Bizonytalan a független Koszovó kikiáltásának ideje
Jellemző a hangulatra, hogy a koszovói fővárosban tolongó, már majd másfélezer újságíró péntek délután kis híján megkövezte Hashim Thaci miniszterelnököt. Ő ugyanis - miközben minden jelenlévő a függetlenségi nyilatkozat időpontjára volt kíváncsi - egy még nem létező állam nem létező kormánya nemzetiségekkel foglalkozó minisztériumának a létrehozását jelentette be. Ezzel a jelentéktelen hírrel jól arcul csapta a felajzott nemzetközi sajtót, de hogy szándékosan-e, vagy tapasztalatlanságból, az majd csak ezután, az új Koszovó működéséből fog kiderülni.
Mire a sok csalódott újságíró felocsúdott, a kormányfő ott se volt. Elszáguldott Szkopjéba, a 30-40 százalék közötti albán kisebbséggel rendelkező, pár éve még fegyveres albán terroristák támadásaival küszködő Macedónia fővárosába, hogy valamiről egyeztessen Nikola Gruevszki miniszterelnökkel. Bár még senki sem erősítette meg hivatalosan, a fülbe súgással terjedő hírek szerint - így kapják az információt a pristinai diplomáciai képviseletek vezetői is, akiknek hivatalból jelen kell lenniük a függetlenség kikiáltásánál - vasárnap délután fogják kimondani, hogy Koszovó végleg elszakadt Szerbiától.
Az EU tagállamai jóváhagyták az EULEX missziót
Az Európai Unió minden tagállama jóváhagyta szombaton az EULEX koszovói missziót, egy nappal azelőtt, hogy szakadár dél-szerb tartomány várhatóan kikiáltja függetlenségét - közölték brüsszeli diplomáciai források.
A 2000 fős rendőri és igazságügyi missziót formálisan péntek éjfélkor, az előre meghatározott határidő előtt hagyták jóvá a tagállamok egy különleges, "csendes" eljárás keretében. Korábban Ciprus nem akart hozzájárulni a tervhez, mert ellenzi Koszovó függetlenné válását, de végül Nicosia is beadta a derekát. A misszió tagjainak zöme azonban még egy-vagy két hétig nem indul Koszovóba, csak a 120 fős előkészítő csoport van már a helyszínen.
Felháborodás Belgrádban
Szerbia élesen elítélte szombaton, hogy az Európai Unió jóváhagyta EULEX Koszovó elnevezésű vállalását. Slobodan Samardzic, a koszovói ügyekkel foglalkozó szerb miniszter "szégyenletesnek" nevezte a döntést, amely szerinte megsérti a nemzetközi jogot. A Vojislav Kostunica kormányfőhöz közel álló miniszter a Tanjug hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy az EU ezzel a lépésével "gyakorlatilag" elismeri Koszovó függetlenségét, holott Koszovó Szerbia "elszakíthatatlan" része. A miniszter megerősítette, hogy Belgrád felülvizsgálja az unióhoz és az azokhoz az EU-államokhoz fűződő viszonyát, amelyek elismerik Koszovó vasárnap bejelentendő függetlenségét.
Az APA osztrák hírügynökség közlése szerint Samardzic vasárnap sajtóértekezletet akar tartani Koszovóban, jelesül az albánok és szerbek lakta Kosovska Mitrovicában. Vasárnap a koszovói függetlenség bejelentésének várható időpontjában több szerb miniszter és képviselő is jelenlétével akar tüntetni Koszovó szerbek lakta vidékén.
A szerb fővárosban szombat délután az EU elnökség teendőit ellátó Szlovénia belgrádi diplomáciai képviselete előtt tüntetett a két rivális fővárosi futballcsapat, a Crvena Zvezda és a Partizán szurkolóinak, valamint nacionalista szervezetek szimpatizánsainak néhány száz fős csoportja. A tüntetők fáklyákat gyújtottak és tiltakozásul fehér lepellel akarták bevonni a Franciaország iránti hála jeléül készült ismert belgrádi szobrot. Az emlékművet a világhírű horvát szobrász, Ivan Mestrovic készítette a múlt század harmincas éveiben. A rendőri egységek nem csak a szlovén képviseletet, de a közeli francia nagykövetséget, s a kissé távolabbi osztrák diplomáciai missziót is védték.
