Koszovó vasárnapra vár

Hatalmas izgalmakat váltott ki tegnap Pristinában Hasim Thaqi miniszterelnök sajtótájékoztatója, melyről előzetesen elterjedt, hogy bejelentik a koszovói függetlenség kikiáltásának időpontját. Ez nem történt meg. Thaqi a kisebbségek jogairól beszélt, s az izgatottan kérdező újságírókat felszólította, hogy csak a tárgyról kérdezzenek. A szerbiai B92-es rádió ugyanakkor azt közölte, hogy vasárnap délután öt órakor kiáltják ki a függetlenséget. Tegnap a koszovói parlament mindenesetre megteremtette annak technikai lehetőségét, hogy huszonnégy óra alatt képesek legyenek elfogadni azt a törvénycsomagot, amely az Ahtisaari-tervet beülteti az ország jogrendjébe.

Brüsszeli tudósítónk jelentése szerint továbbra is igen bizonytalan az a formula, amelyet a függetlenség kapcsán az EU külügyminisztereinek kellene elfogadniuk hétfő délután. Göncz Kinga külügyminiszter is azt mondta tegnap a parlament külügyi és európai ügyekkel foglalkozó bizottságainak zárt ülése után, hogy hétfőn igen kemény vitára számít. A fideszes Németh Zsolt szerint Magyarországnak az unió többségével együtt el kell ismernie az új államot, s nem kell megvárnia a teljes összhang megszületését. Az unió maga viszont biztosan nem ismeri el formálisan az önállóságot. Először is nem nemzetközi jogi alany, így erre nincs is módja. Másrészt több tagország, de Ciprus biztosan elzárkózik az elismeréstől.

A hírek szerint meghiúsulni látszik az a terv, hogy – az ENSZ Biztonsági Tanácsának új határozata híján – legalább Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár egy levele támogassa a koszovói uniós erőfeszítéseket. Ugyanakkor péntek éjféltől megindult a rendőrökből, igazgatási szakemberekből és vámosokból álló, EULEX elnevezésű uniós civil misszió telepítése. Ez százhúsz nap alatt átveszi az ENSZ égisze alatt működő UNMIK szerepét.

A lapunk berlini tudósítójának nyilatkozó híres svájci jogászprofesszor, Thomas Fleiner szerint a függetlenség rettenetes dominóhatást váltana ki. Az ugyanis szerinte semmibe venné a nemzetközi jogot, míg az ENSZ BT határozatait selejtpapírrá degradálná. A Freiburgi Egyetem Föderalizmus Intézetének vezetője egyébként három éve a szerb kormány tanácsadója. Fleiner szerint mivel a függetlenség kikiáltásának semmilyen nemzetközi jogi alapja nincs, Belgrád jó eséllyel perelhetné a Koszovót elismerő államokat. Hozzátette, hogy azért az esélyt csak mintegy nyolcvanszázalékosra teszi, mert húszszázaléknyi bizonytalanság a jogban is van. A professzor szerint a népek önrendelkezési joga nem jelenti egyben az egyoldalú elszakadás jogát is.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.