Belgrád perrel fenyegeti a független Koszovót elismerő államokat
Arról nincs hír, hogy a miniszterelnöknek sikerült-e végre gratulálnia koalíciós szövetségesének diadalához. A megbeszélésen jelen volt Oliver Dulics házelnök is. Szerbiában hármuk közös döntése alapján lehet kezdeményezni a rendkívüli állapot kihirdetését. A radikálisok már most jelezték, hogy minden támogatást megadnának a szükségállapot bevezetéséhez, ha újra csonkulna az ország területe.
A koalíciós pártok is beismerték, hogy egy ilyen döntés meghozatala a lehetőségek között szerepel, de ha egy mód van rá, szeretnék elkerülni a szükségállapotot. Dragan Sutanovacs védelmi miniszter szerint ez csak egy elkeseredett döntés lenne, tovább fokozná a zűrzavart, amelyből csak azok jöhetnek ki győztesen, akik szeretnek zavaros vizekben halászni. A tárcavezető kiemelte: a szükségállapot sem az országban, sem a tartományban élő polgárok érdekeit nem szolgálná. A szerb alkotmánybíróság volt elnöke ennél is élesebben fogalmaz, szerinte már csak azért sincs értelme így dönteni, mert Koszovó felett 1999 óta semmilyen hatalommal nem rendelkezik Belgrád, és ezen semmilyen törvény nem változtathat.
Kostunica és az albánok lakta tartomány megmentésével megbízott minisztere, Szlobodan Szamardzsics állítólag arra próbálják rávenni a Koszovó északi részén egy tömbben lakó szerbeket, hogy saját parlamentet hozzanak létre még ezen a héten. A mitrovicai gyűlés összehívásának lehetősége heves tiltakozást váltott ki az albán vezetés részéről. Egy ilyen parlament nem tudná szolgálni a lakosság érdekeit, még a szerbekét sem - nyilatkozták Pristinában. Megfigyelők már régebben arra hívták fel a figyelmet, hogy a tartomány északi részén kialakulhat Koszovó Koszovója. Vagyis az új állam határain belül létrejön egy olyan területet, amely fölött az albán vezetés semmilyen hatalmat nem gyakorolhat.