"Az új állam demokratikus, többnemzetiségű lesz"
A koszovói kormányfő beszédében a kulturális sokszínűség megőrzését ígérte, és üdvözölte az EU-missziót, amely segíti Koszovó demokratikus fejlődését és tervei megvalósítását.
Bizonytalan volt a függetlenség kikiáltásának időpontja
Szerb tartományként az utolsó napját kezdte minden előjel szerint vasárnap Koszovó: délután Pristinában kikiáltják az elsősorban albánok lakta terület függetlenségét. Bush a nemzetközi ellenőrzés alatt megvalósuló koszovói függetlenséget támogatja.
Hashim Thaci koszovói miniszterelnök szombaton este megerősítette, hogy elvégezték az összes előkészületet, s vasárnap délelőtt találkozik Fatmir Sejdiu elnökkel és Jakup Krasnici parlamenti elnökkel, hogy döntsenek a függetlenség kikiáltásának napjáról és órájáról. Ahogy azt a pristinai sajtó nem hivatalosan közölte, ezen a találkozón Thaci rendkívüli parlamenti ülést kér Krasnicitól, aki tizenkettőre összehívja a testület elnökségét, fél kettőre a képviselőcsoportok tanácskozását, délután háromra pedig a plenáris ülést.
Ezen a rendkívüli parlamenti ülésen fogadják el a függetlenségről szóló nyilatkozatot, majd a képviselők mintegy két tucat, a Koszovó jövőjét megszabó Ahtisaari-tervből fakadó törvényről is szavaznak.
Este hat órakor Fatmir Sejdiu, Hashim Thaci és Jakup Krasnici közös sajtóértekezletet tart, majd a város központjában felállítják a függetlenség obeliszkjét, s ünnepi koncertet tartanak. Az ünneplés aztán az utcákon folytatódik, s tűzijátékot is tartanak.
Szerb részről is készülnek az eseményre: Bozidar Djelic miniszterelnök-helyettes és a belgrádi kormány számos tagja vasárnap Koszovó szerben lakta részeibe látogat, hogy az ott élő szerbekkel legyen "a nehéz pillanatokban".
Hashim Thaci szombati kijelentése szerint albán részről nem látnak ebben semmi kivetnivalót. Ami viszont a jövőt illeti, a miniszterelnök úgy fogalmazott: Belgrádnak joga van ahhoz, hogy érdeklődjön a koszovói szerbek iránt, de csak a koszovói intézményeken keresztül. Nyugtatta ugyanakkor a szerbeket, mondván: mindig a szerb közösséggel leszünk, és senkinek sincs oka pánikra, félelemre.
Bush nemzetközi ellenőrzés alatt tartaná Koszovót
Az Egyesült Államok a nemzetközi ellenőrzés alatt megvalósuló koszovói függetlenséget támogatja - mondta vasárnap Dar Es Salaamban George Bush amerikai elnök. Az afrikai körútjának második állomásán, Tanzániában tartózkodó Bush Jakaya Kikwete tanzániai államfővel közösen tartott sajtókonferenciáján egyúttal megerősítette: Washington azon munkálkodik szövetségeseivel együtt, hogy a koszovói függetlenség kikiáltását ne kövessék erőszakos cselekmények.
Az Egyesült Államok álláspontja: Koszovó státusának kérdését úgy kell megoldani, hogy megóvják a balkáni régió stabilitását és a koszovói kormány tiszteletben tartsa az ott élő szerbek jogait - tette hozzá az amerikai elnök.
Bush nem válaszolt közvetlenül arra a kérdésre, hogy Washington elismeri-e a független Koszovót, ugyanakkor arra szólította fel Szerbiát: továbbra is tartson ki az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatok mellett. A belgrádi koalíciós kormány ugyanis megosztott abban a kérdésben, hogy szakítson-e az unióval vagy sem, mivel az EU támogatja Koszovó függetlenségét.
Bush és Kikwete vasárnap öt évre szóló, 698 millió dolláros Tanzániának folyósítandó amerikai segélyről írtak alá megállapodást. Az egyezmény - amely a szegénység ellen és a gazdasági növekedés elősegítésére indított amerikai program része - alapján többek között a közlekedés, az energiaipar és a vízhálózat fejlesztésében indulnak beruházások a kelet-afrikai országban.
A koszovói ortodox püspök fegyverbe szólít
Fegyverbe szólította Szerbiát Koszovó elszakadása ellen vasárnap Artemije raska-prizreni püspök, a koszovó szerb ortodox egyház vezetője. A főpap, a Glas Javnosti című szerb napilapnak nyilatkozva leszögezte: "Koszovó mindig szerb volt és az is marad." Egyúttal felszólította Vojislav Kostunica kormányát, hogy fogjanak fegyvert és orosz segítséggel akadályozzák meg, hogy a szakadár tartomány kinyilvánítsa függetlenségét.
"Szerbiának modernebb fegyvereket kellene vásárolnia Oroszországtól és más országoktól, és arra kell kérnie Oroszországot: küldjenek önkénteseket a szerbiai katonai jelenlét stabilizálására" - jelentette ki Artemije, hozzátéve, hogy a koszovói vezetők várható függetlenségi nyilatkozata nem más, mint "ideiglenes megszállási állapot". Az ortodox püspök egyúttal elítélte Zdravko Ponos tábornoknak, a szerb hadsereg vezérkari főnökének álláspontját, mely szerint "Koszovót nem lehet fegyverekkel megvédeni".
"A szerb állam Koszovóban marad"
A szerb állam Koszovóban marad, hogy lehetővé tegye a normális életet a szerb és a Szerbiához lojális polgároknak - jelentette ki vasárnap a Kosovska Mitrovicában tartózkodó Slobodan Samardzic, a koszovói ügyekért felelős szerb miniszter.
A miniszter szerint a szerb intézmények ott működnek majd, "ahol lehetséges, utalva Koszovó szerb többségű északi részére. Samardzic egyúttal ismét leszögezte: Belgrádnak nem áll szándékában együttműködni sem a koszovói Európai Uniós misszióval, sem pedig a koszovói albánok "törvénytelen intézményeivel". Ugyanakkor továbbra is fenntartják a kapcsolatokat a koszovói ENSZ-misszióval, amely jogi alapját a Biztonsági Tanács 1244. számú határozata biztosítja.
(MTI)