Zárt város, nyílt választás
Itt nem bíznak semmit a véletlenre: a gyűlés helyszínére csak biztonsági kapukon keresztül lehetett belépni, Sarif részvételét is csak a gyűlés előtt egy órával közölték.
- Navaz Sarif tíz év után hazatért, hogy segítsen nektek - mondja az ellenzéki párt vezetője, aki tavaly ősszel tért vissza Szaúd-Arábiából. Sarif maga egyébként nem indulhat a választáson, korábbi korrupciós ügyei miatt. Beszédében az ellenfél nem a többi ellenzéki párt, hanem Pervez Musarraf elnök és az őt támogató PML-Q. Meglovagolja az összes Musarraf-ellenes érzelmet, és ráhajt a politikailag megosztott vallásos pakisztániak szavazataira.
Még pár beszédet hallgat meg az izgatott, zöld zászlókat lengető tömeg. - Nagyszerű ember, ő Pakisztán szíve - mondja angolul egy fiatal férfi, majd elsírja magát, annyira meghatotta Sarif jelenléte. - Ha Pakisztán Navaz Sarifot választja, az ország megváltozik. Igazi forradalom lesz! - mondja egy összeszedettebb támogató, Wadas Qureshi, mérnök. - Musarrafnak mennie kell a Vörös mecset, a vazirisztáni akciók és az Amerikához fűződő szoros kapcsolata miatt - érvel Qureshi, aki szerint egyébként a választások tiszták lesznek, hiszen az elnök ezt mondta. - Most itt az idő, hogy megvédjük, megmentsük a rendőrségtől és a kormány politikájától Pakisztánt, de ezért keményen kell dolgoznunk - mondja a szakállas, nyílt tekintetű Radzsasz Mohammed Jaku, üzletember, miközben a tömeg vidáman szétszéled.
A főváros felkészült a választásokra. A kormányzati épületeket homokzsákok mögé bújt, zord fegyveresek őrzik. Az elnöki palota előtt lezárták az utat. A miniszterelnök hivatalát szögesdrót védi. De így őrzik a megfigyelőkkel, újságírókkal teli nagyobb szállodákat is. Nemcsak az elhasználódott politikai elit által okozott alternatívanélküliség, de a robbantásoktól, támadásoktól való félelem is távol tartja a szavazók egy részét. - Nem megyek szavazni, nem őrültem meg. Még szeretnék élni - bökte oda mosolyogva egy járókelő Iszlámábádban.
Többen attól tartanak, a valódi gond, a politikai és biztonsági bizonytalanság valójában a választások utáni napon kezdődik. Őrületes spekulációk indultak be, ki-kivel szövetkezik majd a pártok közül. Az ellenzéki koalíció létrejöttének (PPP/PML-N) jó esélye van, de ki tudja, hogy a két nagy, feudális család meg tud-e egyezni. Az elnöknek pedig az a célja, hogy ez a szövetség ne jöjjön létre. A nagy kérdés persze, hogy mennyire lesznek tiszták a választások. Musarraf elnök azt ígéri, azok lesznek. És van még, akinek ez az ígéret elég.