"Koszovótól elment a román politikusok esze"
A lapok utalnak arra is, hogy minden román párt egységesen szembehelyezkedett az RMDSZ-szel, amely nem a román állam függetlenséget elutasító álláspontját vallja. A Curentul tudósítása címében azt írja a liberálisokkal koalíciót alkotó magyar szervezetről, hogy "a román nemzet árulójává vált".
A koszovói döntés nyomán Romániában "feltámadt a nacionalizmus" - írja címoldalán az Evenimentul Zilei, amely szerint a koszovói függetlenség kikiáltása mind a román nacionalisták, mind a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) malmára hajtotta a vizet. Markó Béla RMDSZ-elnök nyilatkozatára utal, miszerint precedensről van szó, amelynek Romániát az etnikumközi problémák megoldására kell késztetnie.
Román részről a lap Vadim Tudort, a Nagy-Románia Párt (PRM) elnökét idézi, aki követelte az "illegális, szeparatista és terrorista" RMDSZ azonnali eltávolítását a kormányból. Ghoerghe Funar egyenesen Markó Béla azonnali letartóztatását tartotta szükségesnek. Az Adevarul is ezekre az esetekre utalva fogalmaz úgy címében: Koszovótól elment a román politikusok esze.
Az árnyaltabb lapelemzések mindegyike leszögezi, hogy Koszovó példája nem hasonlítható Romániához, az ottani magyar közösségéhez. A Cotidianul kommentátora úgy fogalmaz: "HarKov" (Hargita és Kovászna rövidítve) semmiképpen sem lesz "Harkoszovó".
A Gandul hasábjain azonban Cristian Tudor Popescu neves publicista úgy vélekedik: az Egyesült Államok politikáján múlik, hogy nem válik-e valóban precedenssé a koszovói ügy Romániában is. Hozzáfűzi azonban, hogy az RMDSZ-nek joga van kifejezni saját véleményét, hiba lenne csak ezért kiszorítani a kormányból.
Ion Cristoiu politológus a Jurnalul Nationalban a romániai politikusok kifakadásából arra következtet, hogy a "Koszovó-precedens" máris hat ebben az országban. Cristian Parvulescu politológus a Romania Liberában azt írja: Koszovó kapcsán ismét "jól hangszerelt félelem" alakult ki Romániában. - Annak ellenére, hogy ebben az országban már sikerült enyhíteni az etnikumközi feszültségen, sőt, a magyar kisebbség képviselőit bevonták a legfelső szintű döntéshozatalba mind a parlamentben, mind a kormányban, a magyar szeparatizmus és integralizmus rémét időről időre újra felkeltik, hogy fenntarthassák a kollektív pszichózist - írja Parvulescu.
A román pártok közös ellenséggé minősítik a magyarságot romániai magyar lapok szerint
A román pártok Koszovó témájában ismét "közös ellenséggé" hajlamosak visszaminősíteni a romániai magyarságot - olvasható egyebek között a romániai magyar sajtóban.
A bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) vélemény rovatában Salamon Márton László főszerkesztő lehangolónak nevezi, hogy Koszovó kérdésében minden román párt egy követ fúj. Amikor a "román nemzeti érdek" megkívánja, a lassan három és fél éve harcban álló felek is képesek fegyverszünetet tartani és össztüzet zúdítani a Romániai Magyar Demokrata Szövetségre (RMDSZ), a romániai magyar kisebbségre, amely hirtelen visszaminősül a kilencvenes évek elejének közös ellenségévé - írja a kommentátor.
Az erdélyi Krónikában Gazda Árpád kifejti: Koszovó függetlenségével kapcsolatosan a világ jobbik fele egy kisebbségi kérdésben foglalt állást. Ez az állásfoglalás pedig segít abban, hogy a kisebbségi kérdés nagyobb nyomatékot kapjon az Európai Unióban és a nagyvilágban egyaránt. Az erdélyi magyarság ugyanakkor empátiával viszonyulhat a szerb nemzethez is, amelyik most éli meg a maga Trianonját - állapítja meg a szerző, aki szerint Koszovó afféle Erdélye a szerb nemzetnek.
A Krónikában egyébként megszólal Antal Árpád András RMDSZ-es képviselő, aki Sógor Csaba európai parlamenti képviselővel Pristinába utazott a koszovói függetlenség kikiáltásának idejére. Antal Árpád elképesztőnek tartja a romániai politikusok többségének "tudatlanságát", mivel nem tesznek különbséget függetlenség és autonómia között.
Az RMDSZ-es honatyát egyetlen dolog lepte meg: a koszovói albán vezetők racionalitása és türelme. "Ők már tavaly decemberben megalakították saját parlamentjüket, kormányukat, mégis kivárták a szerbiai elnökválasztásokat, hogy a függetlenség egyoldalú kikiáltása ne befolyásolja a választások végkimenetelét. Bevallom, én arra számítottam, hogy forrófejű emberekként már decemberben kinyilvánítják a függetlenségüket" - mondta Antal Árpád, aki szerint amúgy minden úgy történt, ahogy azt az amerikai "laboratóriumokban" előkészítették.
(MTI)