Obama és McCain nagy napja

A demokratáknál és a republikánusoknál is egyértelmű eredményt hozott a keddi előválasztási forduló: Barack Obama és John McCain győzött Marylandben, Virginiában, illetve a fővárosban, Washingtonban. A konzervatív oldalon McCain ezzel gyakorlatilag véglegessé tette, hogy ő lesz az elnökjelölt, a liberális táborban viszont tovább tart a bizonytalanság.

Az augusztusi jelöltállító konvencióra küldött delegátusok között Obama átvette a vezetést. Jelenleg 1208 szavazatban bízhat, míg Hillary Clintont 1185-en támogatják. A győzelemhez azonban 2025 voks kell, vagyis a verseny még távolról sem dőlt el. Ezt az is mutatja, hogy az eredményhirdetés Obamát már a jövő héten választó Wisconsinban találta, míg Clinton ennél is távolabbra tekint: a texasi El Pasóban tartott kampánygyűlést. A New York-i szenátor minden reménye a három hét múlva esedékes texasi és ohiói szavazás. Ha ezek közül egyet is elveszít, lemondhat a végső sikerről.

A „potomaci” előválasztás abból a szempontból is áttörést hozott Obamának, hogy minden jelentős választócsoportnál, a fiatalok és az idősek, a férfiak és a nők, a feketék, a fehérek és a spanyol anyanyelvűek között megverte vetélytársát. A hétvégi tarolás után a három keddi előválasztáson megalázóan nagy különbséggel győzött, Clinton legjobb eredménye a 35:64 arányú virginiai vereség volt. Vasárnap este a kampányfőnökét cserélte le, tegnap a helyettes kampányfőnököt. Stábja a hírek szerint lázasan telefonálja körbe a demokrata politikusokat, és mindenkitől tanácsot kér. Az első változás: El Pasóban bejelentette, hogy 9 dollár 50 centre kívánja felemeltetni a jelenleg 5 dollár 85 centes minimálbért. A lépés a szegények érdekében érvelő, a versenyből már korábban kiszállt John Edwards táborának megnyerését szolgálja. Ha az összes hátralévő államban 55:45 arányú Obama-győzelem születik, akkor sem lesz meg az egyértelmű sikerhez szükséges 2025 szavazat – vagyis a végső döntés a pártelit kezében lesz. Amennyiben Obama Wisconsint is a mostani magabiztossággal hozza, Clinton komoly bajba kerül: a még el nem kötelezett 450 szuperdelegátus zöme a győztesnek látszó jelölt mögé állhat – márpedig ez most a lendületben lévő Barack Obama. Ami a szavazókat illeti, ők mindkét jelöltet kedvelik, éppen ezért tudnak akár néhány óra alatt változtatni korábbi szimpátiájukon. Vagyis a demokrata oldalon még minden megtörténhet.

John McCain három újabb győzelme egyértelmű helyzetet teremtett a Republikánus Pártban, ám az most is látható, hogy a vallásos jobboldal továbbra sem hajlandó őt támogatni. Mike Huckabee szinte minden olyan vidéki megyében győzött, ahol a hitbuzgó keresztény választók vannak többségben. McCain matematikailag biztonságban van, ha az összes hátralévő államot elveszíti, végül akkor is neki lesz a legtöbb szavazata a konvención, ám a keresztény jobbszárny aktív támogatása nélkül aligha tudná tartani a lépést a Demokrata Párt jelöltjével. Ezért folyamatosan a párt leginkább konzervatív erőinek kell udvarolnia, amivel viszont a középen álló független szavazók közül veszíthet el sokakat. A demokraták most sokkal aktívabbak, Virginiában például egyedül Obamára több szavazat érkezett, mint a még versenyben lévő republikánusokra összesen. Amennyiben a tendencia novemberig kitart, Mcainnek nem lesz esélye feltartóztatni a hullámot, bárki lesz is a demokrata jelölt.

Washingtoni tudósítónktól


KI LESZ A 44-IK? Két évet is igénybe vesz, mire Amerika kiválasztja új elnökét. A procedúra hosszú és nehezen átlátható. Mi mégis megpróbáljuk elmagyarázni a folyamatot, és állandó frissítésekkel bemutatjuk a verseny állását. INFOGRAFIKA >>

Barack Obama Wisconsinban. Átvette a vezetést
Barack Obama Wisconsinban. Átvette a vezetést
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.