Ausztrál bocsánatkérés az "Ellopott nemzedéktől"

Az ausztrál parlament történetében első ízben tegnap, Canberrában a honatyák fogadták az őslakosok köszöntő ceremóniáját. Testüket fehér festékkel díszítő bennszülöttek ősi fúvós hangszerüket szólaltatták meg. A csoportbeli rangidős, Matilda House állatbőrökbe öltözve átadott egy üzenőpálcát Kevin Rudd miniszterelnöknek, akinek Munkáspártja a novemberi választási győzelemmel került hatalomra. "E fogadásnak nagy a jelképes értéke, reméljük, hogy egységes nemzet jön létre a megbékélés által" - mondta House az MTI szerint.

Az őslakosok ceremóniáját követően a tradícióknak megfelelően a II. Erzsébet brit uralkodót képviselő Michael Jeffrey főkormányzó megnyitotta a 42. parlamenti ülésszakot. A főkormányzó a kormány teendői között első helyen említette, hogy meg kell szüntetni a bennszülöttek hátrányos helyzetét, orvosolni a faji megosztottságot. A példa nélküli megnyitó a bevezető volt Rudd mai beszédéhez a parlamentben. Ausztrál kormányfő első ízben fog ünnepélyesen bocsánatot kérni az őslakosoktól a múltbeli politikáért. Az ausztrál parlamentnek nincs őslakos tagja, ám szerdán Rudd kormányfő beszédekor jelen lesz a bennszülöttek száz képviselője, köztük néhányan az úgynevezett Ellopott nemzedékből. 1997-ben készült el az a jelentés (The Bringing Them Home), amely szerint legalább százezer gyereket, minden harmadikat, elszakítottak szüleiktől vagy a bennszülött közösségtől 1910 és 1970 között. Az európai fehérek faji felsőbbrendűségén alapuló intézkedés mindenképpen vonatkozott a fehér férfi és őslakos nő szexuális kontaktusából született kisgyerekekre, de nem csak rájuk. Az esetek döntő többségében erőszakkal elhurcolt néhány éves gyerekeket katolikus apácákhoz, intézetekbe vagy fehér családokhoz adták, gyakorta szolgai munkára kényszerítve, megalázva őket.

Az említett jelentés már akkor előirányozta a bocsánatkérését, de John Howard korábbi konzervatív miniszterelnök nem volt hajlandó ennek kimondására, csupán sajnálkozásának adott hangot. Kevin Rudd új kormányfő ma, az előzetesen nyilvánosságra hozott szöveg szerint, háromszor is bocsánatot (sorry) kér a politika okozta szenvedésekért, veszteségekért és fájdalmakért az Ellopott nemzedéktől, akkori családjuktól, miként utódaiktól is. Ám alapelvként már korábban kimondták, hogy az akkor történtekért nem terheli felelősség az utókort. Így várható, hogy továbbra is visszautasítják az őslakosok majd 500 millió font kártérítési igényét. Mint a The Guardian emlékeztet, Bruce Trevorrow volt az első és eleddig az egyetlen, aki kompenzációt kapott tavaly.

Ausztrália 460 ezer őslakosa a 21 milliós népességnek alig több mint két százalékát alkotja, ám változatlanul a leghátrányosabb helyzetű csoport, magas körükben a munkanélküliek, az alkoholisták és a kábítószeresek, bűnelkövetők aránya. Várható életkoruk 17 évvel rövidebb az országos átlagnál.

Fehér politikusok az őslakosok képviselőivel a canberrai parlamentben
Fehér politikusok az őslakosok képviselőivel a canberrai parlamentben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.