Tőketerebes miatt tiltakozott a Greenpeace Pozsonyban
A tiltakozás előzménye az, hogy a szlovák környezetvédelmi tárca korábban egy meglehetősen pozitív álláspontú közleményt fűzött a Tőketerebesre tervezett óriási széntüzelésű erőmű környezeti hatástanulmány vizsgálatának víz- és légszennyezési részéhez.
A kelet-szlovákiai város ipari parkjába 885 megawatt összteljesítményű, széntüzelésű hőerőmű felépítését tervezik. A befektető a kassai székhelyű Csehszlovák Energetikai Társaság lenne.
Magyar szakemberek szerint az ipari létesítmény működése káros hatással lenne a tokaji borvidékre.
A Greenpeace álláspontja szerint a szlovák környezeti tárca nem említette meg a tervezett erőmű esetleges működésének éghajlatváltozáshoz kapcsolódó hatásait, a szénerőmű tömérdek tonnányi széndioxid kibocsátását.
A tervezett erőmű becsült kibocsátása 3,82 millió tonna széndioxid évente - hangsúlyozza a Greenpeace közleménye. Összehasonlításul: Szlovákia teljes évi kibocsátása 42 millió tonna.
Mindez azt jelenti, hogy ha elkészülne a tervezett erőmű, akkor Szlovákia összes szén-dioxid kibocsátása mintegy 9%-kal nőne.
- Mindez az EU-s vállalások miatt, és az egyre fontosabbá váló éghajlatvédelem korában anakronisztikus, elfogadhatatlan - véli Rohonyi Péter, a Greenpeace energia és klímavédelmi kampányfelelőse.
Az építési engedélyről a tőketerebesi önkormányzat dönt. A környékbeli lakók körében erős ellenérzések tapasztalhatók a beruházással szemben.