Sötét jövőtől tart a vizitdíj-mentő családorvos
Aláírásgyűjtésbe kezdett itthon egy háziorvos a vizitdíj mellett, hogy támogatókat szerezzen a praxisok megmentéséhez. Szlovákiában már eltörölték, ott a vizit- és kórházi ápolási díjat, a költségvetés nem kompenzálta a kiesett összeget és az ottani orvosok úgy szólván futhatnak a pénzük után. A Klubrádió Kontra című műsorának vendége volt Ádám Ágnes budapesti családorvos, valamint Kosár Klára pozsonyi immunológus, allergológus szakorvos.
MTI, február 19.: Nyolcvanöt háziorvos aláírásgyűjtést kezdeményezett annak érdekében, hogy megmaradjon a vizitdíj - az erről szóló közleményt kedden juttatták el az MTI-hez. Mint az aláírók fogalmaznak, egy orvosok számára jó rendszer mellett szeretnének kiállni, továbbá nem akarnak "célpontjai lenni a belpolitikai csatározásoknak". "Nem hiszünk abban, hogy ha egy eredményes népszavazást követően a kormányzat eltörli a vizitdíjat, akkor az így kiesett jövedelmünket bármelyik politikai erő vissza fogja állítani, ezt akkor sem kapjuk vissza, ha a mostani ellenzék kerül hatalomra" - olvasható a dokumentumban. Az aláírók kifejtik, hogy bevételük átlagosan harmadával emelkedett a vizitdíjnak köszönhetően, amely pénzből fejleszteni képesek, vagy egyszerűen csak biztonságosan tudják rendelőiket működtetni. "Ha nem lesz vizitdíj, akkor mi, háziorvosok elveszítjük a bevételünk jelentős részét", továbbá elmaradnak a fejlesztések, nem tudják a kisegítő asszisztenciát megfizetni - írják. Mint fogalmaznak, tisztában vannak azzal, hogy fizetni senki sem szeret, "de talán a betegek is jobb érzéssel adják oda a 300 forintot, ha tudják, a pénzükből az ellátás minőségén és biztonságán tudunk javítani", illetve nyomatékosítják, a vizitdíjból származó többletet nem a mindenkori kormánytól kapják, hanem közvetlenül a betegektől. Komáromi Zoltán budapesti háziorvos - az aláírásgyűjtés kezdeményezője - az MTI-nek úgy fogalmazott: ez egy segélykiáltás. Hozzátette: a havi kártyapénzen túl - ami körülbelül 600-650 ezer forint - a vizitdíjjal 20-22 százalékkal emelkedett a bevételük.
Orosz József: Ha eltörölnék a vizitdíjat, az mit jelentene a praxisára?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Egy 2400 fős praxist vezetek Zuglóban, két rendelőben dolgozom párhuzamosan, tehát ezért van ennyi páciensem. Dupla személyzetet tart el a praxisom, mert két rendelőben dolgozunk, tehát ebből következően nekem nagyon nagy kiesést jelentene a vizitdíj.
Orosz József: Bevételeinek hány százalékát adja a vizitdíj?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Jelenleg az egy ötöde, durván 160-200 ezer forint havonta.
Orosz József: Hogyan érzékelte ön doktornő, változott a pácienseik véleménye a vizitdíjról menetközben?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Nem változott. Hozzánk körülbelül kétezren járnak, náluk azt tapasztaltuk, hogy pozitívan álltak a vizitdíjhoz.
Orosz József: Első perctől fogva?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Első perctől fogva. Semmilyen negatív vélemény nem hangzott el a rendelőben egyszer sem. Lehet, hogy ez egy kivételezett helyzet és nem reprezentálja az ország egészét valószínűleg, de az én praxisomban ez a tapasztalatom.
