Eltaposták a "kígyó fejét"
Izrael kezétől halt mártírhalált Emád Fajez Mugnije parancsnok - állt a libanoni síita szervezet közleményében. - A Hezbollahnak joga van bárhol és bármikor bosszút állnia Mugnijéért - nyilatkozta a szervezet egyik parlamenti képviselője. Irán is Izraelt jelöli meg a terrorista kivégzőjeként.
Ehud Olmert miniszterelnök hivatala közleményben tagadta, hogy Izraelnek köze lett volna a titokzatos terrorista felrobbantásához. Ennek némileg ellentmond Danny Jatom, munkapárti képviselőnek, a Moszad volt főnökének nyilatkozata, aki szerint a libanoni halála "nagy vívmány a szabad világ terrorizmus elleni harcában". Egyben megjegyezte, hogy az a szervezet, amely végül felrobbantotta, "kiemelkedő felderítő és műveleti képességeit bizonyította". Gideon Ezra környezetvédelmi miniszter, volt hírszerző pedig azt mondta, hogy ő ugyan nem tudja, ki ölte meg Emádot, de "legyen áldott."
Mugnije volt a "kígyó feje" - írják az izraeli elemzők, akik emlékeztetnek rá, hogy a most felrobbantott férfi volt az "1. számú terrorista" Oszama bin Laden felbukkanása előtt.
Az FBI ötmillió dolláros fejpénzt tűzött ki korábban a libanonira. Jellemző, hogy a körözési listán egy húszéves fotó szerepelt. Mugnije a kép készítése óta több plasztikai műtéten esett át.
A BBC-nek Robert Baer volt CIA-ügynök azt mondta róla: ő a "mesterterrorista, a Grál, akit 1983 óta üldözünk".
Mugnije rovására írják az amerikai és francia csapatok bejrúti kaszárnyáinak felrobbantását, egy Bejrútból Rómába tartó TWA-gép 1985-ös elrablását és egy amerikai túsz kivégzését. Őt tartják felelősnek Buenos Aires zsidó közösségi központjának (95 halott), majd az izraeli nagykövetségnek (29 halott) a felrobbantásáért is. Ezeknél a terrorcselekményeknél is felmerült az iráni kapcsolat lehetősége.
Mugnijét tartották a Hezbollah "hadügyminiszterének", s feltehetően szerepe volt a két évvel ezelőtti határháború kezdeményezésében is. Amióta azonban a Hezbollah parlamenti pártként is megjelent a libanoni politikában Mugnije háttérbe vonult, többnyire Iránban és Szíriában élt. Ezzel együtt - izraeli források szerint - arra készült, hogy átvegye Naszrallah sejk helyét a szervezet élén.
Mugnije Szíriában nagyobb biztonságban érezte magát, és ez lett a végzete. A Reuters elemzése szerint feltehetően a szíriai biztonsági erőkbe vásárolta be magát valamelyik külföldi titkosszolgálat. A módszer a hírügynökségnek nyilatkozó szakértő szerint az izraeliekre vall. Ők viszont soha nem vállalják a felelősséget az akcióért.
A negyvenöt éves férfi állítólag tekintélyes síita család sarja, aki terroristakarrierjét a palesztin Fatahnál kezdte. Később részt vett az Iszlám Dzsihád megalakításában, s ez a szervezet a Hezbollah része lett. A róla szóló elemzések nem mulasztják el, hogy emlékeztessenek: Mugnije volt a kapocs a libanoni síita Hezbollah és az iráni forradalmi gárda al-Kudsz (Jeruzsálem) alakulata között. Hírforrások szerint Damaszkuszban éppen az iráni külügyminiszterrel készült találkozni.