Washingtonnak Raúl sem jó
Az afrikai körúton lévő George W. Bush - valamint mind a három esélyes elnökjelölt - a kubaiaktól vár a demokrácia irányába mutató lépéseket, mielőtt amerikai gesztusról lehetne szó. Az elnök szerint a nemzetközi közösségnek együtt kell működnie a kubaiakkal a szabad és igazságos választásokig vezető folyamat során. - Az Egyesült Államok segíteni fogja a kubai népet a szabadság áldásainak megismerésében - ígérte Bush.
Az USA és Kuba között több mint négy évtizede nincs diplomáciai kapcsolat. A jelenlegi washingtoni kormányzat fokozta a Miamiból sugárzó Radio Martí finanszírozását, és szigorította a gazdasági embargót: ritkította az Amerikában élő kubaiak hazautazását, és csökkentette a rokonaiknak átutalható összeget. Az amerikai kormány tárcaközi bizottságot hozott létre a kubai átmenet elősegítésére. A Condoleezza Rice külügyminiszter és a kubai származású Carlos Gutierrez kereskedelmi miniszter által vezetett testület szerint kulcsfontosságú lesz az első 180 Castro nélküli nap. Ez alatt az USA több tízmillió dolláros támogatást nyújt majd a demokratikus erőknek. Bármilyen segítség előfeltétele a politikai foglyok szabadon bocsátása, a politikai pártok engedélyezése, a szabad választások meghirdetése és a sajtószabadság bevezetése.
Amerikai szakértők szerint nem valószínű, hogy mindez rövid időn belül megvalósul. Miamiban, ahol Castro tévesnek bizonyult halálhírére másfél évvel ezelőtt még örömünnepet váltott ki, most visszafogott a hangulat. Senki sem táncol az utcákon, csak a magányos tiltakozó emeli magasba tábláját: "No Castro - No Problem!"