Orosz József: Tapasztalt-e olyan folyamatot az ön praxisában, hogy azok a szegényebbek, akiknek szükségük lett volna orvosi ellátásra, anyagi okból inkább nem mentek el magához vagy más orvoshoz?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Nem, abszolút nem tapasztaltam. Jó intézkedésnek tartom a három havi recept lehetőséget. Ha a szakmai indok megengedi, akkor fel szoktuk ajánlani, ezzel is könnyítve a beteg anyagi helyzetén, hogy három havonta kell csak a vizitdíjat kifizetnie. Egyszer sem hangzott el egy olyan vélemény, hogy nem jönnék jövő hónapban doktornő, mert nem szívesen adnám oda a pénzt.
Orosz József: Az ön praxisában inkább tehetősebbek élnek, akiknek nem okoz gondot 300 forint? Milyen a praxis összetétele?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Egyáltalán nem mondható tehetősnek. A praxis nagy része inkább a szegényebb réteghez tartozik, egyszerűbb emberek lakják. Nagyon sok a nyugdíjas páciensem. Van egy szűk réteg, aki viszonylag tehetős, de ez Zuglónak nem a leggazdagabb területe, ahol én dolgozom.
Orosz József: A vizitdíj bevezetésével együtt a praxisoknak jutó pénzt csökkentette a társadalombiztosítás. Azért kell a vizitdíj önnek, illetve a háziorvosoknak, hogy ezt a pénzelvonást kompenzálja a vizitdíj? Egyáltalán kompenzálták ezt a veszteséget a vizitdíj bevételeik?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Kompenzálták. Sőt, én úgy gondolom, hogy túlkompenzálták. Amennyivel csökkent az államilag elvont pénz, azt a vizitdíj bőségesen pótolja. A magam részéről jelenleg többet kapok a pácienseimtől, mint amennyit az OEP-től járó összegből elvontak.
Orosz József: Kosár doktornő, Szlovákiában 2005 januárjában vezették be a vizitdíjat, majd két évvel később, tavaly szeptemberben eltörölték azt. Az ön tapasztalatai két év alatt mit mutatnak? Valóban csökkent az orvos-beteg találkozások száma? Egyáltalán, akik nem tudták kifizetni a vizitdíjat, ők ellátás nélkül maradtak?
Kosár Klára pozsonyi immunológus szakorvos: Nem. Szlovákiában és Csehszlovákiában az elmúlt 10-20 év alatt a betegnek nem kellett semmit fizetnie. A vizitdíj bevezetése az elején kisebb nehézségeket mutatott, de megszokták a betegek és a szolgáltatók is, nem voltak problémák. A saját praxisomban nem érzékeltem, hogy a vizitdíj miatt csökkent volna a látogatások száma. Egyébként országosan sem csökkent, ám ahogy hallom a kolléganőtől, nálunk nem csökkentették a bevételt, emiatt a vizitdíj plusz bevétel volt, azt a betegellátásra fordítottuk.
Orosz József: Önnek mekkora a pacientúrája?
Kosár Klára pozsonyi immunológus szakorvos: Nálunk sokkal nagyobb, mivel én szakrendeléssel foglalkozom, 3800 kártyánk van, de az aktív betegek száma olyan 2500-2700. A vizitdíj a bevételem egytizede volt.
Orosz József: A szlovákiai háziorvosoknak mekkora veszteséget jelentett a vizitdíj eltörlése?
Kosár Klára pozsonyi immunológus szakorvos: Előzőleg azt ígérték, hogy a bevételkiesést kompenzálják, de ebből nem lett semmi. Ez nemcsak nagy vérveszteséget mutatott a rendelőintézetekben, de láttuk a hatását a kórházi ellátásban is, ugyanis ott napi 50 koronát kellett fizetni, ami nagyon-nagyon sokat segített a kórházi ellátásnak.
Orosz József: Látható és érzékelhető volt a kórházi ápolási díj és a vizitdíj hatása?
Kosár Klára pozsonyi immunológus szakorvos: A kórházak adósságát is csökkentette, az ellátás minőségét pedig javította.
