Gyémántkapszulával a Föld mélyére

Korában fantasztikumnak minősült Jules Verne számos elképzelése, ám ezek jelentős része mára valóság lett. Eljutottunk a Holdra, felfedeztük az Északi-sarkot, de nem jutottunk még el a Föld középpontjához. De eljuthatunk-e? - erre a kérdésre keresi a választ a Népszabadság DVD-sorozatának legújabb része.

Jules Verne korában meglehetősen homályosak voltak a Föld szerkezetére vonatkozó ismeretek. Így hihette azt a nagy mesemondó, hogy a mélyben hatalmas lények élnek, elképesztő méretű gombák fejlődnek. Ma már ennél többet tudunk, de ezen ismeretek birtokában eljuthatunk-e a Föld középpontjához? Most úgy tűnik, hogy
könnyebb volt meghódítani a Holdat, szondát juttatni a Marsra, mint megközelíteni bolygónk belsejét. Amit eddig elértünk, az csupán a felszín megpiszkálása, hiszen a legmélyebb barlangok legfeljebb 1500 méter mélyek, a csúcstartó dél-afrikai aranybányát is "csupán" 3660 méterre mélyítették. 1960-ban egy búvárhajó biztonságos rejtekében két kutató lemerészkedett a Mariana-árok aljára. De még sem ők jutottak legközelebb a Föld középpontjához, hanem azok, akik az Északi-sarkon jártak. A Föld lapult alakja miatt ez a térség van a legközelebb.

Az Utazás a Föld középpontja felé című holnap megjelenő Discovery-DVD azonban azt elemzi, hogy lejuthatunk-e? A mai válasz: nem. A Föld magjánál 8000 Celsius- fok a hőmérséklet, nagyjából annyi, mint a Nap felszínén. Hol az az anyag, amelyik kibírja ezt a forróságot, illetve az elképesztő nyomást? Gyémántból készült, folyamatosan hűtött kapszulával meglehetősen mélyre juthatnánk, na de hogy egészen a középpontjáig, az kétséges!

A film tartalmas összefoglaló a Föld szerkezetéről, a mozgó kéreglemezekről, kutatókról, akik a fortyogó lávából kanalaznak mintát, hogy sokat tudó eszközeik segítségével porrá őröljék, feloldják, majd mindenféle módon elemezzék azt. Bristoli kutatónő magyarázza nekünk, hogy szerinte miért játszhatnak hatalmas szerepet a barlangok létrejöttében a baktériumok. Nagyon sok kérdésünkre választ kapunk, de arra például nem, hogy miként alakul ki a Föld mágneses tere, s miért nem rendelkezik ilyen térrel a Vénusz? Azt sem tudjuk, miért változik ez a tér - egyesek szerint a mély egy váltakozó teljesítményű atomreaktorhoz hasonlít -, illetve miért csökkent az elmúlt 150 évben a tér ereje tíz százalékkal. Talán azért, mert hamarosan bekövetkezik a mágneses pólusváltás?

Nézzük meg a filmet, hogy nekünk is legyenek kérdéseink. (Ö. Z.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.