Magyarország támogatja Horvátország áprilisi meghívását a NATO-ba
Budapest úgy gondolja, hogy Horvátország megfelel a tagság követelményeinek, de támogatja Macedónia és Albánia felvételét is, mert ennek a három országnak a NATO-hoz való csatlakozása nagymértékben növeli a Balkán stabilitását.
A januárban hivatalba lépett új horvát kormány arra készül, hogy az ország tavasszal csatlakozási meghívót kap az észak-atlanti szervezettől, és mivel stratégiai szövetségesének tekinti Magyarországot, először a magyar védelmi minisztert hívta meg abból a célból, hogy megismerjék egymás álláspontját a kétoldalú kapcsolatok, az aktuális biztonságpolitikai kérdések, valamint a védelmi reformfolyamatok terén - tette hozzá a miniszter.
Szekeres Imre zágrábi tárgyalásain szó volt a Balkán stabilitásának egyéb kérdéseiről is, így a koszovói és a bosznia-hercegovinai helyzetről. Budapest érdeke, hogy a koszovói helyzet békésen oldódjon meg. Magyarország komoly erőkkel vesz részt a koszovói stabilitás fenntartásában a NATO keretében, mint ahogy teszi ezt Bosznia-Hercegovinában is az Európai Unió keretében - mondta.
"Hangsúlyoztam, hogy a Balkán stabilitásának egyik legfontosabb feltétele a kisebbségi jogok maradéktalan érvényesülése, amivel egyetértett a horvát fél. Megállapodtunk a kétoldalú katonai kapcsolatok bővítésében, a műszaki alakulatok együttműködésének fejlesztésében és abban is, hogy különböző nemzetközi missziókban horvát katonák is részt vesznek a magyar alakulatokban. Az afganisztáni Puli-Humriban egy horvát katonai rendészraj már most is szolgálatot teljesít a magyar kötelékben".
Magyarország gondoskodik majd arról, hogy a már NATO-tag Horvátország csatlakozhasson az úgynevezett C-17-es stratégiai légi szállítási képességhez, és be fogják vonni Zágrábot abba a konzultációs körbe, amely már folyik a NATO-ban a szállító és a harci helikopterek jövőjéről - mondta Szekeres Imre.
Nem védelmi témákról szólva a magyar miniszter elmondta tárgyalópartnereinek: Magyarország fontosnak tartja az energiabiztonság növelését, így a magyar Mol és horvát Ina olaj- és gázipari társaságok közötti partnerséget, a horvát és a magyar gázvezetékek összekapcsolását és egy olyan terv megvalósítását, amelyben egy adriai-tengeri szigetre cseppfolyós állapotban érkező gázt szállítanak tovább Horvátországon és Magyarországon keresztül Európa más országaiba.
(MTI)