Orosz József: Azzal, hogy Szlovákiában megszüntették a díjakat, önnek miről kell lemondani?
Kosár Klára pozsonyi immunológus szakorvos: A beteg nem érez hiányt ezáltal, csak a mi bevételünk csökken folyamatosan. Lényegében az orvosi oldalon, a szolgáltató oldalán van a deficit, ugyanis nekünk havi limitünk van a betegsegélyzőtől, ahol megrendelik a szolgáltatást és ezeket a havi limiteket nagyon nehezen emelik. Emelik ugyan a pontszám értékét, de ezzel oda jutunk, hogy kevesebb beteget tudunk ellátni. Néha már a hónap közepén kimerül a limit, amiatt be kell vezetnünk a várólistákat.
Orosz József: Ha jól értem a szavait, a szakorvosi, sőt ambuláns rendelők várólistájáról beszél, nem pedig a kórházi várólistáról.
Kosár Klára pozsonyi immunológus szakorvos: Igen, azzal együtt, hogy a mostani kormány szigorú restrikcióba kezdett, erősen csökkenteni akarják a szakrendelők számát.
Orosz József: Ez azt jelenti az ön praxisában, hogy egy allergológiai kivizsgálás, ami nem egy bonyolult művelet, ott is megjelennek a várólisták?
Kosár Klára pozsonyi immunológus szakorvos: Természetesen. Most úgy néz ki, hogy három hónapot várnak a betegek már a berendelésre.
Orosz József: Ádám doktornő, nem késtek el ezzel az aláírásgyűjtéssel? Ha nem is szó szerint, de tartalomszerűen ugye mindahányan tudnánk idézni a vizitdíj bevezetését követő véleményeket, akár szélsőséges véleményeket.
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Hát nézze, lehet, hogy késő, de úgy gondoltam, hogy talán jobb később, mint soha. Tehát ha még lesz egy olyan erő, ami picit ellensúlyozza a negatív véleményeket és talán látszik az is, hogy van egy olyan páciens réteg, amely nem bánja, sőt igenli azt, hogy megmaradjon a vizitdíj.
Orosz József: Mekkora ez a réteg? Azt mondja, hogy a pácienseken belül van egy jelentős réteg, amelyik helyesli a vizitdíjat. Persze ez fogalmilag ugye nagyon nehéz felfogni, hogy az ember hogy tud helyeselni olyat, amiért egyébként pluszpénzt kell fizetni, miközben megkaphatnám úgy is a szolgáltatást, hogy nem fizetek érte alkalmanként plusz 300 forintot.
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Ezt nagyon nehéz felmérni. A rendelés nem politizálásról szól, nem is szabad, hogy arról szóljon. Tehát nyilvánvaló, hogy én a rendelésen, a betegellátás során ilyet nem teszek. De nem berzenkednek és nem ellenkeznek a vizitdíj fizetésekor, ez már egy ilyen néma igent mondás, vagy egy néma beleegyezés.
Orosz József: Nemcsak belelátja ezt a némaságba?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Ez is lehetséges, és azért gondolom, hogy talán egy ilyen aláírásgyűjtés megmutatja majd nekünk, hogy valóban ki az, aki a vizitdíj mellett van.
Orosz József: Mikor kezdték az aláírásgyűjtést?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Néhány napja fut, a múlt héten kezdtük.