Hivatalos tiltakozás
Szerbia hivatalosan tiltakozik az Európai Unió soros elnökségét betöltő Szlovéniánál a koszovói EU-vállalás jóváhagyása miatt. A tiltakozó jegyzéket Bozidar Djelic szerb miniszterelnök-helyettes adta át Miroslav Lucinak, Szlovénia belgrádi nagykövetének. "Szerbia kormánya törvénytelennek tekinti a döntést, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsának hatáskörén kívül hoztak. Szerbia kormánya határozottan ellenzi, hogy olyan misszió érkezzen Koszovóba, amelynek nincs világos jogi alapja, olyan, amilyet csak az ENSZ Biztonsági Tanácsa adhat" - áll a szerb dokumentumban.
Precedens lehet a boszniai szerbeknek és horvátoknak
Koszovó függetlenségének kikiáltása precedenst teremthet a boszniai szerbek és horvátok számára - mondta Nebojsa Radmanovic, boszniai szerb vezető. A bosznia-hercegovinai kollektív elnökség tagja, aki Koszovó függetlenségét tényként kezelte, Banja Lukában kijelentette: a proklamáció "világos üzenet" lesz arra vonatkozóan, hogy az ilyen problémákat a különböző megállapodásokon túllépve is lehet rendezni.
Radmanovic Stipe Mesic horvát elnök szombati nyilatkozatára reagált, miszerint Koszovó függetlensége az albán többség "legitim célkitűzése". A boszniai szerb vezető szerint felmerül a kérdés, hogy vajon elismerhetik-e a boszniai szerbek és horvátok e "legitim jogát" is. Ugyanakkor figyelmeztetett: az új koszovói helyzet "beláthatatlan következményekkel járó bizonytalansági folyamatba vezeti bele a Balkán nyugati felét."
"Felszólíthatom a lakosságot a türelemre és a nyugalomra, de egy ilyen precedens más lépésekre ösztönözhet" - mondta Radmanovic, emlékeztetve arra, hogy több boszniai szerb civil szervezet máris követelte a boszniai Szerb Köztársaság vezetőitől: nyilvánítsák ki területük függetlenségét, amennyiben az Európai Unió elismeri Koszovót.
Koszovó a függetlenségre készül
A szombati pristinai újságok szerint a nagy nap délutánján, vasárnap 15 órakor összeül a parlament, hogy meghallgassa és elfogadja a függetlenségi nyilatkozatot, utána pedig megszavazzon mintegy kéttucat - az Ahtisaari-terv által előirányzott, s főleg a kisebbségek védelméről szóló - törvényt. Ez után lesz a pristinai sportcsarnokban az ünnepi koncert, amelyet országszerte ünnepségek követnek.
Továbbra sem tisztázott azonban, hogy ami vasárnap történik, az végleges és megmásíthatatlan aktus-e, vagy egy szándéknyilatkozat, amely szerint pár hét múlva lesz a függetlenség ünnepélyes kikiáltása további ünnepségekkel, jeles külföldi résztvevőkkel. A koszovói sajtó már egy-két héttel ezelőtt tudni vélte, hogy a vendégek között lesz az EU külpolitikájáért felelős Javier Solana és Bill Clinton volt amerikai elnök is.
Hivatalos megerősítése ennek nincs, a Pristinában dolgozó diplomaták is csak találgatnak. Ők egyébként szombaton délig nem kaptak meghívót a vasárnap délutáni eseményekre, pedig országaikat nagy valószínűséggel ők fogják képviselni, mert jelesebb külföldi vendég érkezéséről egyelőre nincs hír.
A Koha Ditore című lap azt közölte, hogy a Balkánon létrejövő új állam elismerése már egy nappal az EU-külügyminiszterek hétfői ülése után megkezdődik. A Zeri című újság már a sorrendet is tudni vélte: Franciaország lesz az első, majd az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Olaszország következik, s Németország zárja a függetlenséget pillanatok alatt elismerők sorát.
