A mobil felfalja a számítógépet
Mint a gyerekek, úgy szaladgáltak a messze földről érkezett üzletemberek és újságírók Barcelonában, kezükben telefonnal, szemüket a kis kijelzőre tapasztva. A boldog kiválasztottak a mobiltelefonra hangszerelt gyalogosnavigáció legújabb verzióját próbálgatták, őszinte örömmel nyugtázva, ha a képernyőn feltűnő kanyart a valóságban is sikerült bevenni.
Hogy mi értelme van navigációs szoftvert telepíteni egy mobiltelefonra, az legkézzelfoghatóbban utazás közben derül ki: a telefon mindig velünk van, és aki mondjuk egy sajtótájékoztatóra siet egy ismeretlen városban, valószínűleg minden pénzt megadna a készülékbe integrált elektronikus idegenvezetőért. Különösen akkor, ha ez a "minden pénz" nem is olyan sok: az MWC közönsége előtt debütáló Nokia 6210 Navigátor nevű készülék például tipikus középkategóriás telefon lesz, középáron, magáért a navigációs szolgáltatásért pedig - lévén a GPS ingyenes - már nem kell adatforgalmi díjat fizetni. Ezen már a Maps 2.0 útmutató szoftver fut, amely egy pillanat alatt átállítható autósról gyalogos, illetve grafikusról műholdképes üzemmódra. A szétcsúsztatható telefon előlapja valójában egy hatalmas érintőképernyő, de aki esetleg így sem látja elég jól a digitális térképet, választhatja a hangnavigációt is. (A potenciális vásárlóközönség méreteire utal a Canalys elemzőcég tanulmánya: eszerint a mobilvásárlók 60 százaléka örülne, ha navigáció is lenne a telefonjában - ez jóval magasabb arány, mint mondjuk a szintén integrálható kamerák vagy zenelejátszók esetében.)
Az igazi feltűnést keltő barcelonai újdonságok szinte kivétel nélkül érintőképernyős kivitelűek. Ennek egyik oka a navigáció (gombokkal vagy joystickkel összehasonlíthatatlanul nehezebb az apró térképeken közlekedni), a másik pedig a divat, amit az Apple iPhone-ja teremtett. Az iPhone-klónokból igen gazdag felhozatalt láthattak a vásárlátogatók, többek között az LG, a Samsung, a Toshiba és a nagyobb tajvani gyártók jóvoltából. A másik egyértelmű trend a számítógépet kiváltó okos telefonok dömpingje. Ahhoz, hogy a telefon (majdnem) teljes értékű számítógépkent dolgozhasson, leginkább szövegszerkesztő és (a vezeték nélküli internetet "látó") wifiantenna kell. Kihúzható, kihajtható vagy virtuális klaviatúrás gépet már szinte mindenki (Nokia, Sony-Ericsson, Samsung, Motorola, HTC, iMate, Mio, LG) készít, és az üzleti készülékekben a wifi sem számít ritkaságnak. A barcelonai kínálat azonban azt jelzi, hogy ezek a kiegészítők már az alsóbb osztályokban is megjelennek, és egyre közelebb kerülnek a tömegtelefonokhoz.
A "felsőházban", vagyis a mindentudó multimédiás-navigációs modellek között a Sony Ericsson Xperia X1 (kihúzható QWERTY billentyűzettel és Windows operációs rendszerrel) és a Nokia N96 (előtelepített Google Search programmal, 16 gigabyte-os memóriával, MP4-videolejásztóval, házimozi-hangrendszerrel és DVD-minőségű képpel) aratta a legnagyobb sikert, de bőven jutott az érdeklődésből a tajvani iMate UltiMate elnevezésű, az internetes videotelefonálásra és a mobiltévézésre felkészített csúcstelefon-sorozatának is.
Az MWC a kiegészítők seregszemléje is. Utóbbiak közül a Readius 3G-s (beépített mobilkártyát tartalmazó) e-papíros levelező-böngésző-dokumentumolvasó eszköze, illetve a Solio tenyérnyi, napelemes telefontöltője mozgatta meg legjobban a fantáziánkat. De rózsás jövője lehet a filléres, SIM kártyákat olvasó (és memorizáló) kulcstartónak is, amely képes megoldani azt, amit a telefongyártók még nem: készülékcsere esetén gond nélkül át tudja írni a tárolt telefonszámokat.