Orosz József: A közelmúltban a Háziorvosok Országos Egyesületének elnöke, Balogh Sándor úgy fogalmazott, hogy igaz, félelemmel, kétkedve és aggályokkal telve fogadták a vizitdíj bevezetését a háziorvosok, az első hónapok furcsa, enyhén szólva furcsa helyzetei után ma már nem zavarja az orvos-beteg kapcsolatot a vizitdíj. Ádám doktornő, önnél egy orvos, egy nővér és egy takarítónő dolgozik egy-egy rendelőben, a vállalkozásában tehát összesen hatan. Ezután kell fizetni járulékot, és a többi. Ha megszűnne a vizitdíj, hat alkalmazottból el kellene-e bocsátania bárkit?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Meglehet, bár akkor a működésünk is megkérdőjeleződne, mert szükség van ekkora személyzetre a két rendelő működtetéséhez. Hangsúlyozom, hogy önkormányzati rendelő mind a kettő, tehát nem luxus és nem magánintézmények, hanem az önkormányzat rendes háziorvosi rendelői. Én közben oktatok is, emiatt került sor arra, hogy egy fiatal kollégát állítottam magam mellé, aki ma már az alkalmazottam. Őt 40 órában, teljes munkaidőben alkalmazom. Tehát a két nővért, a két takarítónőt és a két orvost, őt és jómagamat kell finanszírozni a jelenlegi kártyapénzből és a vizitdíjból.
Orosz József: A vizitdíj megszűnése mit jelentene az alkalmazottaira nézvést?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Ez olyan veszély és olyan sötét jövőt jelent számomra, hogy egyelőre ezzel nem foglalkoztam. Ha eltörlik és tényleg nem lesz a jövőben, akkor újra kell gondolni a praxis működését. Lehet, hogy az egyik rendelőt ott kell hagynunk, és akkor az önkormányzatnak okozunk nagy gondot, hogy ki fogja működtetni. Nem tudom. Tehát valójában a válaszom az, hogy egyelőre csak reménykedem.
Orosz József: Ádám doktornő, miért nem korábban kezdte ezt el? Ráadásul egy ilyen, az interneten körözött e-mail aláírásgyűjtésnek mi lehet a hatása, hiszen ez sem nem népszavazási kezdeményezés, sem nem valamilyen demonstráció, hanem akkor ez micsoda?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Ennek az volt az előzménye, hogy megköszöntem a betegeimnek a vizitdíjat. Kitettem a váróba a köszönetet, hogy a praxis működéséhez hozzájárultak. Úgy tudom, több kollégám is hasonlóan tett, kitette a várójában, hogy mire költötte az elmúlt évben a vizitdíj összegét. Én magam is számítógépes fejlesztést is végeztem belőle.
Orosz József: A szakmai szempontból ajánlott kezelések, a további vizsgálatok meghatározásában önöket mennyire befolyásolja a páciens anyagi helyzete? Amennyiben tovább küldi a szakrendelőbe, többszöri vizsgálatra, és azt nem egy napon végzik el, akkor az többször 300 forint.
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Nem befolyásolja és nem befolyásolta. Adunk olyan tanácsot, amikor a szakrendelőbe küldjük, hogy ha lehet, akkor próbálja meg egy napra összpontosítani a vizsgálatokat, hogy csak egyszer kelljen befizetni a vizitdíjat aznap, de erre megmondom őszintén, a páciens legyint. Nyilvánvaló, hogy a munka során a szakmai szempont vezet, fölösleges vizsgálatokat semmiképpen nem indikáltam és nem indikálok ma sem, sem a vizitdíj miatt, sem a vizitdíj ellenében.
Orosz József: Ádám doktornő, ön tagja az Orvos Kamarának?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Már nem.
Orosz József: Mióta nem?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Hát tavaly kiléptem.
Orosz József: Miért, ha szabad megkérdezzem?
Ádám Ágnes budapesti családorvos: Én alapító tagja voltam a kamarának annak idején, a Zuglói Kamarának voltam évekig a titkára. Nagyon-nagyon régen, amikor az Orvosi Kamara újraalakult és akkoriban nagyon lelkes titkár is voltam, nagyon sok mindent elértünk Zuglóban, az orvosoknak sok mindent kiharcoltunk. A mostani kamarával nem szeretnék azonosulni.
(A Klubrádió Kontra című műsorában elhangzott beszélgetés szerkesztett szövege.
A műsor hangfelvétele mp3-as formátumban>>>>)
http://www.klubradio.hu/klubmp3/klub20080213-182903.mp3