Zászlók, ünnepség
Az ünnepségre a koszovói albánok már nagyon készülnek. Országszerte sok a fekete sasos piros albán zászlóval díszített gépkocsi, ezek a zászlók lengenek az út menti hirdetőtáblákon és az üzletek előtti reklámokon is. Pristinában szinte nem látni olyan taxit - márpedig rengeteg van - amelynek a rádióantennáján ne lenne ott. Koszovónak egyébként még nincs nemzeti lobogója.
Az utcai árusoknál továbbra is nagy a kereslet, sokan vásárolnak, s nemcsak sasos zászlót, hanem amerikai és EU-lobogót is. Az Egyesült Államok és az EU, mint a függetlenség "elhozói" rendkívül népszerűek Koszovóban, jelképeik mindenhol láthatók. Ezeken kívül a sok kávézó, presszó, pizzéria kirakatára ráerősített transzparensek uralják a pristinai városképet, illetve hatalmas plakátok, amelyeken Ramush Haradinaj, a háborús bűnökkel vádolt, a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt álló volt terroristavezér képe látható. "Ramush, most van rád szükségünk" - hirdeti rajta az albán és angol nyelvű felirat.
A még Koszovóban maradt 150-200 ezer szerb eközben feszülten, aggódva várja, hogy mi lesz. Koszovó északi részén, ahol tömbben élnek, mindent elárasztanak a tartomány Szerbiához tartozását, a Szerbiától való elszakíthatatlanságát hirdető plakátok. Kosovska Mitrovicában - amelynek északi részén a legnagyobb, egy településen lakó szerb közösség él - szombaton istentiszteletet tartottak a szerbségért. A misét Artemije raska-prizreni püspök mutatta be, s részt vett rajta Aleksandar Karadjordjevic, az utolsó, trónfosztott szerb uralkodói család jelenlegi feje is.
A nemzetközi sajtó valósággal megszállta Pristinát. A szállodákban már napokkal ezelőtt alig lehetett szobát szerezni, a városközpontban lévő Grand Hotel, egyben a nemzetközi sajtóközpont előtt egymás mellett állnak a tévétársaságok műholdas közvetítőkocsijai, a sokfajta külföldi rendszámú autó. Szombat délelőtt 10 óra tájban az ENSZ-közigazgatás, az UNMIK sajtóosztályán már az 1892. újságírói akkreditálást osztották ki, s akkor még tömegével vártak munkaengedélyükre a külföldi tudósítók.
Thaci vasárnapra tett utalást
Hashim Thaci koszovói miniszterelnök szombaton utalt arra, hogy a papíron még Szerbiához tartozó tartomány függetlenségét vasárnap hirdetik ki, amikor is, mint mondta, "megvalósítjuk Koszovó polgárainak akaratát". "Holnap nyugodt nap lesz, a kölcsönös megértés napja, amikor is az állam elkötelezi magát amellett, hogy megvalósítja Koszovó polgárainak akaratát" - közölte Thaci Pristinában a sajtó előtt, miután egyházi személyekkel találkozott.
Spontán ünneplés Pristinában
Több ezer ember árasztotta el szombaton este Pristina központi utcáit, hogy ünnepelje Koszovó függetlenségét. A most még dél-szerbiai tartomány fővárosának legközepén álló Grand Hotel előtt rengetegen járták az összekapaszkodva táncolandó balkáni táncot, a kólót. A körben - a tánc neve lényegében ezt jelenti - sok Albániából, Macedóniából, s más országokból érkezett albán is volt. A pristinai repülőtérre a nap folyamán egymás után érkeztek a charterjáratok, főleg Nyugat-Európából, hozva a nagy ünnepre hazalátogatni akaró, zömükben Svájcban, Németországban és Skandináviában vendégmunkásként dolgozó albánokat.
Pristina belvárosának utcáin az esti órákban egyre növekvő gépkocsioszlop indult el. A járművökön fekete sasos piros albán zászlók lengtek, mivel Koszovónak egyelőre nincs nemzeti lobogója. Már azt a színpadot is elkezdték ácsolni, ahol vasárnap este Koszovó legkedveltebb esztrádénekesei adnak koncertet. Bár az állami tűzijátékot csak vasárnap estére, a függetlenség kikiáltása utánra ígérték, Pristina szombat este petárdák durrogásától és spontán tűzijátékok sorozatától volt hangos.
(MTI)