Fegyvereknek a világűrbe való telepítését tiltó nemzetközi szerződést kezdeményezett Oroszország és Kína Genfben az ENSZ leszerelési konferenciáján; az Egyesült Államok elutasítóan reagált a javaslatra.
Washington nem zárja ki az űrfegyverkezést
Az indítvány a fegyverek telepítésének tilalma mellett javasolja a műholdakkal és más, a világűrbe küldött szerkezetekkel szembeni erőszak használatának és erővel való fenyegetésüknek a tilalmát is.
A szövegtervezetet Szergej Lavrov orosz külügyminiszter terjesztette a fórum elé.
"Ha egy ország fegyvereket telepít a világűrbe, az elkerülhetetlenül láncreakciót vált ki" - figyelmeztetett Lavrov a konferencián mondott beszédében. "A nukleáris fegyverkezési verseny vezetett a hidegháborúhoz. Érdemes megismételni a történelmet?" - tette fel a kérdést.
Az Egyesült Államok elutasítóan fogadta a javaslatot. Washington úgy értékeli a helyzetet, hogy a kezdeményezés egyedül az amerikai hadászati technológia ellen irányul, miközben Kína és Oroszország számára lehetővé teszi, hogy föld-levegő rakétákat lőjön ki a világűrben található célpontokra, és hogy fegyverként használja műholdjait.
A Fehér Ház szóvivője Dana Perino közölte: ellenzik az olyan új jogszabályok bevezetését, amelyek megtiltanák vagy korlátoznák a világűr használatát. Az amerikai ellenérvek között szerepel az is, hogy lehetetlen lenne ellenőrizni egy ilyen szerződés betartását.
A nukleáris és más tömegpusztító fegyvereknek az űrbe való telepítését tiltja egy 1967-ben született nemzetközi szerződés. Az Egyesült Államoknak az a terve azonban, hogy rakétaelhárító rendszerek új generációját építi ki, aggodalmakat váltott ki a nem nukleáris fegyverek űrbeli telepítését illetően. Oroszország ismételten tiltakozott az ellen, hogy az amerikai rakétavédelmi pajzs egyes elemei Kelet-Közép-Európában kapjanak helyet.
Az orosz külügyminiszter a leszerelési konferenciája alkalmával kifejtette a koszovói kérdéssel kapcsolatos orosz álláspontot is. Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása veszélyeztetné Európa biztonságát, aláásná az európai biztonság alapjait és az ENSZ Alapokmányát - felelte Lavrov arra az újságírói kérdésre, amely Oroszországnak a szerb tartomány esetleges elszakadásának kinyilvánításával kapcsolatban várható reagálását firtatta.
"Egy sor állam, köztük európai államok, azt állítja, hogy a függetlenség egyoldalú kihirdetése teljes mértékben elkerülhetetlen, és hogy felkészültek az ilyen függetlenség támogatására" - mondta az orosz miniszter. Szerinte egy ilyen egyoldalú nyilatkozat láncreakciót váltana ki a világ számos részében, beleértve Európát is. "Nem másnak vagyunk tanúi, mint annak, hogy a kettős mérce alkalmazása kerekedik felül. Nem lehet megkerülni a nemzetközi jogot" - tette hozzá.
(MTI)