Az emberkereskedelemről tartanak tanácskozást Bécsben
A Bécsi Fórum elnevezésű konferencia célja kettős. A szervezők egyrészt kampányt kívánnak indítani a problémakör súlyosságának tudatosításáért, másrészt szeretnék elérni, hogy az országok közös stratégiával lépjenek fel a bűnözés eme világméretű, virágzó fajtájával szemben. A témának most először szentelt az ENSZ ilyen átfogó, figyelemfelkeltő tanácskozást.
116 ország több mint ezerkétszáz küldöttje vesz részt, köztük kormányok, parlamentek, szakosított ENSZ-szervek, nemzetközi és nem kormányzati szervezetek (NGO), egyházak és óriásvállalatok képviselői, szakértők, tudósok és közéleti személyiségek. A magyar delegációt Zanathyné Martin Györgyi bécsi ENSZ-nagykövet vezeti.
Antonio Maria Costa, a világszervezet kábítószer- és bűnügyi hivatalának (UNODC) vezetője megnyitó beszédében úgy fogalmazott: az emberkereskedelem olyan mélyen beágyazódott a globális gazdaságba, hogy "szinte valamennyien cinkostársakká lettünk ebben a modernkori rabszolgatartásban, ami szégyent hoz a fejünkre". Hatékonyabb és összehangoltabb intézkedéseket sürgetett minden ország részéről, mivel az eddigi intézkedések vajmi kevés eredményt hoztak.
Az emberkereskedelem elleni globális kezdeményezést meghirdető ENSZ-szervezet, a UN.GIFT becslése szerint évente 2,5 millióan kerülnek emberkereskedők karmai közé. Nők, férfiak és gyermekek kizsákmányolásából több mint harmincmilliárd dolláros haszonra tesznek szert a sorsukkal üzletelő bűnözők. Éhbérért dolgoztatják, bűnözésre, koldulásra vagy prostitúcióra kényszerítik őket. Az áldozatok zöme fiatal nők, akik főleg a szexiparban kötnek ki.
A résztvevők az átfogó stratégia mellett számos gyakorlati kérdést is megvitatnak, kezdve attól, hogyan lehetne az internet segítségével nyomon követni az emberkereskedőknek kifizetett pénzek útját, egészen addig, hogy milyen anyagi-lelki segítség nyújtható az áldozatoknak. Foglalkozni kívánnak a tágabb társadalmi okokkal is - köztük a nyomorral, etnikai és faji konfliktusokkal, a megkülönböztetés különböző formáival -, amelyek megkönnyítik a bűnözők dolgát.
A fórum lökést szeretne adni annak a törekvésnek is, hogy az országok mielőbb ratifikálják az emberkereskedelem visszaszorításáról 2005-ben az ENSZ keretében elfogadott jegyzőkönyvet.
A tanácskozáson számos neves közéleti személyiség is részt veszt, hogy jelenlétével súlyt adjon a világszervezet kezdeményezésének: köztük van az egyiptomi elnök felesége, Suzanne Mubarak, Emma Thompson Oscar-díjas brit filmszínésznő és Ricky Martin Puerto Ricó-i popsztár.
(MTI)