után valóban eltörli a vizitdíjat, a háziorvosi praxisok bevétele harmadával lesz kisebb, és már látszik, hogy az összeget a kormány más forrásból nem fogja pótolni. Ezt megerősítette tegnap Horváth Ágnes miniszter is pártja, az SZDSZ népszavazási kampányának újabb állomásain, Nyíregyházán és Miskolcon.
Az MSZP elnökhelyettese, Juhász Ferenc a Fidesz elnökének egy nappal korábbi, tatabányai kijelentésére reagálva nagy hazugságnak nevezte, hogy a vizitdíj és a kórházi napidíj rejtett adó volna, ez esetben ugyanis a költségvetésbe folyna be, és akkor népszavazást sem lehetne róla tartani.