Kft. működteti a kórházat
Március elsején kezdi meg a működését a tapolcai kórház új rendelőintézete, amelyet 330 millió forintból a létesítményt 2007 eleje óta üzemeltető Medisyst Kft. épített fel, teljesítve az üzemeltetési szerződésben négy évre vállalt egymilliárd forintos fejlesztés első nagyobb elemét. A 18 szakrendelés egy lepusztult belvárosi önkormányzati ingatlanból költözik át a kórház területén kialakított, 1200 négyzetméteres, klimatizált épületbe.
- Az eltelt egy év bizonyította, hogy az önkormányzat jól döntött, amikor magáncégre bízta a kórház működtetését - mondja Ács János, Tapolca fideszes polgármestere.
A döntés előzményeiről tudni kell, hogy 2005-re az akkor még a város fenntartásában működő kórház és rendelőintézet 180 millió forintos adósságot halmozott fel. Az önkormányzat számos intézkedéssel próbálta megállítani az eladósodás folyamatát, így például 2006 nyarán közhasznú társasággá alakította át a költségvetési intézményt. Ez megnövelte a kórház pénzügyi mozgásterét, ám a fejlesztésekre nem tudtak bevonni többletforrásokat, hiszen a kht. százszázalékos tulajdonosa az önkormányzat maradt. Ráadásul 2006 végén - a kórházi kapacitások struktúrájának átalakításakor - az eredeti tervek szerint Tapolcán megszűntek volna az aktív ágyak.
- Fejlesztésekre nem volt pénz, pedig beruházások nélkül nem tudtuk volna megmenteni a kórházat, így nem is maradt más megoldás, mint a magántőke - mondja Ács. - Nem volt könnyű meggyőznöm a Fidesz vezérkarát arról, hogy elkerülhetetlen a működtetés privatizációja. A döntésnél a képviselőkkel együtt a város érdekeit tekintettem elsődlegesnek.
Nem volt irigylésre méltó helyzetben Lasztovicza Jenő sem, aki Tapolca fideszes parlamenti képviselőjeként és a Veszprém Megyei Közgyűlés elnökeként szintén magyarázkodni kényszerült a kórház-privatizációt mereven elutasító pártvezetés előtt.
- A polgármesterrel közösen vállaltuk a konfrontációt, mert nem láttunk más megoldást a kórház megmentésére - állítja Lasztovicza. - De talán sikerült megnyugtatnunk a kétkedőket.
A tapolcai önkormányzat 2006 őszén nyílt közbeszerzési pályázaton választotta ki a Medisyst Kft.-t, amely egyébprofit?ként évek óta sikeresen működteti a körmendi kórházat. A kft. 2007 januárjától harminc évre kapta meg az üzemeltetést, amit ténylegesen az általa létrehozott Deák Jenő Kórház-Rendelőintézet és Gyógybarlang Kft. lát el. Az ingatlanvagyon a város tulajdonában maradt, az ingóságokat a kft. ingyenes használatba kapta, ugyanakkor vállalta, hogy négy éven belül legalább egymilliárdos fejlesztést hajt végre.
- Első lépésként több területen végrehajtottuk azokat a kisebb beruházásokat, amelyekkel sikerült megteremtenünk a működéshez előírt feltételeket - mondja Flórián Csaba, az üzemeltető cég ügyvezetője. - Be kellett zárnunk a szülészeti-nőgyógyászati osztályt, viszont sikeresen harcoltunk az aktív sebészeti és belgyógyászati ágyak megtartásáért.
- Mára kialakítottuk azt a belső struktúrát, ami hosszú távon működőképes lehet. Megerősítettük a járóbeteg-ellátást, az egynapos sebészetet és a tüdőgyógyászati rehabilitációs részleget - teszi hozzá Németh Attila, a kft. ügyvezetője.
A tapolcai kórház tavaly nullszaldóval zárta az évet, és várhatóan néhány évig nem is számíthat profitra.
- Nyereséget csak akkor remélhetünk, ha az eddigi 400 milliós beruházáson kívül további fejlesztéseket is végrehajtunk - mondja Kern József, a Medisyst Kft. tulajdonosa. - A hosszú távú terveink között szerepel egy országos tüdőgyógyászati rehabilitációs központ kialakítása, hiszen az adottságaink kiválóak: a kórház alatt húzódó gyógybarlang kiváló terápiát nyújt a tüdőbetegségekben szenvedőknek.
Az új rendelőintézet megépítése azzal a haszonnal is járt a tapolcai önkormányzat számára, hogy megüresedett a korábbi szakrendelő belvárosi épülete, amelynek értéke 100-120 millió forint között mozog. Ács elmondta: még nincs döntés az ingatlan hasznosításáról, de a legvalószínűbbnek az értékesítés tűnik.