Új főcsapkezelő lesz a gázpartiban
Mostantól nem kap gázt a Magyarországra is szállító, Ukrajnában tevékenykedő RosUkrEnergo (RUE) - adta hírül az MTI orosz sajtóértesülésekre hivatkozva. A RUE magyarországi vevője a vele tulajdonosi kapcsolatban álló Emfesz Kft. Mint arról beszámoltunk, Vlagyimir Putyin orosz és Viktor Juscsenko ukrán államelnök, kedd délután, néhány perccel az orosz Gazprom gázstoppal fenyegető ultimátumának lejárta előtt, megállapodott abban, hogy Ukrajna kifizeti az utóbbi hónapokban mintegy másfél milliárd dollárra duzzadt gázszámláját. Julia Timosenko új ukrán miniszterelnök, illetve Alekszej Miller, a beszállításokért felelős orosz Gazprom vezérigazgatójának szavai szerint ennek fejében kiiktatják a Gazprom és ukrán - illetve más európai - vevői közé ékelődő RUE-t.
A Gazprom-vezér szerint az ukrán állami gázszállítóval, a Naftogazzal két céget hoznának létre: az egyik a belföldi forgalmazást, a másik pedig a továbbszállítást intézné. A részleteket később dolgozzák ki, de Timosenko a törlesztés feltételéül szabta a megállapodás aláírását.
A svájci bejegyzésű RUE állítólag az előző - Viktor Janukovics irányította - oroszbarát ukrán kormány idején került közvetítői helyzetbe. Tulajdonosa 50 százalékban a Gazprom, 50 százalékban pedig az ukrán Dmitrij Firtas üzletember, akit szintén az előző ukrán kormányhoz tartanak közel állónak. Ugyanakkor Firtas elmondása szerint kizárólagos tulajdonosa az egyébként off shore cégekhez tartozó Emfesznek is.
A magyar kft. a lehetőség 2003-as megteremtődése óta az ipari fogyasztóknak ad el nálunk gázt, s immár a hazai fogyasztás negyedét kitevő évi hárommilliárd köbmétert forgalmaz, amit a RUE-től vesz meg. Állítólag azért is sikerült ekkora szeletet kihasítania a hazai piacból, mert a RUE-vel ápolt szoros kapcsolata miatt viszonylag kedvező áron tudott értékesíteni. Az Emfesz néhány napja elindította a lakossági gázszolgáltatást, ami egyelőre azt jelenti, hogy átszerződhetnek hozzá az ügyfelek.
Góczi Istvánnak, az Emfesz ügyvezetőjének egyelőre nincs információja arról, hogy a RUE nem szállítana nekik gázt a továbbiakban. Lapunknak arról számolt be, hogy a szállítások rendben zajlanak. Mint mondja, arról sem hallott, hogy megszűnne a RUE közvetítői szerepe az európai szállításokban. Keddi nyilatkozatát megerősítve leszögezte: a RUE a Gazprom leányvállalataként hosszú távú szerződéseket kötött velük, és nem tudja elképzelni, hogy egy nemzetközi nagyvállalat ne állna jót leánycége szerződéseiért. Gazpromos forrásaink megerősítették: az Emfesz a RUE helyzetétől függetlenül - akár a Gazprom külön garanciájával - továbbra is stabil gázellátásra számíthat.
Góczi István azt elképzelhetőnek tartotta, hogy az ukrán belföldi felhasználást más cégre bíznák, de a nagyon rossz ukrán "fizetési hajlandóság" miatt ez a RUE számára is kedvező lenne. Szerinte bármi másról is csak akkor lehet megállapodni, ha Ukrajna kifizette teljes, február végére minden valószínűség szerint kétmilliárd dollárra duzzadó adósságát. Mivel a RUE-nek hatalmas felhalmozott gázkészletei vannak, továbbra is jelentős a vagyona. - Annak ellenére, hogy egy cégcsoport tagjai, a RUE helyzete nem befolyásolja az Emfeszét - fűzte hozzá.
Tegnap az orosz lapok is a RUE kiakolbólításáról tudósítottak, igaz, ezt kedden még egyik fél sem erősítette meg a számukra. Az MTI által idézett Vedomosztyi azt írta, a cég ezután egyáltalán nem fog gázt vásárolni a Gazpromtól, sem belföldi felhasználásra, sem továbbszállítási céllal. A lap szerint Firtas gondja most épp az, hogy az Emfesz által forgalmazott gázra hitelt vett fel, amelynek biztosítéka maga a termék, amely most "nem lesz". A Kommerszant megerősítette azt a feltételezést, hogy a RUE kiiktatása a Gazpromnak is érdeke. Ugyanakkor, annak elkerülése érdekében, hogy a RUE az aláírt szerződései megsértése miatt ne forduljon nemzetközi bírósághoz, a lap szerint nem kizárt, hogy egy ideig mégis "piacon tartják". A Nyezaviszimaja Gazeta számára továbbra sem világos, kinek és miért volt eddig hasznára az eddigi felállás.