Francia menedék?
A botrány és a fenyegetések hatására Ali lemondott mandátumáról, az Egyesült Államokba távozott és egy neokonzervatív kutatóintézet munkatársa lett - a holland kormány által fizetett biztonsági emberek védelmében. A hágai kabinet korábban jelezte, hogy csak ideiglenes jelleggel kívánja finanszírozni az exképviselő biztonságát.
A hányattatott sorsú Hirsi Ali közben Párizs új sztárja lett. A tekintélyes Ecole Normale Supérieure egyik nagyterme adott otthont múlt héten egy szolidaritási gyűlésnek. A résztvevők elsősorban a baloldali értelmiségiek és politikusok közül kerültek ki, de a kormányoldal is magas szinten képviseltette magát. A szomáliai származású Ali felszólalásában emlékeztetett Sarkozy államfő egyik választási kijelentésére, miszerint "a világ bántalmazott asszonyai számíthatnak Franciaországra" és erre hivatkozva folyamodott az állampolgárságért. Válaszában Rama Yade, a fiatal, szintén afrikai felmenőkkel rendelkező külügyi államtitkár nem zárta ki ezt a lehetőséget, és felolvasta az elnök levelét, amelyben jelzi, hogy Párizs hamarosan javaslatot tesz egy olyan közös európai alap létrehozására, amely a fenyegetett nők megsegítését szolgálná. A honosításra azonban nem tett ígéretet.
A gyűlés mindenesetre megcáfolni látszik Ali egyik korábbi kijelentését, amely szerint "Európában nem lehet szabadon beszélni az iszlámról, mert a politikai elit kerüli a vitákat arra hivatkozva, hogy ne sértse a muzulmánok érzéseit." Párizsban emlékeztetnek arra, hogy Ali nagyon kemény szavakkal illette az iszlámot, amikor azt "elmaradott kultúrának", sőt "fasisztának" titulálta, Mohamed prófétát pedig "perverznek" és "zsarnoknak" nevezte.