A hetedik exjugoszláv állam?

Vasárnap este öt órakor kiáltják ki Koszovó függetlenségét - állítja egy szerb rádió. Bár a várakozásokkal ellentétben Hasim Thaqi pristinai miniszterelnök nem jelentette be a Szerbiától való elszakadás pontos időpontját, mindenki biztosra veszi: holnap eljön Koszovó nagy napja.

Még a CNN is élőben kapcsolt tegnap kora délután Pristinába, ahol egy zsúfolt teremben mindenki az elszakadás pontos időpontját akarta megtudni a tartomány kormányfőjétől. Hasim Thaqi viszont csak annyit mondott: vannak terveink, és ennek megfelelően fogunk cselekedni. A szerbekkel folytatott háború alatt a "kígyó" fedőnevet viselő politikus a függetlenség kikiáltása helyett a kisebbségek jogairól beszélt. Bejelentése szerint közvetlenül a miniszterelnök alá rendelt iroda foglalkozik a jövőben a kisebb etnikai csoportok, elsősorban a szerbek által beadott panaszokkal. A kisebbség helyzete döntő fontosságúnak bizonyulhat ugyanis az új ország külső elismerése szempontjából.

A függetlenség kedvező fogadtatását segítheti, hogy Pristinában az elszakadás utáni első huszonnégy órában a parlament jóvá akarja hagyni azt a törvénycsomagot, amely Martti Athisaari ENSZ-megbízott tervét ülteti át a születő ország jogrendjébe. Pristinában már azt találgatják, hogy a világszervezet jelképes gesztusként átadja a helyi vezetőknek az irodaházat, amelyből eddig a tartományt irányították. Az ENSZ lépése azonban nem jelent teljes függetlenséget Koszovónak. Ahogy egy helyi albán szakértő fogalmazott, inkább a második világháború utáni német vagy japán helyzet kialakulására kell gondolni.

Hetek óta tartó diplomáciai egyeztetésekkel készül az EU külügyi tanácsa Koszovó függetlenségének vasárnapra várható kikiáltására, de továbbra is bizonytalan az a formula, amelyet hétfőn a miniszterek elfogadhatnak. Az unió bizonyosan nem "ismeri el" az önállóságot, mégpedig több okból. Az egyik: nem nemzetközi jogi alany, tehát meg sem teheti ezt, csak tagállamai külön-külön. Ebben a britek várhatóan elsőként lépnek. A másik: több tagország, de a ciprusiak csaknem bizonyosan, nem vetik magukat alá a közös akaratnak. A diplomaták a hétvégét is annak a formulának a kidolgozásával töltik, amely felhatalmazást ad a többségnek a - természetesen erősen korlátozott szuverenitású - Koszovó elismeréséhez, a kisebbséget pedig megerősíti abban az álláspontjában, hogy semmire sincsen kötelezve. Mindezt úgy, hogy az EU egységét is demonstrálja. Új ENSZ-felhatalmazás híján ugyanakkor brüsszeli szakdiplomaták számára is csaknem átláthatatlanul bonyolult annak jogi háttere, hogy az unió minek alapján, és pontosan miként reagálhat a koszovói folyamatokra. A helyzetet bonyolítja a holland Pieter Feith vezette uniós civil képviselet státusa, amelyet az EU az egész nemzetközi közösség pristinai megbízottjaként akar majd látni, de ehhez természetesen sem a szerbek, sem pedig - ami fontosabbnak tűnik -, az oroszok támogatásában nem bízhat. Meghiúsulni látszik az a terv is, hogy - a világszervezet Biztonsági Tanácsának új határozata híján - legalább Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár egy levele támogassa a koszovói uniós erőfeszítéseket.

Péntek éjféltől viszont megindul a rendőrökből, igazgatási szakemberekből és vámosokból álló, EULEX elnevezésű uniós civil misszió telepítése. Ez négy ütemben zajlik majd, s százhúsz nap alatt éri el azt a készültséget, hogy teljesen átvegye az ENSZ égisze alatt működő UNMIK szerepét. A legfeljebb 2210 főre tervezett kontingenst, amelyben mintegy harminc-negyven magyar vehet részt, Yves de Kermabon nyugalmazott francia tábornok, volt KFOR-parancsnok vezeti.

Egységes álláspont Budapesten

A hétfői uniós tárgyalásra készülő Göncz Kinga tegnap tájékoztatta a parlament külügyi, illetve az európai ügyekkel foglalkozó bizottságait a Balkánon várható eseményekről és az arra adott magyar válaszról. A zárt ajtók mögötti ülésen nagy vonalakban egyetértés született a pártok között. A külügyminiszter a budapesti találkozó után elmondta, hogy hétfőn kemény vitára számít az uniós kollégáival tartott tárgyaláson, de reményei szerint kialakul az egyeztetett EU-álláspont. Németh Zsolt fideszes képviselő konkrétabb volt: szerinte Magyarországnak az unió tagállamainak többségével el kell ismernie az új államot, vagyis nem kell várni arra, hogy teljes összhang szülessen. Mindketten hangsúlyozták, hogy Budapest kiemelt figyelmet fordít a vajdasági magyarok helyzetére, és hogy Szerbia felé Koszovó függetlenségével párhuzamosan gesztusokat kell tenni. Ilyen lehet a szerbeknek megadott uniós vízummentesség. (G.M.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.